Wydanie nr 210/2021, Czwartek 29.07.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Konstantyn, Lucyliusz, Olaf, Maria, Faustyn, Serafina, Marta, Urban, Beatrycze, Lucyla, Cierpisław, Prosper
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kiedy w Malborku zacznie funkcjonować oddział „covidowy”?

W związku z decyzją Wojewody Pomorskiego z dnia 12 października br. dotyczącą konieczności zabezpieczenia miejsc do leczenia osób wymagających hospitalizacji po zakażeniu COVID-19, Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku zobligowany został do przygotowania 18 łóżek, w tym dwóch na leczenie pod respiratorem. Oddział miał zacząć funkcjonować z dniem 16 października br. Czy oznacza to, że zaczął swoją działalność?

 

Czy malborski szpital zdążył z przygotowaniem oddziału i jest w stanie przyjąć większą liczbę pacjentów zakażonych koronawirusem? O to zapytaliśmy dyrektora Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku, Pawła Chodyniaka.

- Od decyzji Wojewody, w kwestii terminu uruchomienia „łóżek COVID-owych” Spółka złożyła odwołanie wskazując jako możliwy termin ich uruchomienia 09.11.2020 r. Odwołanie dotyczyło też możliwości uruchomienia 10-ciu łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażania SARS-CoV-2. W tym przypadku Spółka wnosiła o zmianę ilości z 10 na 9 łóżek i terminu na 17.11.2020 r.” - informuje dyrektor, PCZ, Paweł Chodyniak. - „Oba zadania wymagają wykonania szeregu inwestycji polegających na: przeniesieniu oddziału dziecięcego z budynku głównego na parter budynku administracyjnego, a w związku z tym przeniesienia administracji, pogotowia i transportu medycznego w inne pomieszczenia poza Szpitalem; wykonania śluzy szatniowej w nowo powstałym oddziale, który będzie się znajdował w miejscu obecnego oddziału dziecięcego; w przypadku powiększenia miejsc do obserwacji pacjentów podejrzanych o zakażenie – zwiększenie ilości izolatek z 3 do 5 na izbie przyjęć oraz stworzenie dwóch dodatkowych izolatek na oddziale chirurgicznym” - dodaje.

 

 

 

 

W Tczewie zostanie stworzony szpital zakaźny?

W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, że szpital w Tczewie prawdopodobnie zostanie przeznaczony w całości do leczenia osób wymagających hospitalizacji po zakażeniu COVID-19.

- „W związku z tym Spółka zwróciła się do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o rozpatrzenie możliwości zmiany decyzji dot. stworzenia 18-stu łóżek do leczenia COVID-19 na dodatkowe łóżka internistyczne dla pacjentów niezakażonych, gdyż przekształcenie Szpitala w Tczewie spowoduje ubytek ok 60-ciu łóżek internistycznych z naszego terenu. Tak czy owak, oddział dziecięcy będzie musiał zostać przeniesiony do budynku administracyjnego” - podsumowuje Paweł Chodyniak.

 

 

 

 

Czy w Malborku wystarczy respiratorów?

Dyrektor Paweł Chodyniak poinformował, że nowodworski oddział Powiatowego Centrum Zdrowia nie dysponuje respiratorami, które mogłyby być wykorzystane w procesie leczenia. W związku z tym nie są tam również planowane łóżka do leczenia osób z rozpoznaniem SARS-CoV-2.

- „Szpital w Malborku dysponuje 4 respiratorami stacjonarnymi na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz 4 respiratorami transportowymi, które jednak się do leczenia pacjentów COVID-owych nie nadają. Stworzenie łóżek COVID-owych z respiratorami powoduje konieczność uzyskania z Agencji Rezerw Materiałowych 3 respiratorów” - podkreśla Dyrektor PCZ w Malborku.

Na pytanie, z ilu osób będzie składał się personel, który będzie skierowany do oddziału „covidowego” Paweł Chodyniak odpowiada, że „personel do pracy z pacjentami zakażonymi będzie w większości pochodził z zasobów kadrowych Spółki”.

 

 

 

 

W szpitalach w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim można wykonać test na koronawirusa.

Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku poinformowało, że uruchomiło punkty pobrań wymazów SARS CoV-2 w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim, które można zrobić w namiotach znajdujących się na terenie szpitali. Obowiązuje rejestracja telefoniczna. PCZ w Malborku prowadzi 2 punkty wymazowe:

• punkt nr 1 - ul. Armii Krajowej 105/106 w Malborku, poniedziałek-niedziela, w godz. 7-10.30 i 15-16, tel. 55 646 03 16;

• punkt nr 2 - ul. Dworcowa 12 w Nowym Dworze Gdańskim, poniedziałek-niedziela w godz. 7-10.30 i 15-16, tel. 55 247 24 13.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Salowa
Salowa 21.10.2020, 11:16
..................................SENSACJA REWELACJA.........................PIS proponuje bardzo piękne rozwiązanie związane z brakiem łóżek. Otóż proponują aby w jednym łóżku kłaść chłopa z babą - ma to przyśpieszyć ozdrowienie. Podobno sprawdzili to ich członkowie.
Medyk
Medyk 20.10.2020, 22:48
A gdzie te zasoby kadrowe....? Może warto zadać takie pytanie....?