Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Odra znowu w natarciu? Czy grozi nam powtórka z początku XX wieku?

Odra znowu w natarciu? Czy grozi nam powtórka z początku XX wieku? fot. pixabay
Nie zaszczepione osoby narażone są m.in. na zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc spowodowane nadkażeniem bakteryjnym, a nawet w niektórych przypadkach na zapalenie mózgu.

Odra jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną bardzo łatwo rozprzestrzeniającą się wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku. Głównym źródłem zakażenia jest chory człowiek, od którego zarazić się można drogą kropelkową oraz bezpośrednio przez styczność z wydzieliną z jamy nosowo – gardłowej.

Choroby tej nie można lekceważyć, ponieważ związane z nią powikłania mogą być w skutkach bardzo groźne, w niektórych przypadkach nawet śmiertelne. Zapobiec chorobie można jedynie poprzez szczepienie przeciw odrze, które w Polsce należy do obowiązkowych (bezpłatnych) szczepień. Podaje się je w 13 – 14 miesiącu oraz 10 roku życia dziecka. Skuteczność szczepienia ocenia się na 98 %, utrzymuje się do końca życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną.

Każdego roku w Polsce występuje od 60 do 130 zachorowań.

Do objawów choroby występujących po 10 – 12 dniach należą:

 • gorączka,

 • ból gardła,

 • katar,

 • kaszel suchy i męczący,

 • światłowstręt i zaczerwienienie oczu,

 • twarz chorego wygląda jak po długotrwałym płaczu,

 • pojawia się charakterystyczna wysypka.

Zdaniem lekarzy, im starszy pacjent, tym przebieg choroby jest niebezpieczny i cięższy, zwłaszcza dla osób z chorobą układu krążenia. Odra jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej noworodka, a nawet do poronienia.

Z informacji uzyskanych z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim, na terenie powiatu sztumskiego, malborskiego i nowodworskiego nie odnotowano dotychczas żadnego przypadku zachorowania na odrę.

AKTUALIZACJA 7 listopada 2018 r.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował o wystąpieniu ogniska odry na terenie powiatu kwidzyńskiego. Zachorowały 4 osoby, obcokrajowcy,

Przecież jeszcze niewiele ponad 100 lat temu dzieci marły jak muchy, całe populacje wymierały na obecnie uleczalne lub wyszczepialne choroby – dr Ewa Karamon z malborskiego szpitala przestrzega przed skutkami odry.

Chciałabym zabrać głos w odniesieniu do obecnej sytuacji na Mazowszu, gdzie stwierdzono już kilkanaście przypadków odry - choroby, na którą można się zaszczepić i nie zachorować.

Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą wirusową, chorują dzieci i dorośli, osoba nie zaszczepiona jest rezerwuarem i roznosicielem tego wirusa, często właśnie u takich osób pojawiają się powikłania, czasem bardzo poważne - ciężkie zapalenie płuc, zapalenie mózgu.

Jak wszyscy wiemy, proste szczepienie - najczęściej szczepionką złożoną jednocześnie na odrę, świnkę i różyczkę (gdzie skuteczność immunizacji w stosunku do odry wynosi ponad 90%) - jest w stanie zapobiec chorobie lub chociaż ciężkim powikłaniom tej choroby.

Od czasów Ludwika Pasteura nie wymyślono lepszej i skuteczniejszej metody zabezpieczenia całych populacji przed tzw. zarazą.

Do zdobycia Ameryki przyczyniło się przywiezienie chorób z Europy - w wyniku tego zmarły miliony osób, które nie miały wcześniej kontaktu z takimi patogenami, więc były bezbronne.

Podnoszone często przez ruchy antyszczepionkowe kwestie zarabiania na nas są bez sensu. To tak jakby powiedzieć, że producenci samochodów czy telewizorów na nas zarabiają i je nam wciskają. Wiec co - nie będziemy ich kupować?

Pamiętajmy, że taka stosunkowo jeszcze mała zachorowalność związana jest z odpornością populacji. To my wszyscy zaszczepieni chronimy w znacznym stopniu tych niezaszczepionych, ale wystarczy 1 osoba z zewnątrz lub wyjazd za granicę, żeby ryzyko wzrosło wielokrotnie. Kto tego nie rozumie - igra z ogniem.

Objawy uboczne po szczepieniu? Niewielki procent. Zwykle niezbyt nasilone, potencjalnie możliwe jak po wszystkich przyjmowanych przez nas lekach. To ich też nie stosować, bo jest minimalne ryzyko?

Słynny autyzm - nie ma dowodów medycznych!

Nie znamy przyczyny autyzmu i czepiamy się tego co nam się tylko wydaje lub tego, co ktoś nam bezpodstawnie zasugerował.

Szczepienia na różne choroby uratowały ludzkość przed zdziesiątkowaniem.

Zachęcam i przypominam wszystkim rodzicom dzieci i osobom dorosłym niezaszczepionym lub

zaszczepionym wcześniej tylko jedną dawką szczepionki do wykonania jeszcze teraz tego szczepienia i pilnowania kalendarza szczepień.

Bądźmy mądrzejsi, a tym samym zdrowi.

Pozdrawiam,

Lek. Ewa Karamon

z-ca dyr. ds. med.

PCZ sp. z o.o. w MALBORKU

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Witt
Witt 24.11.2018, 18:26
Jest potwierdzenie odry u dziecka w malborku...
internet
internet 06.11.2018, 12:08
zaczac szczepic imigrantow z ubozszych krajow, gdzie poziom higieny jest na dnie