Spektakl oparty jest na przedstawieniu KRZYŻACY ROCK-OPERA, do którego libretto napisałMarcin Kołaczkowski. Autorem muzyki jest Hadrian Filip Tabęcki, a słowapieśninapisał Jacek Korczakowski. Widowisko można było obejrzeć w Malborku 3 lata temu podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej.
Organizatorami tego wydarzenia są Malborskie Centrum Kultury i Edukacji i Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku, partneremI Liceum Ogólnokształcące w Malborku. Projekt uzyskał dofinansowanie z miasta Malborka.
Będzie to opowieść o miłości szczerej, niewinnej i zaskakującej. O świecie, w którym dobro musi się zmagać ze złem. Opowieść o czasach, kiedy Krzyżacy po poskromieniu pogańskich Prusów, osiedlili się na podbitych ziemiach, stworzyli tu własne państwo i stali się zagrożeniem dla Polski oraz Litwy.
„Krzyż nie to miał znaczyć, miał nadzieję dać, a nie krzyk rozpaczy z gorejących miast…” – te słowa jednej z piosenek doskonale obrazują czasy panowania Zakonu według Sienkiewicza, w tym duchu toczy się również akcja całego musicalu, a symboliczne dwa nagie miecze stają się zapowiedzią bliskiej klęski Krzyżaków.
W spektaklu nie zabraknie emocji i głębokich uczuć – miłości i nienawiści, strachu i odwagi, radości i smutku, honoru i jego utraty. Nie zabraknie też dobrej muzyki, tańca i utworów, które niosą ze sobą głębokie przesłania. Jest to wprawdzie historia sprzed wielu lat, jednak problemy i dylematy młodych bohaterów, choć osadzone w innych realiach, są jak najbardziej aktualne. I to właśnie młodzież chce przekazać innym.
- Jestem bardzo poekscytowana, ale również bardzo zapracowana, tak samo jak moja młodzież. Przygotowanie musicalu to nie to samo co koncert. Udział w nim, poza moim studiem „Balbiny”, bierze młodzież z wielu malborskich szkół, z którą mam do czynienia po raz pierwszy. Wszyscy pewnie się zgodzą, że początki były trudne, ale teraz zaczyna się już rysować całość i jestem pewna, że wszyscy staną na wysokości zadania i stworzymy razem piękne widowisko. Mamy wspaniałą młodzież, zdolną, ambitną i wytrwałą. To pasjonaci, którzy mają teraz okazję przeżyć swoją wielką muzyczną przygodę. Jestem szczęśliwa widząc, jak szybko i pięknie się rozwijają. Będą Państwo naprawdę zaskoczeni, że tyle talentów mamy w naszym mieście – mówi Maria Seibert. – Spektakl to praca zespołowa. To nie tylko reżyser i wykonawcy, to szereg ludzi, którzy pilnują wszystkich szczegółów, piszą scenariusz, prowadzą warsztaty, zajmują się promocją itp. Już dziś chciałabym podziękować Monice Pozorskiej i Marii Keńskiej-Wyszyńskiej za pracę nad scenariuszem, Monice dodatkowo za warsztaty aktorskie, tak samo jak Violecie Jankowiak. Agacie Kujawie i Tadeuszowi Seibertowi za warsztaty wokalne, Kasi Fabiańskiej za konsultacje, zdjęcia i promocję. To dopiero początek, tych osób będzie dużo więcej – dodaje.
Premiera „KRZYŻACY ROCK-OPERA junior” planowana jest na finał Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej w sobotę, 8 czerwca br. Pamiętając sukces pierwszego musicalu stworzonego przez Marię Seibert „Nasze Radio Ptasie” w reżyserii Cezarego Domagały możemy być pewni, że nowy spektakl będzie równie wyjątkowy i wspaniały.
Na zdjęciach z prób do musicalu przedstawiamy jego głównych wykonawców.
Informacja: twórcy „Krzyżacy Rock-Opera junior”