Wydanie nr 7/2025, Wtorek 7.01.2025
imieniny: pokaż (8 imion)Chociesław (Chocsław), Izydor, Julian, Lucjan, Kryspin, Rajmund, Walenty, Rajnold
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Nowy Staw : Kolejne inwestycje w sołectwach finansowane z Funduszu Sołeckiego – 21.02.2018

Gmina Nowy Staw : Kolejne inwestycje w sołectwach finansowane z Funduszu… fot. UM Nowy Staw
Sołectwa z gminy Nowy Staw przygotowują się do kolejnych inwestycji finansowanych z Funduszu Sołeckiego. W tym roku w budżecie miasta i gminy Nowy Staw na zadania zaproponowane przez samych mieszkańców zabezpieczono 310 tys. zł

Dla Krzysztofa Siennickiego Fundusz Sołecki ma podwójne znaczenie. Z jednej strony ocenia go jako wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, a z drugiej jako sołtys Lubstowa.
 

- Fundusz Sołecki jest bardzo ważny dla mieszkańców wsi. Dzięki niemu nie czują się oni wykluczeni, mogą samemu gospodarować swoim małym budżetem – mówi Krzysztof Siennicki. – Jako sołtys Lubstowa wiem, czego oczekują mieszkańcy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie rzeczy są nam potrzebne bardziej i powinny być wykonane w pierwszej kolejności, a jakie mogą poczekać. W sprawie podziału środków z Funduszu Sołeckiego myślę, że jesteśmy zgodni. W tym roku mieszkańcy Lubstowa zdecydowali się przeznaczyć ponad 18 tys. zł  napięć  zadań: budowę siłowni zewnętrznej wraz z ławkami i miejscem do grillowania, wyposażenie świetlicy, organizację festynu rodzinnego i zabawy z okazji Dnia Dziecka, a także zakupy na utrzymanie zieleni oraz przegląd i konserwację kosiarek. Parę lat temu zbudowaliśmy u nas świetlicę i pieniądze w kolejnych edycjach Funduszu Sołeckiego przeznaczaliśmy na jej doposażenie. Teraz zdecydowaliśmy się na stworzenie zewnętrznej siłowni, ale w tym roku wykonamy raczej tylko dokumentację, projekt, a w kolejnych latach będziemy przeznaczali środki na zakup urządzeń - wyjaśnia Krzysztof Siennicki.

Budżet Funduszu Sołeckiego na 2018 rok jest wyższy od ubiegłorocznego. Składa się na to kilka czynników, między innymi liczba mieszkańców danego sołectwa i ogólna liczba mieszkańców całej gminy, a także dochody bieżące wykonane na koniec 2016 roku.

W gminie Nowy Staw jest osiemnaście sołectw. W każdym z nich sołtysi wraz z mieszkańcami wspólnie podejmowali decyzje o tegorocznych wydatkach.

W Brzózkach zaplanowano remont kapliczki, zakupy na utrzymanie zieleni i remont kosiarek. Łączny koszt to 14,84 tys. zł. W Chlebówce zostanie wykonany projekt świetlicy wiejskiej, a reszta środków trafi na organizację festynu promującego sołectwo (łączny koszt 13,37 tys. zł). W Dębinie zaplanowano budowę ogrodzenia kapliczki, organizację festynu promującego sołectwo i  wyjazd kulturalny, a także zakup wyposażenia świetlicy i materiałów na utrzymanie zieleni (16,71 tys. 
zł). W Dębinie SHR wybudowane zostanie przede wszystkim ogrodzenie placu zabaw. Ale w planach jest także zakup słupków i siatki do gry w siatkówkę, zakup materiałów do utrzymania zieleni, konserwacja kosiarek oraz organizacja festynu promującego sołectwo (18,36 tys. zł).​ W Kąciku z Funduszu Sołeckiego zostanie wykonane ogrzewanie świetlicy, odbędzie się też festyn.

W planach są zakupy na utrzymanie zieleni i konserwacja kosiarek (10,83 tys. zł). W Laskach zostanie zakupiona i zamontowana lampa solarna, a także znaki drogowe. Zaplanowano też budowę ogrodzenia, organizację festynu i wyjazdu kulturalnego, a także konserwację kosiarek i  zakupy na utrzymanie zieleni (14,12 tys. zł). W Lipince planowane są działania infrastrukturalne: budowa chodnika, remont drogi i konserwacja placu zabaw. Mieszkańcy zabezpieczyli też środki na festyn promujący sołectwo i zakupy na utrzymanie zieleni (44,03 tys. zł). W Martągu do wydania jest 17,15 tys. zł . Wi ększość środk ó w trafi na remont drogi i wyposażenie  świetlicy oraz element ó w do naprawy placu zabaw. Za pozostałe środki zostaną zorganizowane festyny promujące Martąg. Część środków trafi na utrzymanie zieleni i konserwację kosiarek.

W Mirowie zaplanowano zakup kolejnych urządzeń placu zabaw oraz wykonanie projektu siłowni zewnętrznej. Mieszkańcy zdecydowali się też na zakup materiałów budowlanych i wyposażenia  świetlicy oraz materiałów do utrzymania zieleni (14,03 tys. zł). W Myszewie odbędzie się remont drogi. Kupiony zostanie namiot, ławki i stoły. Część środk ó w zostanie przeznaczona na naprawę dachu altany, wynajem i serwis toi-toi. W planach jest też konserwacja kosiarek i zakupy na utrzymanie zieleni (17,82 tys. zł).

Mieszkańcy Nidowa postanowili zbudować plac zabaw oraz, jak większość sołectw, kupią  materiały potrzebne do utrzymania zieleni (11,67 mln zł). W Półmieściu odbędzie się remont drogi (10,11 tys. zł).W Pręgowie Żuławskim większość pieniędzy trafi na stworzenie projektu zewnętrznej siłowni i zakup pierwszego urządzenia. Odbędzie się też konserwacja i modernizacja altany, festyn promujący sołectwo. Zaplanowano też konserwację kosiarki i zakupy związane z utrzymaniem zieleni (12,03 tys. zł).

W Stawcu z kolei odbędzie się remont chodnika. Zakupiona zostanie kamera, materiały do utrzymania zieleni, konserwacji zostaną poddane kosiarki. Mieszkańcy zorganizują też festyn i wyjazd kulturalny (11,76 tys. zł). Zakup zamiatarki ciągnikowej i remont świetlicy to największe inwestycje planowane w Świerkach.  Zakupione zostaną: siatka ogrodzeniowa, by naprawić ogrodzenie dookoła boiska, a także siatki do gry w siatkówkę i piłki nożnej oraz piłki. W budżecie wsi zaplanowano też zakupy związane z utrzymaniem zieleni i konserwację kosiarek. Odbędzie się też festyn promujący Świerki (24,24 tys. zł). W Tralewie, podobnie jak w innych wsiach, również potrzebna jest zewnętrzna siłownia. Mieszkańcy postanowili też zakupić namiot i elementy do naprawy placu zabaw. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na zakup materiałów do utrzymania zieleni (20,63 tys. zł). Mieszkańcy Trępnów zakupią z kolei materiały na budowę chodnika, ogrodzenia i parkingu przy świetlicy, a także słupki do gry w siatkówkę i elementy do naprawy placu zabaw. Zostanie też ​wykonane ogrzewanie w świetlicy. W planach jest też organizacja festynu i wyjazdu kulturalnego, a także konserwacja kosiarek i zakupy materiałów do utrzymania zieleni (19,83 tys. zł).

- Fundusz Sołecki jest bardzo słuszną inicjatywą. Dzięki niemu sami możemy dysponować częścią budżetu gminy - mówi Małgorzata Bernacka, sołtys Trępnów. - O inwestycjach decydujemy wspólnie. Ja przygotowuję swoje pomysły, mieszkańcy mają swoje koncepcje. Wsłuchuję się we wszystkie głosy. Na zebraniu sołeckim decydujemy, na co przeznaczymy środki. Nie wszyscy mieszkańcy przychodzą na zebrania, ale sporów co do rozdysponowania pieniędzy z funduszu nie ma.

 

 

 


Info i foto : UM Nowy Staw

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.