Wydanie nr 214/2021, Poniedziałek 2.08.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Gustaw, Karina, Maria, Stefan, Świętosław, Teodota
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kąty Rybackie i Teneryfa. Za 40 mln powstanie największy publiczny teleskop na świecie.

Ośrodek po polskiej stronie znajdzie się w gminie Sztutowo, na obszarze Żuław Wiślanych. – Dlaczego Kąty Rybackie? Z racji lokalizacji jest bardziej atrakcyjniejsza północna część Polski, gmina ma też bardzo dobre warunki świetlne, jest tam po prostu ciemne niebo – wyjaśnia Aleksandra Błaszczyk.

W ramach projektu powstanie ośrodek będący swoistego rodzaju parkiem astronomicznych, naukowych atrakcji z bazą noclegową i całą infrastrukturą. Postawione będą dwa ośrodki funkcjonujące jako jedna jednostka. Główny ośrodek, gdzie będzie znajdować się całe zarządzanie, będzie znajdować się w Polsce (Gmina Sztutowo), a ośrodek, gdzie będzie znajdować się większa część teleskopów, będzie znajdować się na Teneryfie z racji warunków obserwacyjnych. Ośrodki będą w pełni otwarte dla zwiedzających, będą funkcjonowały w postaci pewnego rodzaju parku atrakcji naukowych. Zarówno do polskiego ośrodka jak i tego na Teneryfie, będzie można po prostu przyjść i zwiedzać. Zobaczyć jak funkcjonują te teleskopy, jaki dają obraz, chcemy dać możliwość takiemu odwiedzającemu spojrzeć w taki teleskop, a prywatnej osobie możliwość zrobienia własnych obserwacji.


Chcemy dać gwiazdy każdemu na świecie, bo przecież gwiazdy należą do nas wszystkich – mówiła Aleksandra Błaszczyk, koordynator projektu z CEO Uroborus S.L.

Gośćmi dzisiejszej konferencji byli:
 
Aleksandra Błaszczyk CEO Uroborus S.L.
Karol Westphal COO Uroborus S.L.
prof. dr hab. Andrzej Maciejewski Dyrektor Instytutu Astronomii na Uniwersytecie Zielonogórskim
Kamil Haładyn przewodniczący koła naukowego UZ SPACECLUB
Mateusz Marcinkowski wiceprzewodniczący koła naukowego UZ SPACECLUB

Wójt Gminy Sztutowo Jakub Farinade

 

Według projektu budowa teleskopów zostanie rozpoczęta w roku 2021 r. i ma trwać 2 lata.

Uniwersytet Zielonogórski został jednym z głównych partnerów projektu budowy największego publicznego teleskopu na świecie. Projekt finansowany jest w ramach Ramowego Programu UE Horyzont 2020.

Uniwersytet Zielonogórski jest jednym z głównych podmiotów wykonawczych i wchodzi w skład konsorcjum złożonego z podmiotów: Uroborus SL (Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie), Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku, Wydział Fizyki Uniwersytetu Madryckiego, Gmina Sztutowo, Travel Foundation.

Misją projektu jest stworzenie nowoczesnej i profesjonalnej bazy obserwacyjnej mającej na celu promocje wiedzy i edukacji w zakresie astronomii.

Konferencja nt. budowy obserwatorium w Gminie Sztutowo z udziałem inwestora oraz Dyrektora Instytutu Astronomii Uniwersytetu  Zielonogórskiego odbyła sie 16 października 2018 roku w Urzędzie Gminy.

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.