Wydanie nr 331/2024, Wtorek 26.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Leonard, Sylwester, Dobiemiest, Delfin, Lechosława, Lechosław, Jan, Konrad, Sylwestra, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Urządzenia do transportu wewnątrzmagazynowego – czyli co?

Urządzenia do transportu wewnątrzmagazynowego – czyli co? fot. Urządzenia do transportu wewnątrzmagazynowego – czyli co?
Przemieszczanie ciężkich ładunków, jak również szybkie i sprawne przemieszczanie wielu stosunkowo lekkich przedmiotów wymaga odpowiedniego systemu transportu wewnętrznego. Urządzenia do transportu wewnątrzmagazynowego to szeroki wachlarz urządzeń – wózki platformowe, paleciaki, wózki podnośnikowe i wiele innych – których podstawowym zadaniem jest umożliwienie sprawnego, a zarazem bezpiecznego przepływu towarów w obrębie danego magazynu.

Urządzenia do transportu wewnątrzmagazynowego znajdują zastosowanie nie tylko w magazynach, ale również w przedsiębiorstwach produkcyjnych, dużych marketach, składach budowlanych oraz na placach składowych. Wszędzie tam, gdzie regularnie przenoszone są ciężkie lub obszerne ładunki.

Wózki platformowe - czym się różnią od innych urządzeń do transportu wewnątrzmagazynowego?

W przeciwieństwie do większości urządzeń, takich jak wózki paletowe czy podnośnikowe wózki platformowe charakteryzuje stosunkowo niewielki udźwig - maksymalnie ok. 200 kg. Dla jednych użytkowników jest to wada, dla innych nie ma to praktycznie znaczenia, gdyż w zdecydowanej większości wózki platformowe wykorzystuje się do transportu większej ilości drobnych elementów. Dlatego też bardzo często znajdują zastosowanie w:

  • małych i dużych sklepach - gdzie ułatwiają m.in. wykładanie towaru na półki,
  • bibliotekach publicznych i uniwersyteckich - gdzie usprawniają odkładanie książek na półki,
  • szpitalach - gdzie wykorzystuje się je do rozwożenia posiłków lub lekarstw,
  • w lokalach gastronomicznych - gdzie znajdują zastosowanie m.in. do rozwożenia zamówień podczas większych imprez, takich jak wesela, komunie, itp.

Wózki platformowe dzięki wygodnym uchwytom oraz wyjątkowo skrętnym kółkom umożliwiającym wygodne manewrowanie w ciasnych przestrzeniach sprawdzają się również podczas kompletowania zamówień w centrach dystrybucji, gdzie stanowią uzupełnienie dla innych urządzeń do transportu wewnątrzmagazynowego.

Wózki platformowe - rodzaje a zastosowania

Oferta producentów wózków paletowych oraz innych urządzeń do transportu wewnątrzmagazynowego jest naprawdę szeroka. Możemy w niej znaleźć klasyczne ręczne wózki platformowe z jedną platformą, które idealnie sprawdzają się podczas przewożenia przedmiotów lekkich o dużych wymiarach. Najczęściej są one wykorzystywane w miejscach, w których transport odbywa się sporadycznie. Szpitale, biblioteki oraz punkty gastronomiczne bardzo często korzystają z wózków ręcznych dwuplatformowych, gdyż te umożliwiają jednoczesny transport nawet podwójnej ilości towarów. Firmy, dla których wózki platformowe stanowią tylko uzupełnienie parku maszynowego oraz niewielkie przedsiębiorstwa, które sporadycznie transportują różnego rodzaju przedmioty chętnie kupują ręczne wózki platformowe składane. Wśród ich zalet można wymienić lekką i trwałą konstrukcję oraz niewielki rozmiar po złożeniu, który znacząco ułatwia przechowywanie wózka nawet na niewielkiej powierzchni magazynowej.

Elektryczne wózki platformowe bardzo dobrze sprawdzają się natomiast w dużych magazynach i halach produkcyjnych, gdzie transport dużej ilości drobnych elementów odbywa się regularnie. Wózki elektryczne usprawniaj ten transport i znacząco go przyspieszają. Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich wózków platformowych warto również zwrócić uwagę na koła. W ofercie producentów znajdziemy wózki platformowe na kołach pełnych i pneumatycznych. Pierwsze z nich są tańsze i umożliwiają transport cięższych ładunków. Mają jednak pewne mankamenty, wśród których można wymienić głośną pracę kół oraz nieprzystosowanie do pracy na nierównej powierzchni. Na nierównych powierzchniach bardzo dobrze sprawdzają się wózki z kołami pneumatycznymi. Są droższe od wózków z kołami pełnymi, ale oferują komfort cichej pracy tak po nawierzchni równej, jak i nierównej. Ich mankamentem jest natomiast mniejszy udźwig.

Tak bogata oferta producentów sprawia, że wybór urządzenia, które spełni nasze potrzeby i oczekiwania względem transportu wewnątrzmagazynowego i nie tylko jest bardzo prosty. Wystarczy dobrze przeanalizować potrzeby firmy w tym zakresie i wybrać najoptymalniejsze rozwiązanie.

Urządzenia do transportu wewnątrzmagazynowego – czyli co?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.