Wydanie nr 216/2021, Środa 4.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Alfred, Mironieg, Perpetua, Maria, Arystarch, Protazy, Dominika, Andrzej
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pomorskie OSP z dofinansowaniem na sprzęt o wartości 1,5 mln zł.

  • Wydanie nr 216/2021
  • 23 września 2020, 09:43
  • Urszula Pakulska Starszy Specjalista | Senior Specialist Dział Rozwoju i Marketingu
  • Na sygnale
Pomorskie OSP z dofinansowaniem na sprzęt o wartości 1,5 mln zł. fot. archiwum WFOŚiGW w Gdańsku
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przyznał ochotniczym strażom pożarnym środki na zakup specjalistycznego sprzętu, który będzie wspierał strażaków w codziennej walce o bezpieczeństwo. Do pomorskich OSP trafi niemal 1,5 mln zł.

Florian jest patronem strażaków, „Florek” – konkursem, dzięki któremu ochotnicze straże pożarne na Pomorzu mogą otrzymać dofinansowanie na zakup niezbędnego sprzętu. To nowa odsłona, ale i kontynuacja programu, który do tej pory nosił nazwę „Mały Strażak”. W ramach konkursu strażacy-ochotnicy zaopatrują się w drobny, ale bardzo istotny sprzęt pożarniczy: m.in. rękawice, mundury, węże, czujniki czy detektory różnych substancji.

 

- Ochotnicze straże pożarne utrzymują się głównie z tego, co same pozyskają. Muszą się wyposażać we własnym zakresie, a to właśnie one są uzupełnieniem sieci Państwowej Straży Pożarnej i najczęściej są pierwsze na miejscu zdarzenia, prowadząc akcję ratowniczą do momentu przyjazdu Państwowej Straży Pożarnej. Dlatego uruchomiliśmy konkurs „Florek”, by wesprzeć ich tam, gdzie tego najbardziej potrzebują, czyli w zakupie solidnego, bezpiecznego sprzętu – mówi Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

 

- Wsparcie dla OSP jest niezwykle ważne. W latach 2016-2020 dzięki dotacji z budżetu państwa przekazano 107 samochodów dla ochotniczych straży pożarnych. Takie programy jak „Florek” stanowią doskonałe uzupełnienie dla dofinansowania przekazywanego przez rząd oraz jednostki samorządu terytorialnego. Wspierając OSP nie tylko dbamy o bezpieczeństwo na Pomorzu, ale i propagujemy bezcenne wartości: odwagę, poświęcenie, troskę o życie i zdrowie innych – podkreśla Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

 

Do nowej formuły konkursu stanęło 246 jednostek OSP. Spośród nich 112 otrzymało dofinansowanie – to niemal dwa razy więcej niż rok temu. W oparciu o rekomendacje Komend Powiatowych/Miejskich Państwowej Straży Pożarnej ostatecznego wyboru zwycięskich jednostek dokonali przedstawiciele WFOŚiGW w Gdańsku wraz z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej.

 

- OSP są dla nas wielkim wsparciem. Działają lokalnie, bardzo dobrze znają swój teren i mieszkańców. Pamiętajmy, że Pomorze jest regionem turystycznym, corocznie odwiedzanym przez setki tysięcy ludzi z całej Europy. Ogromna ich część wypoczywa nie w wielkich trójmiejskich hotelach, ale na Kaszubach, Kociewiu, na wsiach i w małych miejscowościach, czyli tam, gdzie działają OSP. Kwestie bezpieczeństwa są tu więc cały czas monitorowane i trzeba w nie inwestować – tłumaczy st. bryg. Piotr Socha, Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

 

Pełna lista dofinansowanych jednostek znajduje się na stronie internetowej WFOŚiGW w Gdańsku. Wśród sprzętu, który chcą zakupić strażacy, są m.in. aparaty dróg oddechowych dla OSP w Piasecznie, nowej generacji odzież ochronna dla OSP w Helu, sprzęt do oświetlania terenu akcji dla OSP w Słajszewie czy przenośny zbiornik na wodę dla OSP Osowo.

 

- Po raz pierwszy stanęliśmy do konkursu i udało nam się. To dla nas ogromna radość i wielkie wsparcie. Istotne jest też to, że sami wybieramy sprzęt, którego w naszej opinii najbardziej nam potrzeba. Zamierzamy kupić węże, bo – jak to w straży – węży zawsze mało, rękawice pożarnicze i detektor wielogazowy, dzięki któremu będziemy mogli stwierdzić, czy strefa, w której akurat pracujemy, jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla nas – mówi Łukasz Gostomczyk z OSP Lipnica, która otrzymała dofinansowanie.

Urszula Pakulska Starszy Specjalista | Senior Specialist Dział Rozwoju i Marketingu
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.