Wydanie nr 279/2022, Czwartek 6.10.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Fryderyka, Alberta, Brunon, Roman, Bronisław, Baldwin, Baldwina, Askaniusz, Artur
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Burza wokół miejskich podatków podczas pandemii.

Temat podwyżek podatków nie należy do miłych i sympatycznych, a koniecznych. W Malborku przez ostatnie dwa lata radni odrzucali projekt uchwały dotyczący zwiększenia podatków w naszym mieście. W tym roku jednak nie udało się i od nowego roku wszystkich mieszkańców i przedsiębiorców czekają zdecydowane podwyżki. Atmosfera wokół dyskusji na temat tej uchwały była gęsta i burzliwa. Momentami czekało się nawet na jakiś grzmot piorunów z nieba, który przywołałby co niektórych radnych do porządku. Piorunów nie było, są za to większe podatki.

 

W proponowanej pierwotnie przez Zastępcę Burmistrza Miasta Malborka, Jana Tadeusza Wilka uchwale proponowane stawki podatków od nieruchomości były wyższe od tych, które w autopoprawce złożył już na sesji Rady Miasta Burmistrz. Dla przykładu - początkowo podatek od budynków mieszkalnych miał wynieść 0,85 zł od 1 m² powierzchni użytkowej, a po autopoprawce wyniesie 0,75 zł. Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków) przed autopoprawką miał wynieść 0,99 zł od 1 m² powierzchni, po autopoprawce wyniesie 0,90 zł.

- „Te podnoszenie podatków jest głównie związane z tym, że niestety rosną wydatki bieżące i to nie jest tylko sprawa miasta Malborka, ale wszystkich samorządów” - powiedział podczas sesji Burmistrz Malborka, Marek Charzewski. - „Po spotkaniu z radnymi, po dyskusjach, po rozmowach ustaliliśmy projekt uchwały (…), który z jednej strony zapewnia oczywiście wzrost dochodów do miasta, ale z drugiej strony są to stawki podatków, które są niższe od stawek, które mamy w samorządach, które nas otaczają. Są to stawki niższe, niż np. wczoraj wprowadzone maksymalne w Nowym Stawie, są to nawet stawki niższe, niż w gminie Stare Pole, czy w gminie Miłoradz. Chcemy tą uchwałą zarówno wspomóc budżet miasta, ale również pomóc mieszkańcom i pomóc przedsiębiorcom, którzy znajdują się w tym trudnym, pandemicznym czasie” - wyjaśnił.

 

 

 

 

Jednak takie wyjaśnienia nie do końca przekonały radnych. Przewodniczący Rady, Paweł Dziwosz w rozmowie z naszą redakcją wyjaśnia, że nie jest przeciwnikiem podwyżek podatków. Jednak sytuacja związana z pandemią koronawirusa, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, nie jest odpowiednia do podejmowania tego typu uchwały.

- „W moim odczuciu uchwalona wczoraj stawka podatku od nieruchomości jest zbyt wysoka. Ja proponowałem stawkę uzależnioną od stopnia inflacji, czyli chciałem żeby podwyżka podatku była nie wyższa, niż 7 % w poszczególnych kategoriach” - powiedział Paweł Dziwosz.

Zaproponowana przez Przewodniczącego zmiana wysokości stawki podatków nie znalazła ostatecznie pozytywnego oddźwięku.

- „Uważam, że jest to totalny chaos w tej chwili na sesji, bo byście najlepiej nie chcieli w ogóle podnieść podatków. A te podatki są wyważone. Ja się nie boję zagłosować za wersją, którą przedstawił pan burmistrz i przestańmy się licytować, bo niedługo dojdziemy do tych podatków, które były w 2019 czy 2018 roku. My się wręcz cofamy” - zaprotestowała radna Bożena Piątkowska.


 

 

 

Radni za podwyżką podatków.

Mimo dobrych chęci Pawła Dziwosza, jego projekt nie przeszedł i ostatecznie radni zagłosowali za wprowadzeniem podwyżek stawek podatku od nieruchomości zgodnie z wcześniej zatwierdzoną autopoprawką burmistrza, głosami 12 za i 2 przeciw.

- „Gdybym był pewny, że te środki zostaną przeznaczone na inwestycje i w dobry sposób zagospodarowane, to może i bym się zgodził na tę wyższą stopę podatku, ale ja wiem, że te pieniądze zostaną przeznaczone na wydatki bieżące, tak mówiąc kolokwialnie zostaną przejedzone. I nie można zaglądać do kieszeni mieszkańców bez wcześniejszego, takiego realnego szukania oszczędności. W Malborku jest wiele obszarów, gdzie można jeszcze znaleźć oszczędności. Myślę, że od tego powinno się zacząć, czyli szukać oszczędności i dopiero później, jak brakuje pieniędzy - szukać ich w kieszeni podatników, swoich własnych mieszkańców i przedsiębiorców” - podkreśla Przewodniczący Rady.

 

 

 

 

Czekamy na komentarze państwa w tej sprawie.

Poniżej znajdziecie państwo materiał wideo z sesji Rady Miasta Malborka z dnia 28 października br. z fragmentem dotyczącym podwyżki podatków. Materiał wideo został pobrany z kanału Youtube sesje Malbork.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Malbork


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Maria M
Maria M 19.02.2021, 22:21
Rajcowie tylko podnoszą podatki, a ulice nie są sprzątane ze śniegu. A może by tak panu burmistrzowi wystawić mandat za nie uprzątnięte chodniki. Jak prywatny właściciel nie odśnieży chodnika przy swojej posesji to dają mu mandat. Na coś chyba idą nasze podatki. A tak wogóle to dlaczego podwyższa się podatek za nieruchomość skoro ona wciąż jest taka sama, a pan burmistrzu nie dołożył się na remont, polepszenie jej stanu?
andrzej
andrzej 07.02.2021, 08:09
calkowity podatek za moja nieruchomosc 2020r 635zl za 2021r 851zl ile to procent podwyzki?
OBSERWATOR !!!
OBSERWATOR !!! 02.11.2020, 12:57
Najlepiej podnieść podatki. Taki pomysł nie wymaga długotrwałego myślenia. Łapa w górę i gotowe. Najważniejsze, że ciepłe posadki w tyłki grzeją miejską władzę. BRAK SŁÓW !!!
Mieszkaniec Os.Południe
Mieszkaniec Os.Południe 01.11.2020, 15:57
Mnie również nie cieszą nowe stawki podatków ,ale chyba gorsze od nich są demagogiczne teksty Przewodniczącego Rady w tym temacie wypowiadane na Sesji Rady Miasta.
Fb
Fb 31.10.2020, 14:34
Wszystkim, którym dłuży się kwarantanna i wyczekują na jej koniec, przypominamy, że nie ma się do czego spieszyć. Na dowód publikujemy listę inwestycji, które nie powstaną w Melbern do 2030 roku:

- obwodnica
- park wodny
- kino
- normalnej wielkości galeria handlowa
- firma, która stworzy 100 nowych miejsc pracy
- KFC (tego akurat nie jesteśmy tak pewni, tak samo jak tego czy kwarantanna skończy się po 4, 6 czy 12 tygodniach)
sadm1
sadm1 31.10.2020, 05:45
Trudne czasy wymagają trudnych decyzji. Czekam na zwolnienia w urzędzie miasta oraz innych publicznych jednostkach, samorządach. Marzec pokazał, że coraz więcej rzeczy można w całym kraju załatwić on line. 50 % załogi powinno odejść. Wówczas podwyżka podatków będzie mogła być mniejsza...
Jan
Jan 30.10.2020, 19:22
Ten po lewej stronie na zdjęciu, to kto?
Rysiek
Rysiek 30.10.2020, 19:15
CHARZEWSKI TEN CZERWONY BURMISTRZ
Harnaś
Harnaś 30.10.2020, 13:11
No cóż, gacie Salomona też były mądre, ale niestety, również się podarły
Kraków
Kraków 30.10.2020, 10:43
Staśkowi Dziwiszowi powoli wraca pamięć - mówią w Krakowie.
Ale
Ale 30.10.2020, 11:02 (odpowiedź do Kraków)
a co się stało, pisz
Kiepski gospodarz podnosi podatki
Kiepski gospodarz podnosi podatki 30.10.2020, 08:35
Niech zwolni jednego vice, dwóch pomocników potrzebuje ? Taki biedak zapracowany ściskaniem łapek i rozdawaniem uśmiechów ? Może tak jakiś protest przed urzędem przeciw podwyżkom ?
Może jakieś czerwone naklejki na samochodach i potrąbić tak z 2 godziny przed oknami gabinetu ????
Bolek op spycha
Bolek op spycha 30.10.2020, 08:01
………………….tylko szybkie przyjęcie przez Sejm Uchwały - „Polska strefą wolną od PIS" - uratuje Polskę. Może to wyglądać trochę prowokująco ale na pewno zostanie zauważona i doceniona nie tylko w kraju. Proszę o przyjęcie mojego wniosku. Bolek op. Spycha.
mieszkaniec najdrozszego miasta
mieszkaniec najdrozszego miasta 29.10.2020, 20:29
mysle ,ze panu burmistrzowi nalezy powiedziec jak mowia kobiety na ulicy WYPIE....AJ....
Soik
Soik 29.10.2020, 19:39
ja pier......
Olaf
Olaf 29.10.2020, 17:39
Jest pandemia, czy burmistrz też nie powinien mieć mniejszych zarobków? Dlaczego tylko my mieszkańcy mamy cierpieć za nieudolne rządu Charzewskiego i Wilka?
Ewa
Ewa 29.10.2020, 16:50
Pandemia, ludzie umierają a burmistrz podnosi podatki
Xd
Xd 01.11.2020, 13:53 (odpowiedź do Ewa)
Burmistrz zajęty udziałem w strajku kobiet. Nieoczekujmy od niego zbyt wiele.