Wydanie nr 167/2021, Środa 16.06.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Benon, Cyryk, Ludgarda, Aneta, Budzimir, Justyna, Jan, Aureusz, Benona, Aubert, Alina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Drugie życie” ZODIAKA. Statek hydrograficzny będzie obiektem szkoleniowym.

  • Wydanie nr 167/2021
  • 16 stycznia 2021, 08:18
  • Urząd Morski w Gdyni
  • Wiadomości
„Drugie życie” ZODIAKA. Statek hydrograficzny będzie obiektem szkoleniowym. fot. Urząd Morski w Gdyni
Statek hydrograficzny s/v ZODIAK został zbudowany w 1982 r. w ówczesnej Stoczni Północnej (dziś Remontowa Shipbuilding SA) w Gdańsku. Matką Chrzestną, z którą załoga przez cały okres utrzymywała serdeczny kontakt została Oleńka Majewska. Teraz statek o długości 61,33 m i szerokości 10,83 m oraz zanurzeniu 3,27 m i pojemności 751,46 BRT zakończył służbę w Urzędzie Morskim w Gdyni i został nieodpłatnie przekazany dla Wojsk Specjalnych, gdzie będzie służył za obiekt szkoleniowy.

 

Po zakończeniu służby w Urzędzie Morskim w Gdyni s/v ZODIAK rozpoczyna „nowe życie” jako obiekt szkoleniowy Wojsk Specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej.  W poniedziałek, 11 stycznia br. w nowo wybudowanej i zmodernizowanej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego przy Nabrzeżu Mew w Gdańsku nastąpiło nieodpłatne i bezterminowe przekazanie statku wraz z wyposażaniem Jednostce Wojskowej Nr 2305, dziedziczącej tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

- „Cieszę się bardzo, iż statek, który dzielnie służył naszemu Urzędowi przez 38 lat, umożliwiał administracji morskiej zapewnianie bezpieczeństwa hydrograficznego podległego nam fragmentu obszarów morskich oraz odpowiedniego oznakowania nawigacyjnego torów i kotwicowisk, nadal będzie przydatny i eksploatowany, już w inny, aczkolwiek nadal bardzo pożyteczny, sposób. Oddajemy go w bardzo dobre ręce! – powiedział kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

 

 

 

Biorący udział w przekazaniu statku płk Grzegorz Mikłusiak, Dowódca Jednostki Wojskowej Nr 2305, w imieniu Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. bryg. dr. inż. Sławomira DRUMOWICZA stwierdził, iż „przekazanie do Sił Zbrojnych RP s/v Zodiak to nie tylko stworzenie możliwości na „drugie życie” statku, ale także wzbogacenie infrastruktury szkoleniowej Wojsk Specjalnych, a co się z tym wiąże podniesienie doświadczenia i kompetencji służących w nich żołnierzy. W dalszym ciągu statek będzie służył do zapewnienia bezpieczeństwa, w innym charakterze. Zgodnie z zamierzeniem, będzie on wykorzystywany do szkolenia w zakresie fizycznego zwalczania terroryzmu. Zaangażowanie  statku w szkolenie, realnie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa obywateli RP. Dzisiejsza uroczystość stanowi także owoc wieloletniej współpracy i niewątpliwie może być stawiana za przykład ekonomicznego zarządzania infrastrukturą w ramach dysponowania własnością podmiotów Skarbu Państwa.

 

 

 

 

s/v ZODIAK został zastąpiony nowoczesnym statkiem wielozadaniowym ZODIAK II, włączonym  do taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni w sierpniu 2020 r. Co ciekawe, obie jednostki zostały zbudowane w tej samej stoczni i zwodowane z tej samej pochylni. ZODIAK, oprócz zadań statutowych administracji morskiej, wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach antyterrorystycznych, zwalczaniu zanieczyszczeń, paradach morskich, a także przyjmował na swój pokład wielu praktykantów. Teraz będzie służył Wojskom Specjalnym do celów szkoleniowych, w czym ma już trochę doświadczenia.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazała: Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

 

 

 

 

Fot. 1 od lewej: Jan Młotkowski, Z-ca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Oznakowania Nawigacyjnego, płk Grzegorz Mikłusiak, Dowódca JW Nr 2305, kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, mjr Witold Magier, Komendant Bazy West, JW Nr 2305

Fot.2 płk Grzegorz Mikłusiak, Dowódca Jednostki Wojskowej Nr 2305  i kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni

Fot. 3 kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski i płk Grzegorz Mikłusiak na mostku s/v Zodiak

Fot. 4. od lewej: płk Grzegorz Mikłusiak, kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski i Jan Młotkowski w saloniku s/v Zodiak 

Urząd Morski w Gdyni
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.