Wydanie nr 11/2025, Sobota 11.01.2025
imieniny: pokaż (9 imion)Feliks, Hilary, Honorata, Hortensja, Hortensjusz, Hygin, Matylda, Odon, Krzesimir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat malborski : Zwierzyna łowna na lotnisku

Powiat malborski : Zwierzyna łowna na lotnisku fot. pixabay.com
Sarny, lisy, dziki, jenoty, borsuki, zające, a nawet łosie stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia osób zaangażowanych w bieżącą działalność lotniska wojskowego w Krasnołęce. W trosce o bezpieczeństwo i żołnierzy starosta malborski na na wniosek Jednostki Wojskowej nr 1128 w Malborku wydał decyzję zezwalającą na odłów lub odstrzał redukcyjny zwierząt.

 

Jak wskazuje jednostka wojskowa, zwierzęta łowne występujące na terenie lotniska, stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia osób zaangażowanych w działalność, której istotą jest wykonywanie lotów, w tym lotów o charakterze specjalnym. W latach 2013 i 2015 na lotnisku dochodziło do zderzeń ze zwierzętami, aby zapobiec kolejnym takim przypadkom, jednostka i władze powiatu ściśle współpracują ze sobą w kwestii regulacji populacji zwierzyny.

 

Wniosek złożony do nas przez stronę wojskową był starannie rozpatrywany pod względem zasadności odłowu lub odstrzału zwierzyny, jak również pod kątem bezpieczeństwa, jakie należy zapewnić żołnierzom i osobom cywilnym pracującym na terenie podmalborskiego lotniska - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski. - W pierwszej kolejności administrator nieruchomości należących do jednostki wojskowej ma obowiązek na bieżąco prowadzić monitoring stanu ogrodzenia, a w przypadku wykrycia uszkodzenia lub podkopów, musi niezwłocznie wykonać naprawy, by zapobiec przedostawaniu się nowej zwierzyny na teren lotniska.

 

Na terenie jednostki największe zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów i mienia wojskowego stanowią sarny, dziki, lisy, jenoty, borsuki i zające. Aby zminimalizować zagrożenie, starosta zezwolił na całoroczny odłów zwierząt, a także na odstrzał redukcyjny, który obowiązuje do 31 grudnia 2021 roku.

 

Jednocześnie zobowiązałem wnioskodawcę do przedkładania powiatowi malborskiemu i Polskiemu Związkowi Łowieckiemu w Elblągu sprawozdań z realizacji wykonania odstrzału każdorazowo po zakończeniu łowieckiego roku gospodarczego - wyjaśnia starosta Mirosław Czapla.

 

Zagrożenie dla lotów samolotów jednostki wojskowej stanowią też łosie. Starosta malborski w 2015 roku wydał decyzję o odłowieniu 8 sztuk łosia, ale mimo podjętych przez wojsko prób nie udało się tego dokonać. We wrześniu ub.r. starosta zwrócił się więc do Ministerstwa Środowiska w sprawie opinii na temat ewentualnego odstrzału redukcyjnego zwierzyny.

 

- Ministerstwo odpowiedziało, że w przypadku występowania szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów użyteczności publicznej, starosta może wydać decyzję na odstrzał zwierząt łownych, w tym również objętych całoroczną ochroną. W ślad za wnioskiem jednostki wojskowej i w trosce o bezpieczeństwo na lotnisku dokonałem zmiany decyzji z odłowu łosi na odstrzał redukcyjny - wyjaśnia Mirosław Czapla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacja Prasowa Powiatu Malborskiego

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Młody Polak
Młody Polak 27.04.2018, 09:27
........................polecam usługi niejakiego Prof Szyszko lub Obatela Ryszarda Czarneckiego. Oni na wszystkim się znają i wszystko wiedzą najlepiej jak co zrobić. Pozdrawiam.