Wydanie nr 210/2021, Czwartek 29.07.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Konstantyn, Lucyliusz, Olaf, Maria, Faustyn, Serafina, Marta, Urban, Beatrycze, Lucyla, Cierpisław, Prosper
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kto odpowiada za usuwanie resztek powypadkowych?

Kto odpowiada za usuwanie resztek powypadkowych? fot. TvMalbork.pl
Co roku w Polsce dochodzi do ponad 30 tys. wypadków drogowych, w których ginie około 3 tys. osób, a ponad 35 tys. zostaje rannych. Statystyki policyjne wskazują, że liczby te z każdym rokiem maleją. W 2019 r. głównymi przyczynami wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

 

Wraz z rozwojem cywilizacji, z każdym rokiem na naszych drogach pojawia się coraz więcej samochodów. Wzrasta tym samych liczba wypadków, do których codziennie dochodzi na naszych drogach. Na miejscu tych zdarzeń najczęściej jako pierwsi pojawiają się strażacy, którzy prowadzą akcję ratunkową oraz policjanci zabezpieczający miejsce wypadku i wyjaśniający przyczynę oraz okoliczności zdarzenia. Ale które służby odpowiedzialne są za doprowadzenie tych miejsc do porządku i sprzątnięcie resztek powypadkowych z dróg i poboczy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Państwowej Straży Pożarnej w Malborku.

 

 

 

 

Kpt. Damian Tomaszewski, Zastępca KP PSP Malbork wskazuje, że za usuwanie resztek powypadkowych odpowiedzialny jest zarządca drogi na podstawie zawartych porozumień.

- „W przypadku dróg krajowych na podstawie porozumienia z 2018 roku pomiędzy Pomorskim Komendantem Wojewódzkim PSP a Dyrektorem Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku w zakresie współdziałania podczas zdarzeń drogowych oraz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych. Neutralizacją zagrożeń powstałych na drogach krajowych, w szczególności w przypadku zdarzenia drogowego, wypadku i kolizji zajmuje się (po telefonicznym zgłoszeniu od dyspozytora Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Malborku) Oddział GDDKiA w Gdańsku. Podobnie jest w przypadku dróg wojewódzkich, gdzie usunięcie resztek powypadkowych zgłaszane jest do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku (na podstawie umowy o wzajemnej współpracy z roku 2014 pomiędzy Komendą Wojewódzką PSP w Gdańsku a ZDW w Gdańsku). Na drogach powiatowych i gminnych zgłaszamy do Wydziału Infrastruktury i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Malborku. Ulice i pobocza na terenie miasta  utrzymuje w czystości ZGKiM w Malborku” - informuje kpt. Damian Tomaszewski.

 

 

 

 

Jednak czasami można zauważyć na poboczach dróg i samych drogach pozostałości części samochodowych po wypadkach.

- „Wydaje mi się, iż tego typu sytuacji jest niewiele i mogą one wynikać z braku udziału służb ratowniczych i Policji w tych zdarzeniach. Uczestnicy często nie zgłaszają kolizji i wszelkie sprawy z nią związane rozwiązują pomiędzy sobą. W takich przypadkach o usunięciu resztek raczej nie ma mowy” - dopowiedział Zastępca KP PSP Malbork.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Krzyżak
Krzyżak 16.11.2020, 15:04
A nie mogliby ogarniać tego laweciarze???? Biorą auto uszkodzone za niezłe pieniądze to niech je zabierają "całe "" !!! Tym bardziej ,że zawsze są na miejscu kolizji I nomen omen zabierają tylko większy kawałek auta A jego resztki zostają... dla kogo i po co ??!!