Lider edukacji zawodowej.
Pozycja lidera edukacji zawodowej w regionie zobowiązuje, dlatego ZSP3 stale dąży do zapewnienia swoim uczniom kształcenia zgodnego z europejskimi standardami i nadania tym działaniom trwałego wymiaru. Aby współczesna szkoła nie była wylęgarnią osób, które nie mają pomysłu na swoją przyszłość, musi słuchać rynku pracodawców, obserwować stale zmieniające się technologie i kształcić z myślą o przyszłości. Mając na uwadze potrzeby uczniów, szkoła stara się stworzyć warunki nauki, które prócz wiedzy teoretycznej, wzbogacone zostaną wiedzą praktyczną zdobywaną podczas praktyk i staży zawodowych, także podczas zagranicznych praktyk i szkoleń, dzięki którym proces kształcenia staje się nie tylko atrakcyjniejszy, ale i bliższy realnym potrzebom współczesnego rynku pracy w Polsce i w Europie.
Projekt kierowany nie tylko do uczniów.
Projekt adresowany do uczniów placówki ma na celu praktyczne zastosowanie i doskonalenie umiejętności zawodowych uczestników przy jednoczesnym wykorzystaniu i rozwijaniu kompetencji społecznych, interpersonalnych oraz językowych. Ważnymi aspektami projektu jest dla uczestników także poznanie swoich możliwości, wzrost świadomości wybranego zawodu i realne spojrzenie na szanse znalezienia zatrudnienia na rynku pracy w kraju lub Europie. Mając na uwadze doskonalenie warsztatu pracy placówki zaplanowano także tygodniowe staże dla 5 nauczycieli zawodu, kształcących w branży logistycznej, które odbędą w przedsiębiorstwach zajmujących się logistyką i dystrybucją w Lizbonie. Odpowiada to potrzebom edukacji zawodowej placówki. Szkoła dostrzega, że prócz sektora związanego z usługami turystycznymi, gastronomicznymi oraz hotelarskimi, które od lat definiowane są przez turystyczny profil Malborka, wzrasta także zainteresowanie usługami logistycznymi oferującymi duże spektrum zatrudnienia, co zwiększa zainteresowanie edukacją w zawodzie technik logistyk. Staże pozwolą nauczycielom nie tylko na zdobycie doświadczenia, ale także umożliwią poznanie praktycznych potrzeb w nauczaniu zawodu logistyka w przedsiębiorstwie, a tym samym pozwolą nam lepiej przystosować proces kształcenia zawodowego jaki oferowany jest uczniom, do potrzeb pracodawców.
Łącznie pozyskano ponad 4 mln zł.
Warto zauważyć, że w związku z przesunięciem realizacji projektu wygranego w roku 2019 na kwotę 87 tys. euro na rok kolejny, to w roku 2021 szkoła będzie mogła wydatkować 201 512 euro ( tj. około 850 tys. zł). ZSP3 jest zawsze otwarta na innowacje i ciekawe rozwiązania, nie boi się zmian, bo zdaje sobie sprawę, że są one nieodłącznym elementem kształcenia jakie oferuje uczniom. To nie jest pierwszy projekt w obszarze edukacji zawodowej, jakim szkoła może się pochwalić, bo na realizowane od 9 lat projekty pozyskano już około 4,2 mln zł. Przygotowanie i koordynacja każdego projektu to ogromna praca zespołu w 100 % zaangażowanego w to, co robi, a jakość i satysfakcja uczestników są najlepszym świadectwem, że robi to dobrze. Najlepiej potwierdza to jednak prestiżowy certyfikat – Europejska Karta Jakości Mobilności, który jest wyróżnieniem przyznanym przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ zaledwie kilku szkołom w Polsce. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 także znalazł się w tym prestiżowym gronie.
Informacja prasowa ZSP3 Malbork