Tekst Laudacji:
Stanisław Partyka urodził się 11 listopada 1943 r. (zm. 31.01.2010 r.) w miejscowości Besko, powiat Sanok. Od roku 1960 uprawiał podnoszenie ciężarów w kat. 60 kg w klubie sportowym „Nogat” Malbork. W roku 1961 ukończył kurs trenerski i zajmował się trenowaniem młodzieży. W latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia założył klub sportowy „Technik” Malbork, przy Zespole Szkół Technicznych, którego został prezesem. Zawodnicy tego klubu startowali na pomostach III Ligi. Sport a zwłaszcza podnoszenie ciężarów było jego pasją. Po odejściu z „Technika” założył Ludowy Klub Sportowy „Rzemieślnik” Malbork. Na potrzeby tego klubu zagospodarował użyczony obiekt po garażach ZGKiM przy ul. Słowackiego. Skupił wokół siebie ludzi dobrej woli i działaczy, którzy własnym sumptem i przy wsparciu Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego stworzyli bardzo dobrą bazę szkoleniową. Klub „Rzemieślnik” po kilku miesiącach wszedł do klubów II Ligii drużynowych mistrzostw Polski. W 2009 r. prowadzony przez S. Partykę „Rzemieślnik” zajął I miejsce wśród drugoligowych klubów w Polsce i wszedł do grupy klubów I Ligi.
Wychowankowie Stanisława Partyki triumfowali na pomostach w Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Europy. S. Partyka współpracował ze szkoleniowcami Łotwy i Rosji, z czołowymi sztangistami takimi jak Waldemar Baszanowski – mistrz olimpijski. Przez lata pracy społecznej promował nasze miasto i zapraszał niezliczone ilości zawodników oraz klubów sportowych z terenu kraju i z zagranicy. Gościł w klubie „Rzemieślnik” utytułowanych ciężarowców między inny mistrza świata Wiktora Zębatego. Zawodnicy „Rzemieślnika” wyjeżdżali na zawody międzynarodowe, m.in. do Kaliningradu.
Sędziował najważniejsze turnieje, w tym również międzynarodowe – był sędzią klasy międzynarodowej. Był znanym działaczem w dyscyplinie podnoszenia ciężarów. Pełnił funkcję wiceprezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów oraz członka komisji sędziowskiej Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.
Za działalność na rzecz sportu otrzymał odznaczenia: Zasłużony Działacz PZPC, Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.
Wymienione inicjatywy i ich realizację wspierał finansowo a także w 2008 roku przekazał Urzędowi Miasta Malborka kolumnowy zegar z kurantami z własnoręcznie wykonaną dedykacją (obecnie niemy świadek pracy Rady Miasta, sala posiedzeń).
W roku 2009 ufundował i zamontował na ul. Kościuszki dwa zegary, które odmierzają czas mieszkańcom i turystom odwiedzającym nasze piękne miasto.
Trenował między innymi: Katarzynę Lisewską – dwukrotną wicemistrzynię Europy i wielokrotną mistrzynię Polski; Daniela Szumskiego – wielokrotnego mistrza Polski Juniorów i brązowego medalistę Polski Seniorów;
Karola Klimaszewskiego – wielokrotnego mistrza Polski Juniorów.
W trakcie jego sportowej działalności przez klub przeszło ok. 700 zawodników.
Współpracował z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Malborku, dając wychowankom ośrodka możliwość rozwijania pasji i sportowego ducha.
Pan Śp. Stanisław Partyka zasłużył na ten tytuł Zasłużonego dla miasta Malborka.
Zawsze skory do pomocy bliznim.