Wydanie nr 139/2022, Czwartek 19.05.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Celestyn, Potencjana, Potencjanna, Kryspin, Bernarda, Piotr, Iwo, Pękosław, Mikołaj, Augustyn, Pudencjana, Pudencjanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II już w maju tego roku. Jak będzie obchodzona w Malborku?

Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II już w maju tego roku. Jak będzie obchodzona w Malborku? fot. Starostwo Powiatowe w Malborku
W maju br. w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Malborku odbędzie się konferencja pt. „Nie lękajcie się - otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Wydarzenie związane jest z przypadającą na ten rok setną rocznicą urodzin świętego Jana Pawła II i jest przygotowywane przez nauczycieli katechetów z Dekanatu I Malbork, przy wsparciu Zarządu Powiatu Malborskiego.

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W tym roku będzie obchodzona setna rocznica urodzin Papieża Polaka, który w 2014 roku został kanonizowany i ogłoszony świętym Kościoła Katolickiego. Młodzież z malborskich szkół weźmie udział w różnego rodzaju inicjatywach, które mają na celu przypomnienie postaci papieża, ale też jego nauk.

-”Wspólnie z nauczycielami katechetami oraz księżmi, z dziekanem Arkadiuszem Śnigierem na czele rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów setnej rocznicy urodzin niezwykłego Polaka, jakim był bez wątpienia Karol Wojtyła” - mówi Piotr Szwedowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Malborskiego. - „Chcemy wspólnie opracować szereg wydarzeń, które pozwolą młodzieży nie tylko lepiej poznać życie Jana Pawła II, ale też zaznajomić się z przesłaniami, jakie noszą jego nauki i służba Bogu”.

Każdy uczeń z malborskiej szkoły może wziąć czynny udział w przygotowaniach jubileuszu.

Uczniowie pięciu szkół średnich przygotują projekty i prezentacje na konferencję pt. „Nie lękajcie się - otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Młodzież będzie analizowała dzieła i nauczanie społeczne Jana Pawła II, dotyczące między innymi wartości służby, solidarności, miłości i Ojczyzny.

- „Dla najmłodszych uczniów przygotowano propozycje zdobywania „papieskich sprawności”- pilota Jana Pawła II, klucznika Watykanu, heraldyka Jana Pawła II czy pielgrzyma Jana Pawła II” - informuje Stanisław Sumowski, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku. - „Przy współpracy z Powiatowym Ogniskiem Plastycznym przygotowywany jest także konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z całego powiatu malborskiego”.

W zamyśle organizatorów obchodów setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły jest także otwarty konkurs poetycki dla dzieci i młodzieży. Wiersze zostaną opublikowane w specjalnym wydaniu tomiku pn. „Dla Jana Pawła II - nauczyciela Miłości”. Konferencja jest planowana na 22 maja w Zespole Szkół Katolickich, któremu patronuje polski święty.

List skierowany do uczniów, rodziców, nauczycieli i wychowawców.

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Szanowni Nauczyciele, Wychowawcy. 18 maja 2020 roku będziemy obchodzić Setną Rocznicę urodzin Wielkiego Polaka Karola Wojtyły – świętego Papieża Jana Pawła II. Pragniemy przy tej okazji przypomnieć nie tylko postać Papieża, ale przypomnieć Jego nauczanie, umiłowanie Boga i drugiego Człowieka. Pozostawił na Ziemi niezatarty ślad dobroci wykuwając swoją świętość w drodze ku Prawdzie i Życiu otwierając nasze serca w zawołaniu „Nie lękajcie się – otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Jego bezgraniczna wiara, Jego szczególne umiłowanie Maryi - Matki Chrystusa stały się wzorem i ideą dla Kościoła Powszechnego i szkołą wartości uniwersalnych dla każdego człowieka - bez względu na kolor skóry, kulturę i wyznanie. To Jego miłość sprawiła, że stał się autorytetem moralnym dla społeczności ludzkiej. Dał się poznać jako Pielgrzym i nauczyciel miłości. Pragniemy przywołać tę miłość zaglądając do serca naszego Wielkiego Polaka poprzez jego dzieła i nauczanie. Spotkanie z nauką świętego Jana Pawła II to niezwykła przygoda intelektualna, która pozwala poznawać świat i człowieka poprzez pryzmat Ewangelii, przez życie, śmierć, i zmartwychwstanie Chrystusa. Papież, idąc niestrudzenie Jego śladem, pozostawił nam kierunkowskazy: jak podążać za głosem Boga, gdzie Go szukać i jak Mu służyć poprzez czyny dla drugich. Zapraszamy do wspólnej refleksji, do odszukania w encyklikach i pismach Jana Pawła II wskazówek dla naszego życia, lepszego poznania Jego samego, Jego sposobu przeżywania miłości, wiary, służby i pojmowania Ojczyzny jako Matki.

Mamy nadzieję, że wspólna intelektualna wędrówka rzeczywiście pozwoli bliżej poznać naszego Rodaka jako Człowieka Wiary i Pokoju Te wartości niósł w swoim sercu od Wadowic po krańce naszej Ziemi - na pielgrzymim szlaku, pozostawiając wszędzie ślady Boga i miłości.

Ks. Arkadiusz Śnigier, dziekan Dekanatu Malbork I i Piotr Szwedowski, członek Zarządu Powiatu Malborskiego”.

 

Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Malborku

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.