Wydanie nr 219/2022, Niedziela 7.08.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Licyniusz, Kajetan, Klaudia, Dobiemir, Dorota, Sykstus, Andromeda, Albert, Doryda, Licynia, Konrad, Donata
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pożar na Zamku w Malborku?

Zabytkowy obiekt zamku malborskiego polem ćwiczeń? To zdecydowanie nieczęsty widok! A właśnie tam były przeprowadzane treningi strażackie. Zabytkowe budowle Muzeum Zamkowego na pewno są obiektami, których ew. ratowanie byłoby dużym wyzwaniem.

 

Ćwiczenia odbyły się w czwartek (26.04) o godz. 9.00. Do walki z żywiołem przygotowywały się jednostki z terenu pow. malborskiego.

 

 

Celem ćwiczeń było zapoznanie się z możliwościami prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na obiekcie Muzeum Zamkowego w Malborku oraz wypracowanie umiejętności organizacji zasilania wodnego w przypadku awarii sieci miejskiej oraz sieci hydrantowej w obiekcie zamku.

 

Strażacy ćwiczyli ponadto:

 

– doskonalenie przesyłania wody do celów gaśniczych na większe odległości (wykorzystanie zakupionych pomp szlamowych);

 

– doskonalenie technik zabezpieczenia linii wężowych prowadzonych na różnych poziomach;

 

– współdziałanie jednostek z terenu powiatu przy zdarzeniach o większej skali;

 

– prowadzenie poprawnej korespondencji radiowej podczas działań.

 

Strażacy przyjęli wariant, w którym polem działań był dziedziniec zamku średniego. Podstawowym założeniem był wybuch pożaru pomieszczeń części wschodniej Zamku Średniego i obrona strony zachodniej. W „treningu strażackim” brały udział następujące jednostki: 4 zastępy JRG Malbork, OSP: Stogi, Lichnowy, Nowy Staw, Stare Pole Ząbrowo, Szawałd, Lipinka, zastęp z WSP oraz kadra kierownicza Komendy Powiatowej PSP w Malborku. Na zakończenie podsumowano wszystkie działania, a następnie uczestnicy mieli okazję na spokojnie zapoznać się z charakterystyką, zagrożeniami oraz zabezpieczeniami przeciwpożarowymi obiektu muzeum.

 

Okiem historii

„Muzeum Zamkowe w Malborku przypomina, iż podobne ćwiczenia odbywały się tam także w czasie II wojny światowej. Jedne z nich miały miejsce 29 kwietnia 1943 r., o godz. 22.00, kiedy to ćwiczono pozorowany pożar kościoła św. Wawrzyńca i dachów Pałacu Wielkich Mistrzów. Zagrożenie było realne, bo kilkanaście godzin wcześniej alianci zbombardowali okolice Gdańska.

Jak przypominają pracownicy muzeum, wodę czerpano wówczas z hydrantów zamontowanych na zamku już w 1925 r.! Na zdjęciu fragment ćwiczeń i jeden z hydrantów na dziedzińcu Zamku Średniego w latach 30-tych XX w.” (Opr. Ryszard Rząd)

 

 

Info i fot..: mł. bryg. Robert Licznerski/Muzeum Zamkowe w Malborku

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.