Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak pomorscy posłowie zagłosują w sprawie ustawy metropolitalnej?

  • Wydanie nr 270/2021
  • 18 marca 2021, 16:57
  • metropoliagdansk.pl
  • Wiadomości
Jak pomorscy posłowie zagłosują w sprawie ustawy metropolitalnej? fot. metropoliagdansk.pl
Gdyby podczas głosowania w Sejmie za ustawą metropolitalną dla Pomorza opowiedziała się jednomyślnie cała opozycja i pomorscy posłowie PiS - ustawa weszłaby w życie. Dlatego tak ważne jest wspólne działanie posłów, ponad podziałami partyjnymi. Ustawa we wrześniu 2020 r. niemal jednogłośnie została uchwalona przez Senat i od tego czasu czeka na głosowanie w Sejmie.

 

Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł,  które obecnie trafiają do budżetu państwa. Kwota ta jest równowartością 5 procent podatku od osób fizycznych, która przysługuje związkom metropolitalnym. Na co zostałyby przeznaczone dodatkowe środki? Projekt ustawy dla Pomorza określa główne zadania związku metropolitalnego, wśród których są: transport zbiorowy, przebieg dróg, strategia, planowanie przestrzenne i promocja oraz ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu.

 

 

 

 

Przypomnijmy, że pod koniec lipca 2020 r. projekt ustawy metropolitalnej dla województwa pomorskiego przyjęły połączone komisje senackie - Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji. Projekt pozytywnie zaopiniowało też Ministerstwo Rozwoju. W pierwszej połowie września ubiegłego roku projekt ustawy trafił pod obrady Senatu RP. Senatorowie podczas trzeciego czytania niemal jednogłośnie poparli projekt. Ustawa została skierowana do prac w Sejmie.  O jej dalszym losie zdecydują posłowie podczas głosowania.

 

 

 

 

Ustawa metropolitalna w Senacie ponad podziałami. Jak zagłosują posłowie?

Gdyby podczas głosowania w Sejmie za ustawą metropolitalną dla Pomorza opowiedziała się jednomyślnie cała opozycja i pomorscy posłowie PiS - ustawa weszłaby w życie. Dlatego tak ważne jest wspólne działanie posłów, ponad podziałami partyjnymi. Z deklaracji, które dotąd złożyli nasi parlamentarzyści wynika, że na TAK są: Piotr Adamowicz (KO), Tadeusz Aziewicz (KO), Jerzy  Borowczak (KO), Małgorzata Chmiel (KO), Zbigniew Konwiński (KO), Sławomir Neumann(KO), Henryka  Krzywonos-Strycharska (KO), Marek  Biernacki (Koalicja Polska), Barbara Nowacka (KO), Kazimierz Plocke (KO), Agnieszka  Pomaska (KO), Jarosław Wałęsa (KO), Marek Rutka (KO), Joanna Senyszyn (Lewica), Beata Maciejewska (Lewica), Artur Dziambor (Konfederacja), Michał Urbaniak (Konfederacja).

 

 

 

 

Jak zagłosują pomorscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości? Tu deklaracje poparcia nie są już tak jednogłośne. Na TAK z zastrzeżeniami są: Kacper Płażyński, Tadeusz Cymański i Kazimierz Smoliński. Posłowie, którzy nie złożyli dotąd jednoznacznych deklaracji to: Jarosław Sellin, Aleksander Mrówczyński, Magdalena Sroka. Dotąd w sprawie ustawy metropolitalnej głosu nie zabrali następujący pomorscy posłowie PiS: Marcin Horała, Piotr  Müller i Janusz Śniadek.

 

 

 

 

Ustawa metropolitalna szansą dla samorządów.

Samorządy mają obecnie trudne zadanie – coraz więcej zadań i coraz mniej pieniędzy na ich realizację. Tymczasem metropolia to przede wszystkim korzyści dla wsi i małych miast. Dodatkowy budżet da  możliwość połączenia wszystkich, nawet najbardziej odległych części Pomorza i północnej Polski z Trójmiastem - to wspólny bilet, częstsze połączenia, to kolejne węzły przesiadkowe, skoordynowane planowanie przebiegu dróg i terenów inwestycyjnych. Za inwestycjami w transport idzie poprawa dostępności do specjalistycznych usług lekarskich, szkół, uczelni, instytucji kultury i miejsc pracy. To konkretne, codzienne korzyści dla mieszkańców.

 

 

 


Pomorski Zespół Parlamentarny.

Nad pracami nad ustawą zobowiązali się czuwać członkowie Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego, który tworzą pomorscy przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Konfederacji. Przewodniczącą zespołu jest Agnieszka Pomaska (KO), a jej zastępcami Marek Rutka (Lewica), Michał Urbaniak (Konfederacja) i Ryszard Świlski (KO), jako przedstawiciel senatorów. Spoza naszego regionu członkiem zespołu jest poseł Artur Łącki (KO) z Pomorza Zachodniego.

 

 

 

 

W skład Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego wchodzi 3 senatorów: Ryszard Świlski, Kazimierz Kleina i Sławomir Rybicki oraz 15 posłanek i posłów: Agnieszka Pomaska, Marek Rutka, Michał Urbaniak, Piotr Adamowicz, Tadeusz Aziewicz, Marek Biernacki, Jerzy Borowczak, Małgorzata Chmiel, Zbigniew Konwiński, Henryka Krzywonos-Strycharska, Artur Łącki, Beata Maciejewska, Barbara Nowacka, Kazimierz Plocke, Joanna Senyszyn.

 

 

 

 

Informacja: metropoliagdansk.pl

 

metropoliagdansk.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.