Wydanie nr 214/2021, Poniedziałek 2.08.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Gustaw, Karina, Maria, Stefan, Świętosław, Teodota
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy w Sztutowie powstanie Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna?

Projekt ustawy o wspieraniu i pomocy publicznej dla nowych inwestycji zakłada, że zwolnienie z podatku dochodowego będzie niezależne od miejsca inwestycji, co ma wyrównywać szanse regionów i stwarzać jak najlepsze warunki inwestycyjne wszystkim przedsiębiorcom i samorządom. Prawdopodobnie ustawa wejdzie w życie w połowie tego roku. Dlatego już teraz przedstawiciele PSSE spotykają się z samorządami, aby zachęcić je do skorzystania z możliwości, jakie otworzy przed nimi nowa ustawa. „Strefa w każdej Gminie” to konferencja która miała miejsce 29 maja 2018 r. w hotelu Tristan w Kątach Rybackich, gmina Sztutowo.

W konferencji udział wzięli:

Jan Kilian - Poseł na Sesj RP
Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski
Jakub Farinade – Wójt Gminy Sztutowo
Jacek Formela – Dyrektor Działu Inwestycji Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicvznej
Iwona Kasperowicz - Dyrektor gdańskiego oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego.

Cała Polska jedną strefą

Strefa w każdej gminie – w Kątach Rybackich odbyło się kolejne po Pelplinie i Gdyni spotkanie z samorządowcami, którym przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaprezentowali nowe zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych.


Proponowane instrumenty wsparcia przedsiębiorców zastąpią dotychczasowy system funkcjonujący w specjalnych strefach ekonomicznych. Zachęty podatkowe będą dostępne na całym obszarze kraju. Inwestorzy będą częściowo zwolnieni z podatku CIT i PIT niezależnie od miejsca inwestycji. Zwolnienia podatkowe dotyczyć będą jedynie przedsiębiorców, który planują nowe projekty inwestycyjne. Decyzje o wsparciu   będą przyznawane na okres 10, 12 lub 15 lat. Na zwolnienie liczyć mogą inwestycje spełniające określone kryteria ilościowe (wymagana minimalna wysokość nakładów inwestycyjnych uzależniona będzie od stopy bezrobocia w powiecie) oraz jakościowe (np. tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy, branże zgodne z polityką rozwojową kraju, współpraca z ośrodkami akademickimi, wsparcie pracowników w uzyskiwaniu kwalifikacji zawodowych). Wysokość pomocy publicznej zależeć będzie od sytuacji gospodarczej danego województwa i ma wynosić od 25 proc. do 50 proc. planowanych kosztów kwalifikowanych inwestycji. Odstępstwo od tej reguły przewidziano dla województwa mazowieckiego, gdzie intensywność wyniesie od 10 proc. do 35 proc. Dla małych i średnich przedsiębiorców pomoc publiczna będzie wyższa odpowiednio  o 20 i 10 punktów procentowych.
 
Honorowy patronat nad konferencją objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, a partnerem wydarzenia został Bank Gospodarstwa Krajowego .

 

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.