Materace - stopnie twardości
Wśród dostępnych na rynku modeli wyróżnia się cztery podstawowe stopnie twardości oznaczane literką H i cyframi od 1 do 4. Mamy zatem:
- H1 - materace miękkie, dostosowane do potrzeb osób o masie ciała do 60 kg,
- H2 - materace średnio twarde, odpowiednie dla osób o masie ciała od 60 do 80 kg,
- H3 - materace twarde, dedykowane osobom o masie ciała powyżej 80 kg,
- H4 - materace bardzo twarde, przeznaczone dla osób o masie ciała powyżej 110 kg.
Materace - wzrost i waga a twardość
Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, na które składa się kilka czynników. Sporą rolę odgrywają oczywiście nasze indywidualne preferencje, ale nie tylko. Niemniej istotna jest zależność pomiędzy wzrostem a wagą ciała. Wzrost jest tu o tyle istotny, że ugięcie powierzchni zależy nie tylko od samego ciężaru, ale też od jego rozłożenia. U osoby wyższej ten sam ciężar rozłoży się inaczej niż będzie to miało miejsce w przypadku jednostki niższej.
Materace - pozycja snu a twardość
Idąc tym tropem trzeba też zwrócić uwagę na najczęściej przyjmowaną w czasie snu pozycję, gdyż ten pozornie błahy szczegół również będzie w dużym stopniu wpływał na miejscowe obciążenie materaca. I tak na przykład, materace uginają się mniej, kiedy leżymy na plecach, a bardziej kiedy śpimy na boku, jeżeli zatem lubimy wypoczywać w tym drugim ułożeniu, powinniśmy wybrać twardszy model.
Po czym poznać odpowiednią twardość materaca?
W trosce o ułatwienie klientom wyboru, w wielu sklepach znajdują się ekspozycje z materacami przeznaczonymi do wypróbowania. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia zadanie, gdyż potencjalny nabywca może położyć się na chwilę na każdym modelu i obiektywnie ocenić, który jest on dla niego odpowiedni. A po czym poznać, że twardość powierzchni jest właściwa? Jak informuje konsultant sklepu z materacami Materace dla Ciebie, materace mają w jak największym stopniu odciążać kręgosłup i umożliwiać mu zachowanie naturalnych krzywizn. Jeżeli leżymy w pozycji na wznak, powinien on przyjmować postać delikatnie wygiętej litery "S". Pomocny może tu być też tak zwany "test otwartej dłoni". Leżąc na plecach, spróbujmy włożyć rękę pomiędzy materac a nasze ciało na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jeżeli udaje się to bez żadnego oporu, dany model jest za miękki, jeżeli natomiast ie jesteśmy w stanie wcisnąć dłoni pod plecy - za twardy.
Materace dla dwojga - problem twardości
Sprawy się nieco komplikują, jeżeli kupujemy materace dla dwojga. W takiej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę nie tylko odmienne preferencje oraz wymiary obu osób, ale też fakt, że jeden szeroki materac będzie miększy niż dwa podobne o tej samej konstrukcji. Ze względu na tego typu trudności, często poleca się zakup dwóch niezależnych modeli, co daje możliwość optymalnego dopasowania wszystkich parametrów do potrzeb każdego z partnerów.
Konsekwencje źle dobranej twardości materaca
Aby w pełni unaocznić wagę problemu, na koniec przedstawimy najczęściej występujące konsekwencje źle dobranej twardości materaca. Jeżeli zatem jest on zbyt miękkie powoduje nadmierne wyginanie się kręgosłupa, a w dalszej perspektywie przeciążenia i niemożność regeneracji przestrzeni międzykręgowych. Z kolei zbyt twarde materace mogą prowadzić do trwałych deformacji kręgosłupa, ucisków i miejscowego niedokrwienia organizmu oraz drętwienia kończyn.