Wydanie nr 184/2022, Niedziela 3.07.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Heliodor, Jacek, Miłosław, Otto, Otton, Teodot, Tomasz, Leon, Anatol, Leona
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Bez ściemy – na żywo z Markiem Charzewskim Burmistrzem Miasta Malborka. Retransmisja programu - 31.03.2017

"Bez ściemy – na żywo” - W tym programie Robert Bychowski będzie rozmawiał z bohaterami najważniejszych wydarzeń z naszego regionu (Malbork, Sztum, Nowy Dwór Gd.). Słów, które padną w naszym studiu nie da się cofnąć. W dodatku program emitowany na żywo pozwoli na bieżącą interakcję z widzami. W pierwszym odcinku bez ściemy i na żywo rozmawialiśmy z Markiem Charzewskim, Burmistrzem Malborka.

Uprzejmie przepraszamy za jakość dźwięku - uczymy się na żywym organizmie :)

 

Oto pytanie jakie zadaliśmy :

 1. Czy planuje Pan start w kolejnych wyborach?

 2. Na pewno docierają do Pana opinie na temat Pańskiej kadencji. Jakby Pan ją ocenił właśnie z perspektywy opinii, które Pan słyszy?

 3. Czyli jakich ocen jest więcej?

  EDUKACJA

 4. Dzisiaj odbyły się protesty w malborskich gimnazjach. Najgorsza sytuacja rysuje się w Gimnazjum nr 3. Jakie działania samorząd podjął, aby przekształcić tę szkołę w liceum? Czy działania w tej sprawie nie były spóźnione?

 5. O tym, że reforma zostanie wprowadzona było wiadomo co najmniej od jesieni 2015r.

  Wniosek do Starostwa o przekształcenie gimnazjum nr 3 w szkołę średnią wpłynął pod koniec 2016. Patrząc na działanie urzędu można było odnieść wrażenie, że czekacie na decyzję Starosty i wtedy zobaczymy co dalej. Choć od razu było wiadomo, że Starostwo nie będzie przychylne temu pomysłowi.

 6. Jaki był plan B?

 7. Sześciodniową przerwę w obradach też odniosłem wrażenie, wykorzystało w pewien sposób porozumienie obywatelskie, które zaproponowało zmiany do uchwały. Pan już lepszych możliwości nie znalazł przez 6 dni?

  RELACJE Z PRZEWODNICZĄCYM Arkadiuszem Mroczkowskim

 8. A jak układają się Pana relacje z przewodniczącym Rady Miasta Malborka? Na początku Pana kadencji było widać dużo lepsze relacje, niż teraz. Obecnie coraz częściej dochodzi między Panami do ostrzejszych wymian zdań, np. kiedy przewodniczący mówił o rondzie w Kałdowie.

  WSPÓŁPRACA Z Janem Tadeuszem Wilkiem

 9. Po pierwszej turze wyborów otrzymał Pan poparcie od Jana Tadeusza Wilka, którego później mianował Pan swoim zastępcą. Wtedy taka umowa była Panu politycznie potrzebna. Jak teraz Pan patrzy na waszą współpracę? Nie ma Pan obaw, że były burmistrz wystartuje w kolejnych wyborach i stanie się dla Pana poważnym konkurentem?

 10. Dał Pan swojemu zastępcy kolejne punkty do CV. To na pewno, jeżeli Jan Tadeusz Wilk wystartuje będzie podnoszone, że ostatnie 4 lata był zastępcą burmistrza.

 11. Wielu mieszkańców zaczyna widzieć problem w tym, że pojawia się Pan na wielu imprezach, na które spokojnie mógłby przybyć Pana zastępca. To celowe działanie, żeby ludzie nie kojarzyli za bardzo J.T. Wilka?

 12. Ale czy nie uważa Pan, że obecność burmistrza, nie umniejszając rangi wielu zdarzeń, powinna tyczyć się naprawdę ważnych wydarzeń? (przykłady)

  INWESTYCJE

 13. Tegoroczny budżet przewiduje aż 26 mln na inwestycje. Konkretnie na jakie?

 14. Jaki obecnie jest klimat inwestycyjny w Malborku? Duże firmy inwestują np. w Sztumie, a w Malborku nadal nic się nie dzieje. Mówił Pan już wielokrotnie o staraniach czynionych w kierunku pozyskania inwestorów, którzy stworzą w Malborku wiele miejsc pracy. Jednak jak dotąd na zapowiedziach się kończy.

 15. Nie ma Pan wrażenia, że strefa ekonomiczna na papierze to za mało? Na miejscu nie ma nawet tablicy informacyjnej o strefie, a to jak ona wygląda, aż ciężko skomentować. Rozumiem, że to zaniedbania wielu lat, ale z tak niedoinwestowanym terenem to raczej o inwestorów będzie ciężko. Tym bardziej, że konkurencja jest ogromna. Przykład Sztumu jest chyba najlepszy.

 16. W czym jest problem? Czy to nie jest nieudolność władz,  mamy tyle walorów pod inwestycje, a nowych firm brak. Kanał żeglugowy i strefę ekonomiczną przy Nogacie, łączność kolejową, bliskość autostrady A1, teraz jeszcze most. Naprawdę jest mi ciężko zrozumieć jak to możliwe, że kolejna władza nie przyciąga tu inwestora. (Sztum zainwestował ostatnio w strefę ponad milion zł)

 17. Panie Burmistrzu do końca kadencji, jeżeli nic się nie zmieni, pozostało Panu ok. półtora roku. Jak na razie brak jakiś wielkich inwestycyjnych zmian. Zdąży Pan przed wyborami poprawić się w tym aspekcie?

  WIZERUNEK

 18. Panie Burmistrzu, nie ma co się oszukiwać, ale wizerunek ma ogromny wpływ na to, czy mieszkańcy wybiorą tego czy innego kandydata. Doskonale przekonał się o tym Pana poprzednik, Andrzej Rychłowski. Wie Pan, jak wielu mieszkańców mówi o Panu? Podróżnik. Nie za dużo wyjazdów za granicę w tej kadencji?

 19. Przeciętny mieszkaniec Malborka nie może często pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd w Polsce, a co dopiero na kilka wyjazdów za granicę. Oczywiście Pana wyjazdy, bądź innych urzędników mają charakter służbowy, ale nie oszukujmy się - w ich trakcie jest więcej przyjemności niż ciężkiej pracy.

 20. Po co nam 7 miasto partnerskie? Wielu mieszkańców się zastanawia, czy w mieście nie ma większych zmartwień?

 21. Pewnie znajdą się mieszkańcy, którzy z chęcią pojadą do Irlandii do pracy, jednak w drugą stronę to jakoś mi sobie ciężko wyobrazić.

 22. To co my możemy im zaproponować? Sezonową pracę w cukrowni za 2 tys. zł?

  OSZCZĘDNOŚCI

 23. Panie Burmistrzu, jak to jest z tymi oszczędnościami? W 2015 roku zadeklarował Pan chęć likwidacji Malbork Welcome Center. Jednym z powodów było obniżenie kosztów. Dyrektora tej jednostki już nie ma, a wydatki na wynagrodzenia z roku na rok rosną. Z czego to wynika?

Wyjazdy zagraniczne burmistrza Marka Charzewskiego w okresie od 2015 r. do marca 2017 r.

2015

1) 30.04-04.05.2015 r. - wymiana uczniów ze szkoły muzycznej w Monheim nad Renem (Niemcy)

2) 3-7 września 2015 r. - wymiana mieszkańców w Nordhorn (Niemcy)

2016

4) 19-23 czerwca 2016 r. - wystawa w Parlamencie Europejskim w Brukseli z okazji 730-lecia podpisania praw miejskich

5)20-24 września 2016 r. - wizyta gospodarcza w Monheim nad Renem (Niemcy)

6) 26-31 października 2016 r. - podpisanie listu intencyjnego w Kilkenny (Irlandia)

2017

7) 15-18 marca 2017 r. - podpisanie umowy partnerskiej w Kilkenny

 

Wyjazdy zagraniczne wiceburmistrza Jana Tadeusza Wilka w okresie od 2015 r. do marca 2017 r.

2015

1) 3-7 czerwca 2015 r. - Dni Hanzy w Viljandii (Estonia)

2016

2)3-5 czerwca 2016 r. - "Trockie Lato" spotkanie miast partnerskich w Trokach na Litwie

2017

3) 15-17 stycznia 2017 r. - wręczenie Medalu Zasługi dla Honorowego Obywatela Miasta Malborka pana Lebrechta Forke w Nordhorn (Niemcy)

4) 24-26 luty 2017 r. - Lwów i Skole na Ukrainie

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Piorun - Zamów już dziś. Bezprzewodowy dostawca internetu w powiecie malborskim Internet Piorun - Zamów już dziś. Bezprzewodowy dostawca internetu w powiecie malborskim
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zadaj pytanie Burmistrzowi


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
marco
marco 04.04.2017, 19:11
za poltorej roku miejmy nadzieje, ze kazdy pomysli
RYCHLOWSKI WRÓĆ
RYCHLOWSKI WRÓĆ 03.04.2017, 23:27
kto wybrał tego lesera alkoholika ?? uczniowie co walili krechy na wycieczkach..bo ponoc obecny burmistrz obiecał, ze jak wygra to zrobi jajas libacje czy cos...powinni mu sprawe sądowa wytoczyc za leserstwo i wyludzanie pieniedzy. Pisze to kolejny , ktory uciekl z tej wiochy .. za te leserstwo na bank sie kazdy z toba rozliczy ćpunie alkoholiku..Wstyd mi za Malbork . Smieja sie z nas w Tczewie Gdansku..Rychlowski byl jaki byl ..proste...grabie nie ida wstecz ale ten obecny to tylko pierdzi i ewali w ch...
M-k
M-k 03.04.2017, 20:32
Od częstych rozmów z mieszkańcami nie przybędzie miejsc pracy.
A , ,,nasz burmistrz " słynie ze spotkań i pokazywania się przy różnych okazjach.
Nie tędy do rozwoju miasta .
Ostatnie 5 - 7 lat zmieniło namacalnie miasto , a ostatnie 2 lata to ogromna stagnacja. Ale to tak , jak do rządzenia dopuści się nauczycieli ( patrz p. Reding)
arc
arc 03.04.2017, 07:35
NAJGORSZY JAKI BYŁ... wybrała go mlodziez...uczniowie, ktorzy pili browary z nauczycielem na wycieczkach szkolnych. Przez pana ucieklem z tego miasta dziury., BEZROBOCIE I JESZCZE RAZ BEZROBOCIE. Wiekszego lesera tu nie było, NIE ZROBIIŁ NIC ..NIC, Wstydze sie takiego,,burmistrza'', Te miasto niedlugo zgnije
Iwona
Iwona 03.04.2017, 12:23 (odpowiedź do arc)
W Nowym dworze Gd jest zupełnie to samo. Burmistrzem też jest były nauczyciel i tez nic nie zrobił przez dwie kadencje. Jako nauczyciel był ok. Fajnie prowadził zajęcia ale jako burmistrz no niestety ale jest co najwyżej mierny. Powiedziałabym że to jest etatowy ADMINISTRATOR czyli doraźny zarządca. Natomiast co do rozwoju miasta to jest KLAPA ZUPEŁNA. Obecnie przy Nowym Dworze powstaje droga ekspresowa łącząca miasteczko z Gdańskiem, Elblągiem. Nowodworski burmistrz jakby tego wcale nie widzi. Nie widzi szansy jaką jest dobre skomunikowanie miasta z aglomeracją trójmiejską. Obecnie rozpoczął już kampanię wyborczą. Jeździ wszędzie gdzie się da i robi sobie zdjęcia. Cel jest taki, aby wszędzie było go pełno, niech ludzie widzą. Ludzie już zaczynają szeptać pomiędzy sobą, że zostali oszukani.
Ja
Ja 03.04.2017, 12:49 (odpowiedź do Iwona)
Iwonko a czy ty czasem też już nie rozpoczęłaś kampanii wyborczej :) Bo takich głupot dawno nie czytałem. Przejdź się po Nowym Dworze Gdyńskim i zobacz ile jest zrobione, niestety cześć firm z inwestycjami czekają do zakończenia budowy S7, bo na chwile obecną to nawet dobrze nie można dojechać do Gdańska wiec nie pierdziel głupot !
Iwona
Iwona 03.04.2017, 13:38 (odpowiedź do Ja)
Z całym szacunkiem ale wystarczy przejść się po mieście aby zobaczyć, że Jacek nie zrobił zbyt wiele. To co rzuca się w oczy to supermarkety. Jest tu tesco, biedronka, polo market, lidl oraz netto. Natomiast lokalny tradycyjny handel upadł i już się nie podniesie. Jedno miejsce pracy w supermarkecie powoduje utratę trzech miejsc pracy w tradycyjnym handlu. Nawet chodników nie przybyło zbyt wiele. Swoją drogą jeszcze nigdy nikt chodnikiem dzieci nie nakarmił ani rachunku nie zapłacił. Liczą się INWESTORZY. Tak długo jak Jacek i jemu podobni nie zrozumieją że tylko ZAKŁADY PRACY poprawią byt mieszkańców tak długo nic się nie zmieni. Przykładem tego, że w ndg można robić biznes jest Secespol jedyna większa firma przemysłowa. W elblągu takie firmy rosną jak grzyby po deszczu. Tyle, że tam tworzy się warunki dla INWESTORÓW. Natomiast u nas chodzi się z konta w kont i robi sobie zdjęcia pod publiczkę.
Ewa
Ewa 03.04.2017, 13:57 (odpowiedź do Iwona)
może to dla ciebie jest zaskoczeniem, ale burmistrz nie jest od załatwiani pracy...
ja
ja 03.04.2017, 14:52 (odpowiedź do Ewa)
Oho zaczyna się wycinanie niewygodnych komentarzy. Już jeden mój komentarz w odpowiedzi do Ewy został usunięty hahh
StanBorys
StanBorys 03.04.2017, 14:08 (odpowiedź do Ewa)
Z pewnością będziesz Ewuniu bardzo zaskoczona ale to właśnie burmistrzowie są od tego aby przyciągać INWESTORÓW do miast. Taka jest ich podstawowa rola. Nie chodzi o bezpośrednie "załatwienie pracy" jak to określasz ale o przyciąganie firm do miasta. Im więcej firm tym więcej miejsc pracy. Z pewnością Ewuniu masz na tyle dużo inteligencji aby to pojąć. Czy może jednak nie pojmujesz?
mieszkaniec
mieszkaniec 31.03.2017, 21:22
Chaziu Travel dobre, ale lepiej wołają na wilka w urzedzie PZU wiecie od czego to skrót ?
Hebng5
Hebng5 31.03.2017, 22:22 (odpowiedź do mieszkaniec)
Współczuję burmistrzowi.
m-k
m-k 31.03.2017, 20:48
Rozmowy , rozmowy - rozmawiam z mieszkańcami , rozdawnictwo , a miasto w stagnacji jakiej nie było od lat.
Brak inwestycji miejskich i zewnętrznych. STAGNACJA .
Szkoda tej kadencji dla naszego pięknego miasta.
Dominik
Dominik 31.03.2017, 20:06
Dla mnie trochę za krótko, trzeba było Marka trochę dłużej pogrillować. Kolejna uwaga to dźwięk do poprawy a tak poza tym to naprawdę fajny pomysł.
ww
ww 31.03.2017, 20:00
Proponuje słuchać MONO a nie STEREO. Jest trochę lepiej.
Andrzej
Andrzej 31.03.2017, 19:17
Jak na pierwszy raz, to bardzo ładnie. Jeśli chodzi o uwagi konstruktywne, to:
1) gość i prowadzący rozmowę powinni siedzieć bliżej siebie, aby kamera mogła objąć obie osoby jednocześnie;
2) brakowało mi na ścianie / w tle/ jakiegoś logo stacji telewizyjnej, albo tytułu audycji;
3) dźwięk, /najpierw nakładający się, na szczęście po kwadransie poprawił się/, ale nadal jakby za cicho było. Wierzę, że w przyszłości będzie lepszy sprzęt i jakość dźwięku będzie lepsza.
4) dobre były "przypisy", czyli zdjęcia terenów o których mówił burmistrz miasta.

Reasumując, idzie ku dobremu i będzie bardzo dobrze.
bez podpisu
bez podpisu 30.03.2017, 10:45
Malbork-niby miasto a to dziura zabita dechami.Dlaczego nie można z Malborka dostać się jakąkolwiek linią autobusową do Nowego Dworu Gdańskiego?
Password
Password 03.04.2017, 07:37 (odpowiedź do bez podpisu)
Bo nowy dwor jest zabity dechami wiec po co
Monika
Monika 03.04.2017, 12:07 (odpowiedź do Password)
Wolałabym mieszkać jednak w Nowym Dworze niż w Malborku gdzie mieszkam. Przynajmniej są jakieś perspektywy dla dzieci bo do Gdańska gdzie jest praca jest blisko a z naszego Malborka przejechać do Gdańska to jest wyprawa i daleko.
andy
andy 03.04.2017, 23:35 (odpowiedź do Monika)
3 lata temu ucieklem z tego czarnobyla Malbork i w mym nowym miescie (Tczew) smieja sie, ze powinni te miasto spalić, zburzyc zamek zaorac i postawic miasto od nowa i .. maja racje :) A burmistrza dac do Forestu ( na czarno przez rok i ze stawką 6zl na godz...)