Wydanie nr 109/2024, Czwartek 18.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Gościsław, Bogusław, Apoloniusz, Flawiusz, Bogusława, Alicja, Gosława, Barbara
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rejs statkiem Krynica Morska - Frombork, jaki koszt?

Rejs statkiem Krynica Morska - Frombork, jaki koszt? fot. Żuławyimierzeja24.pl
Po skorzystaniu z atrakcji turystycznych oferowanych przez Krynicę Morską polecamy rejs do zabytkowego Fromborka, który oferuje zwiedzanie Wzgórza Katedralnego oraz planetarium - miejsca pracy samego Mikołaja Kopernika. Trasa przez którą przebiega rejs jest doskonałą alternatywą dla innych form transportu i okazją aby świetnie spędzić czas z najbliższymi.

Frombork, zwany Klejnotem Warmii, a także Grodem Kopernika, jest miejscem, w którym ten wielki polski astronom spędził ponad 30 lat swojego życia. Jako jedyne miasto na świecie może pochwalić się, że jego najsławniejszy obywatel „poruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i niebiosa". To tutaj napisał swoje dzieło „De Revolutionibus" prawie pięć wieków temu! Tymi ulicami chodził i wypatrywał gwiazd na niebie. Tutaj też we fromborskiej katedrze Mikołaj Kopernik został pochowany. Postać Kopernika i jego dzieło wyróżnia Frombork w skali światowej. Wiele fromborskich atrakcji turystycznych wiąże się właśnie z jego działalnością.

Z całą pewnością wart zobaczenia jest uznany za Pomnik Historii zespół katedralny na Wzgórzu Katedralnym.

WZGÓRZE KATEDRALNE - Pogoda we Fromborku - sprawdź na kamerze pogodowej na żywo - kliknij

KATEDRA
Bazylika Archikatedralna p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła jest najstarszą budowlą fromborskiego Wzgórza Katedralnego.

Wzniesiona w latach 1329 - 1388 z inicjatywy biskupów warmińskich budowla, ma charakter halowy, jest trójnawowa z wydłużonym prostokątnym prezbiterium, posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego i Zbawiciela. Innymi cennymi zabytkami są późnogotycki poliptyk, kamienny portal z XIV w., epitafia kanonika Boreschowa i Mikołaja Kopernika, krucyfiks z XV w., fragmenty stalli gotyckich, gotyckie płyty nagrobne i prospekt organowy z 1683 r. W katedrze znajdują się organy barokowe, będące jednymi z najsłynniejszych w kraju. Fromborską atrakcją kulturalną jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywający się w katedrze w sezonie letnim. Koncerty te mają 50-letnią tradycję. Biorą w nich udział wirtuozi z kraju i z zagranicy.

W Bazylice Archikatedralnej spoczywa Mikołaj Kopernik, gdzie był kanonikiem i gdzie po 460 latach został odnaleziony. Tam można obejrzeć sarkofag z doczesnymi szczątkami astronoma.

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Co nas cieszy


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.