Wydanie nr 32/2023, Środa 1.02.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Brygida, Winand, Winanda, Seweryn, Żegota, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pomorskie samorządy reagują na obecną sytuację epidemiczną

  • Wydanie nr 32/2023
  • 21 pażdziernika 2020, 13:00
  • Referat Prasowy Urząd Miejski w Gdańsku
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Pomorskie samorządy reagują na obecną sytuację epidemiczną fot. Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń SARS-COV2 Samorządy Trójmiasta, a także Samorząd Województwa Pomorskiego nie czekając na kolejne decyzje rządu, zabezpieczą dodatkowe miejsca dla pacjentów chorych na COVID w szpitalach marszałkowskich. Przekazane zostanie także konkretne wsparcie finansowe, o łącznej wysokości 1 600 000 złotych płynące z trójmiejskich samorządów.

Gdańsk, Gdynia i Sopot zadeklarowały pomoc zarówno organizacyjną jak i finansową. To przede wszystkim zapewnienie miejsc docelowo przeznaczonych na izolatoria. Trójmiasto przygotowało się na wsparcie finansowe. Gdańsk przekaże 1 000 000 zł, Gdynia 500 000 zł, a Sopot 100 000 zł.

Główne wsparcie jakie deklaruje pomorski samorząd to organizacja 79 dodatkowych łóżek w podległych szpitalach, z czego 25 to łóżka respiratorowe. Samorząd Województwa Pomorskiego wraz z Gdańskiem, jako współwłaściciele są przygotowani na utworzenie szpitala tymczasowego (w przypadku braku miejsc w dotychczasowych lokalizacjach), który miałby powstać w obiektach Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Samorządy wesprą też osobowo załogi pomorskich sanepidów, które od wielu miesięcy borykają się ze zmęczeniem i ogromem pracy, jaką niesie za sobą epidemia.

W tej chwili w pomorskich szpitalach przygotowanych jest 517 miejsc dla chorych na COVID, zajętych jest 315 łóżek, z czego 15 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.

Poniżej znajduje się pełna treść pisma przekazanego wojewodzie pomorskiemu.

Gdańsk, dnia 20 października 2020 roku
D.Z.NJ.632.2.294.2020

Sz. Pan
Dariusz Drelich
WOJEWODA POMORSKI


Od samego początku epidemii pomorskie samorządy, mimo i wynikających z polityki rządu ograniczeń budżetowych i ograniczenia uprawnień, efektywnie wspierają władze centralne w walce z epidemią aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców regionu.


W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń na SARS-COV2 samorząd województwa pomorskiego oraz samorządy Trójmiasta deklarują następującą pomoc administracji centralnej w działaniach związanych ze stanem epidemii.
Obecnie większość szpitali, dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Pomorskie, jest włączonych w system opieki nad pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2 oraz chorymi na COVID-19. Jednak w związku z pogarszającą się sytuacją samorząd województwa pomorskiego deklaruje organizację 79 dodatkowych miejsc, niezależnie od już działających, w podległych szpitalach:

 

- 15 miejsc respiratorowych w Szpitalu Specjalistycznym Św. Wojciecha (Copernicus Sp. z o.o.) – czas realizacji do 26 X 2020, a w kolejnym etapie, w razie potrzeby będzie można uruchomić kolejnych 10 miejsc;
 

- 30 miejsc drugiego poziomu w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr. Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o. - czas realizacji do 2 XI 2020;

- 24 miejsca, w tym trzy respiratorowe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o., realizowane w kolejnych etapach w ciągu
najbliższych dwóch tygodni

Powyższe miejsca zostały wybrane w taki sposób, żeby w jak najmniejszym stopniu ograniczyć dostępność do świadczeń zdrowotnych dla pozostałych pacjentów.

W związku z decyzją rządu o tworzeniu szpitali tymczasowych, w przypadku braku miejsc w dotychczasowych lokalizacjach, Miasto Gdańsk oraz Samorząd Województwa Pomorskiego jako współwłaściciele Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. deklarują gotowość przekazania obiektów targowych spółki zlokalizowanych przy ulicy Żaglowej 11 na szpital tymczasowy. Uruchomienie tego szpitala może okazać się niezbędne w przypadku dalszego rozwoju epidemii.

 

Ponadto Gdańsk przekaże szpitalom zlokalizowanym na swoim obszarze 1 000 000 złotych z przeznaczeniem na zakup środków ochrony, Gdynia 500 000 złotych na wsparcie szpitali w tym mieście a samorząd Sopotu kwotę 100.000 złotych dla Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr. Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o. Dodatkowo samorząd Gdańska deklaruje gotowość uruchomienia 110 miejsc na potrzeby izolatorium w Gdańskim Zespole Schronisk i Sportu Szkolnego przy ul. Grunwaldzkiej 234. Miasto Gdynia na ten sam cel może przeznaczyć Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy ul. Energetyków 13 a, natomiast Sopot może przeznaczyć Hotel Stadion Leśny, przy ul. Wybickiego 48. Dodatkowo miasto udostępniło, podobnie jak wiosną, na prośbę Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku obiekt dla policjantów z Pomorza na potrzeby samoizolacji.
 

Samorządy wesprą też osobowo załogi sanepidów. Pracownicy inspekcji sanitarnej są od wielu miesięcy skrajnie przemęczeni, a także jest ich po prostu za mało w stosunku do ogromu pracy, jaki niesie ze sobą epidemia. Dlatego zapadła decyzja, aby siłami samorządów wesprzeć stan zatrudnienia w służbie zajmującej się walką z epidemią. Oznacza to zarówno wskazanie pracowników, jak i pokrycie ich wynagrodzeń.

Referat Prasowy Urząd Miejski w Gdańsku
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
salowa
salowa 21.10.2020, 19:44
.............................działacze PIS w Sztumie z powodu braku łóżek w szpitalach proponują kłaść do łóżka chłopa z babą. Obcy chłop nie da babie spać i odwrotnie. A ruch to zdrowie. Pozdrawiam.