Wydanie nr 147/2022, Piątek 27.05.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor, Juliusz, Jan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przekop Mierzei Wiślanej - II Etap wybuduje Budimex za 574 mln zł - konferencja prasowa online

  • Wydanie nr 147/2022
  • 22 grudnia 2020, 12:14
  • Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
  • Wiadomości
  • 4 komentarze
Oferta Budimeksu została wybrana przez Urząd Morski w Gdyni jako najkorzystniejsza w przetargu na roboty budowlane w ramach projektu: "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - Część II" - podał Budimex w komunikacie. Wartość oferty to 466,7 mln zł netto (574 mln brutto)

Wcześniej Urząd Morski informował, że 9 firm i konsorcjów było zainteresowanych budową drugiego etapu kanału przez Mierzeję. Urząd Morski w Gdyni chce przeznaczyć na tę inwestycję ponad 687,5 mln zł. Po to, by nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską była funkcjonalna, oprócz budowy zasadniczego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, trzeba przeprowadzić dodatkowe inwestycje. Chodzi m.in. o przebudowę toru wodnego na rzece Elbląg i budowę mostu obrotowego w Nowakowie. Na tę część projektu Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg w maju.

W zakresie realizacji drugiej części inwestycji pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”, 10 września br. nastąpiło otwarcie ofert w przetargu ogłoszonym wiosną (ofert wpłynęło 9). W wyniku prac komisji przetargowej, dwie z nich podlegały ocenie. W przedmiotowym postępowaniu, oferty były oceniane w oparciu o następujące kryteria: cena – 60%, skrócenie terminu realizacji – 20% oraz okres rękojmi – 20%.

Przypomnijmy, druga część inwestycji obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowe wałów ziemnych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Część druga inwestycji obejmuje:

− przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg na odcinku o długości ok. 10,4 km i szerokości toru mierzoną w dnie na rzece 60 m i 40 m w rejonie Nowakowa w zakresie obudowy brzegów;

− budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg, w miejscowości Nowakowo, w odległości około 650 m w kierunku południowym od istniejącego mostu pontonowego. Techniczne parametry mostu obrotowego do projektowanego układu drogowego oraz toru wodnego na rzece Elbląg, to m. in.: długość 104,3m, rozpiętość przęseł 2 x 51,5m, szerokość całkowita ok. 17,2 m oraz wysokość konstrukcyjna 1,9m do 4,0m;

− budowę nowego odcinka drogi powiatowej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg (klasa drogi Z) z ciągiem pieszo – rowerowym, chodnikiem i poboczem gruntowym jak również dróg dojazdowych do obsługi nieruchomości (klasa dróg O) wraz z poboczem gruntowym. Łączna długość projektowanych dróg wyniesie około 1,55 km.

 

Zapraszamy do obejrzenia konferencji prasowej

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

 

Załączone pliki do pobrania (1)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Strata
Strata 17.01.2021, 09:55
Tym razem belgowie juz nie musieli wygrac? Szkoda, prawda panie Piotrzkowski, zbraklo przedsiebiorczosci Grobarczyka.
Ha ha ha.
Ha ha ha. 23.12.2020, 23:23
Koszt budowy tego przekopu przekroczy 2 miliardy PLN, czyli o 100 % więcej niż pierwotna wycena. Kto tyle kradnie?
kto to zasypie ?
kto to zasypie ? 22.12.2020, 18:28
kaczyński jak hitler realizuje szalone pomysły