Wydanie nr 43/2025, Środa 12.02.2025
imieniny: pokaż (7 imion)Modest, Eulalia, Damian, Ampeliusz, Melecjusz, Norma, Ewa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

14 lutego – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

14 lutego – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. fot. źródło IPN
Po raz pierwszy w tym roku 14 lutego będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto uchwalone zostało przez Sejm RP 9 stycznia br. „w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK podyktowana była koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych oraz podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Pierwszym dowódcą Armii Krajowej był generał Stefan Rowecki ps. Grot (do 30 czerwca 1943 r.), następnie kolejno generałowie: Tadeusz Komorowski ps. Bór (do 2 października 1944 r.) i Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek, który 19 stycznia 1945 r. tę formację rozwiązał. Jednak „w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”, polecono byłym żołnierzom AK prowadzenie dalszej działalności na terenie zajmowanej przez okupanta sowieckiego Polski.

Ostatni dowódca Armii Krajowej „Niedźwiadek” w marcu 1945 roku podstępem został uprowadzony do Moskwy i - wraz z innymi przywódcami Polski Podziemnej – skazany w „procesie szesnastu”.

W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym podziemnym wojskiem w Europie, zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim i – później - sowieckim. Niektóre źródła podają, że w roku 1944 jej liczebność sięgała nawet ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy - w tym około 10 tys. oficerów i około 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.

W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej, którzy pod okupacją nieprzyjaciela, w konspiracji walczyli o wolną i suwerenną Polskę w całym kraju w piątek, 14 lutego odbędą się uroczystości upamiętniające ich determinację i odwagę.

W Malborku uroczystości rozpoczną się o godz. 14:00 pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej na Skwerze Żołnierzy Wyklętych, ul. Poczty Gdańskiej.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.