Wydanie nr 231/2022, Piątek 19.08.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Bolesław, Ludwik, Emilia, Sykstus, Juliusz, Jan, Sebald , Julian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Uchwalone przez powiat dyżury aptek nie funkcjonują. Matka 5-latka nie mogła kupić leku w nocy! - 02.03.2017

Sztum: Uchwalone przez powiat dyżury aptek nie funkcjonują. Matka 5-latka nie mogła kupić leku w nocy! - 02.03.2017 fot. W. Mocny/nadesłane do redakcji
Z redakcją telewizji www.TVSztum.pl skontaktowała się matka 5-letniego dziecka, które bardzo źle się poczuło 18 lutego o godz. 3.00 w nocy. Udała się do apteki, która tego dnia powinna pełnić dyżur całodobowy. Niestety spotkała ją niemiła niespodzianka. Nie mogła zakupić potrzebnego leku przeciwgorączkowego. Zamiast tego przeczytała kartkę o takiej możliwości w aptece w... Malborku.

AKTUALIZACJA 03.03.2017 godz. 10.18:

2 marca br. Pani Paulina złożyła skargę do starosty sztumskiego  na postępowanie Apteki Centralnej w Sztumie. Zdjęcie podbitego dokumentu zamieszczamy w załączniku. 

Dodajmy, że opisana w artykule sytuacja prawna jest taka sama zarówno w powiecie sztumskim, jak malborskim, nowodworskim i każdym innym w Polsce.

 

 

Przesłano nam maila następującej treści:

 

„Myślę, że warto abyście zainteresowali się dyżurami aptek w Sztumie. Mam tu na myśli aptekę CENTRALNĄ. Za każdym razem,gdy ma dyżur (teoretycznie) umieszcza informację, by udać się do Malborka. Jest to niedopuszczalne! Trwa to co najmniej od tamtego roku...nie wiem czy nie dłużej. Jak kobieta z chorym dzieckiem o 3 rano ma się dostać do Malborka? ?!! Przy okazji zachęcam zainteresowanych tym postem o składanie pisemnych skarg do starostwa. Dziś poinformowano mnie,ze to jest najskuteczniejsza forma zaprzestania tego absurdu. Tak więc zachęcam bo to jest "nasz wspólny interes".”

 

Paulina Miłosz Stachurska (widz TVSztum.pl)

 

 

Apteka prowadzi specyficzny typ usług – ratujących zdrowie, a czasem życie. Najwygodniej jest potraktować tego typu usługi, jako zwykłe komercyjne. Tak jednak nie jest, dlatego powiaty są zobowiązane do opracowania listy dyżurów aptek. Niestety starostwo nie ma narzędzi do ich egzekwowania. Do starostwa może wpłynąć skarga, którą starosta może przekazać do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego.

 

 

A co mówi na ten temat obowiązująca uchwała powiatowa?

 

 

W uchwale dotyczącej dyżurów aptek jest wyraźnie napisane, że prócz dni powszednich dyżury odbywają się również w soboty oraz niedzielę, święta, dni wolne od pracy oraz w porze nocnej. Wydaje się jednak, że te reguły nijak się mają do pracy Apteki Centralnej w Sztumie przy ul. Mickiewicza 50 (przy supermarkecie naprzeciwko UMiG w Sztumie), bo jak nam powiedziała jej właścicielka – punkt ten nie prowadzi dyżurów całodobowych.

Pod artykułem zamieszczamy najważniejsze punkty uchwały.

 

 

W ostatni wtorek jak widać na zdjęciu na drzwiach Apteki Centralnej, podano adres dyżuru całodobowego apteki w Malborku (przy ul. Kościuszki 16). Na fotografii widnieje nawet nr telefonu. Z uchwały wynika jednak, że jeśli dana apteka nie może pełnić wyznaczonego dyżuru, to powinna go przejąć kolejna według listy z uchwały powiatowej...

 

- 18 lutego był inny adres: Kałdowo. Sprawdziłam też dyżury aptek w Malborku – pisała pani Paulina Miłosz Stachurska. - 28 lutego pełni ta podana z kartki (na nadesłanym zdjęciu – dop. red.). Tak więc sprawdzają sobie, która w dany dzień ma i taką podają.

 

 

Sprawa wydała nam się na tyle poważna, że skontaktowaliśmy się autorką maili.

 

 

- 18 lutego (sobota) moje dziecko bardzo źle się poczuło i potrzebowałam o godz. 3.00 odpowiedniego leku – mówiła pani Paulina. - Mąż udał się do apteki, a tam była ta kartka! Z chorym dzieckiem nie ma żartów, dlatego bardzo mi zależało żeby mu pomóc. Widniała na niej informacja o dyżurowaniu innej apteki, tymczasem właśnie ta powinna funkcjonować w tym czasie. Musiałam męczyć się z chorym 5-letnim dzieckiem całą noc. Taka sytuacja zdarzyła się nam już kilka razy, także kolega męża był zmuszono jechać do Malborka po niezbędny lek, gdy ten punkt nie funkcjonował. (…) Na pewno złożę skargę pisemną na uchylanie się od dyżurów tej apteki. W sztumskim starostwie powiedziano mi, że nie jestem pierwszą osobą, która narzeka na ten problem...

 

- Apteki w Sztumie prowadzą dyżury do godz. 22.00 i starosta został poinformowany o tym fakcie, jednak ustalono dyżury całodobowe, wbrew opinii środowiska aptekarskiego i negatywnej opinii Izby Aptekarskiej - stwierdza Krystyna Dudek, właścicielka Apteki Centralnej. - Tak naprawdę nie ma potrzeby dyżurować całodobowo. Na zebraniach (aptekarzy – dop. red.) było ustalone, że dyżurujemy do godz. 22.00. Uchwała radnych powiatowych została uchwalona wbrew opinii środowiska aptekarskiego i Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Radni uzyskali te opinie, ale się do nich nie odnieśli.

 

 

Argumentem dla właścicielki Apteki Centrlanej jest fakt, że apteki nie mają leków ratujących życie.

 

 

- Najczęściej pacjenci przychodzą po środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a przecież te preparaty można dostać na każdej stacji benzynowej – dodaje. - Leki ratujące życie można tak naprawdę dostać dopiero na oddziałach szpitalnych. Jeżeli prowadzimy dyżur do godz. 22, zawsze zamieszczamy informację, gdzie można uzyskać pomoc np. w Malborku oddalonym o ok. 15 km.

 

Jednak w uchwale Rady Powiatu nie ma mowy o tym, by dyżur miała pełnić któraś z aptek malborskich. Przeciwnie, jeśli w Sztumie dla danego punktu jest to niemożliwe, powinien ten obowiązek przejąć kolejny lokalny.

 

- W aptece pracuje ograniczona liczba osób, trudno zorganizować pracownika z dnia na dzień, który pracowałby całą noc. Nie ma nawet takiej możliwości. Za każdym razem dyżurujemy do godz. 24.00 w zimie, a w okresie letnim do godz. 22. Nie jest tak, że w ogóle rezygnujemy z dyżurów.

 

Zapytaliśmy jakie warunki muszą być spełnione, by były prowadzone przez AC dyżury całodobowe usłyszeliśmy:

 

- Nie pełnimy dyżurów całodobowych. To nie jest tak, że tylko nasza apteka tak funkcjonuje. Proszę wziąć pod uwagę, że ratownikom pogotowia z NFZ i budżetu powiatowego te dyżury są opłacane. Tymczasem każdy farmaceuta musi pokrywać dyżury z własnych środków. Kiedy okaże się np. po zmianie prawa, że starostwa muszą opłacać dyżury nocne i w dni wolne farmaceutów, powiaty zaczną się liczyć ze zdaniem farmaceutów i Naczelnej Rady Aptekarskiej, gdzie te dyżury są rzeczywiście niezbędne.

 

Starosta poinformował nas, że można zgłosić skargę do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Gdańsku, bo oni wydają koncesję na prowadzenie aptek.

 

- Jako Rada Powiatu mamy obowiązek ustalania dyżurów aptek, ale aptekarze ich nie przestrzegają – rozkłada ręce Wojciech Cymerys, starosta sztumski. - Konsekwencji nie ma żadnych. Wielokrotnie przekazywaliśmy skargi na Aptekę Centralną. PWIF w Gdańsku jednak nie cofnął koncesji. Apteki na ul. Morawskiego i na Sienkiewicza pełną ustalone w uchwałe dyżury. Kiedyś prosiłem policję o kontrolę dyżurów punktów aptecznych, ale mi odmówiono takiej pomocy. Wszystkich niezadowolonych klientów zapraszam do składania skarg, a my je będziemy kierować dalej.

 

Zdaniem starosty W. Cymerysa kierowanie klientów aptek do Malborka jest ryzykowne dla samych aptekarzy, bo w razie niebezpiecznej sytuacji (coś stałoby się pacjentowi) można później wytoczyć im sprawę z powództwa cywilnego.

 

- Moim zdaniem uchylanie się od dyżurów to nieuczciwe postępowanie – dodaje starosta. - Kiedyś była jedna apteka w Sztumie i potrafiła ona sprostać zapotrzebowaniom mieszkańców. Teraz mamy ich sześć i jest to niemożliwe! Sztumskie apteki chcą zarabiać, ale już niekoniecznie chcą zaopatrywać mieszkańców w leki w sytuacjach nagłych poza standardowymi godzinami pracy.

 

Jeśli jedna apteka wyłamie się z systemu dyżurów cały harmonogram się sypie. Szkoda, że część sztumskich farmaceutów nie stosuje się do przepisów prawa lokalnego. Można sobie zadać pytanie czy w sprawie całodobowych dyżurów aptek prawo polskie (lokalne uchwały powiatowe) jeszcze obowiązuje?

 

CZEKAMY NA PAŃSTWA OPINIE I KOMENTARZE W TEJ SPRAWIE

 

 

 

APTEKI SZTUMSKIE PEŁNIĄ DYŻURY CAŁODOBOWO!

 

W Załączniku nr 1 do Uchwały Rady Powiatu Sztumskiego z 30 sierpnia 2016 r. oprócz listy aptek z dyżurami, które obejmują także pracę w weekend Apteki Centralnej w Sztumie (w styczniu: 14 i 29, w lutym: 18, w marcu: 5, 25), innych punktów czytamy:

 

Poza określonymi wyżej godzinami pracy, apteki ogólnodostępne działające na terenie miasta Sztum i miasta Dzierzgoń pełnią dyżury całodobowe w dni powszednie, niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

 

3. Apteki ogólnodostępne w mieście Sztum pełnią dyżury w systemie całodobowym – dyżur zaczyna się od godziny otwarcia danej apteki do następnego dnia rana.

 

4. Apteki ogólnodostępne w mieście Dzierzgoń pełnią dyżury w systemie dziesięciodniowym - każda apteka pełni dyżury po dziesięć dni całodobowo.

 

5. W przypadku zawieszenia działalności lub likwidacji którejkolwiek z aptek, a także wskutek zaistnienia innych nieprzewidzianych okoliczności uniemożliwiających aptece pełnienie dyżuru w ustalonym w grafiku dyżurów terminie, obowiązek dyżurowania przejmuje kolejna apteka ujęta w harmonogramie dyżurów.

 

JAK JEST Z DYŻURAMI APTEK W SZTUMIE, MALBORKU I NOWYM DWORZE GDAŃSKIM

- CZEKAMY NA PAŃSTWA KOMENTARZE

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ola
ola 06.03.2017, 12:43
pamiętajmy o tym ,że przy wyborze danego wykształcenia już godzimy się na takie niedogodności jakie niesie za sobą wykonywanie danej pracy. Uważam że farmaceuta podejmując studia posiada wiedzę i świadomość że praca w aptece to nie praca w biurze od 7-15. Chyba od zawsze były dyżury nocne aptek - więc niech nie narzeka pani farmaceutka a jak się jej nie podoba to niech idzie do pracy w banku - tam nie ma dyżurów nocnych !!!!
Farmaceuta
Farmaceuta 17.03.2017, 20:50 (odpowiedź do ola)
Myślę że farmaceuci nie mają problemu z pracą w nocy, jednak za pracę należy się zapłata, to chyba normalne?
MP
MP 07.03.2017, 15:56 (odpowiedź do ola)
Ale nie za darmo i nie za karę. Jeśli odejdzie do banku, jako pacjentka pocałujesz klamki aptek. Tego chcesz? Zrozum(cie) wreszcie, że lekarze, wojsko, policja lub straż pożarna maja płacone za gotowość do pracy. Czyli ich dyżur jest zapłacony niezależnie czy drzemią, czy jest klęska żywiołowa, pożar, itp. Płaci im państwo czyli Ty z Twoich podatków. W przypadku apteki za dyżur płaci apteka, ale gotowości chce państwo czyli Ty. To nie apteki przychodzą do starostwa po słusznie im należną zapłatę. To starostwo, radni i pacjenci ŻĄDAJĄ darmowych usług aptek.
GK
GK 13.03.2017, 23:13 (odpowiedź do MP)
Straż ,policja , wojsko to placówki budżetowe a apteki raczej prywatka więc dlaczego ma starostwo płacić za dyżury nocne .Jeżeli tak ciężko dyżurowac w nocy w aptece to proponuję zmienić branżę , może na spożywczą tam nie trzeba pełnić dyżurów.
Farmaceuta
Farmaceuta 17.03.2017, 20:42 (odpowiedź do GK)
Jeśli to "prywatka", to dlaczego władze żądają dyżurów, jeśli żądają to niech płacą, apteka to nie instytucja charytatywna.
Skandal krzyczy !!
Skandal krzyczy !! 04.03.2017, 20:26
Skandal ,że dziennikarze TVSZTUM .Pl nie siedzią w biurze cały czas . To chyba ich obowiązek mieć takie dyżury i zbierać na gorącą wiadomości ? A w starostwie ???!!! Następny skandal , nie ma tam dyżurów nocnych a te podatki co na ich pensje idą .... to co ????? Mi się należy móc skontaktowac sie z władza kiedy tego potrzebuję !!!!
Ja
Ja 04.03.2017, 23:15 (odpowiedź do Skandal krzyczy !! )
zacznij brać leki zgodnie z zaleceniami lekarza
Młoda
Młoda 04.03.2017, 08:02
………………czepiacie się emerytki która pisze prawdę. Tak jest Apteka przy Rossmannie jest najtańsza. Dlatego często są tam kolejki.
Farmaceuta
Farmaceuta 03.03.2017, 23:04
Po 1 pani mając 5 letnie dziecko winna być przygotowana na takie sytuacje jak bóle i gorączki te leki mają długie terminy ważności i mogą stać w domu. Po 2 chcielibyście siedzieć w niedziele i święta czekać na zakup syropu za 8zl albo pojemnika na mocz za 1zl bo komuś się o 2 w nocy przypomniało że rano ma badania i to za darmo??? Albo za dzień wolny w tyg. A święta zamiast z rodzina to w pracy?? Ludzie zastanówcie się i pomyślcie trochę o innych...
Gk
Gk 13.03.2017, 23:19 (odpowiedź do Farmaceuta )
Idąc tym torem to pani w kasie PKP też całą noc siedzi w okienku i nie ważne czy ktoś przyjdzie kupić bilet czy nie kasa musi być czynna .Zawsze można zmienić pracę chyba nikt nikogo na siłę nie trzyma .?
Farmaceuta
Farmaceuta 17.03.2017, 20:44 (odpowiedź do Gk)
Ale dostaje za to siedzenie pieniądze, nie robi chyba tego za darmo?
zwykły ludź
zwykły ludź 06.03.2017, 19:50 (odpowiedź do Farmaceuta )
Drogi farmaceuto czy słyszałeś kiedyś o SŁUŻBIE ZDROWIA i dodam Ci tylko "Służba nie drużba" , a dalej myśl co chcesz wszak reprezentujesz zawód zaufania publicznego.pozdrawiam.
Farmaceuta
Farmaceuta 17.03.2017, 20:47 (odpowiedź do zwykły ludź)
Apteka to prywatne przedsiębiorstwo, poza tym nawet jeśli mówimy o szpitalach państwowych, to jest to raczej system opieki zdrowotnej a nie "służba zdrowia". Oczywiście zawód farmaceuty wymaga pewnych zachowań, ale nie oznacza to że ma pracować za darmo, nawet lekarze tego nie robią.
xxx
xxx 04.03.2017, 13:17 (odpowiedź do Farmaceuta )
wybierając pracę wiesz jakie ona niesie konsekwencje! Ojeju, teraz będzie jacy ci aptekarze biedni, zapracowani, poniżani......
ewa
ewa 03.03.2017, 14:35
A pan starosta chciałby czekać całą noc na tą panią za darmo? No przepraszam, zarobiłby może z 8 zł marży za leki tej pani i może jeszcze jednego zabłąkanego klienta za 10 godzin pracy w nocy:)
8ZŁ ZA 10 GODZIN PRACY W NOCY! Podajcie mi przykład innego zawodu, który nie dostaje wynagrodzenia za pracę. Dobrze, że w ogóle dyżurują, bo mogliby zamykać apteki o 20.00 i iść do domu.
Emerytka
Emerytka 03.03.2017, 11:38
…………….POLECAM w Sztumie Aptekę przy Rossmanie ! Najtańsze leki ! Obcykałam wszystkie 6 Aptek w Sztumie.
Rencistka
Rencistka 04.03.2017, 22:38 (odpowiedź do Emerytka)
Ceny wszystkich leków sprawdzałaś?Raczej niemożliwe! P.S Aptek w Sztumie jest 5.
kasia
kasia 03.03.2017, 20:18 (odpowiedź do Emerytka)
Taaaa emerytka ktora ma fb snapa tweetera itp
MP
MP 03.03.2017, 11:36
Odpowiedź na interpelację nr 31669
w sprawie pełnienia przez apteki ogólnodostępne dyżurów nocnych
Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann
Warszawa, 29-04-2015
W odpowiedzi na interpelację nr 31669, złożoną przez Panią Poseł Marzenę Okłę-Drewnowicz, w sprawie „pełnienia przez apteki ogólnodostępne dyżurów nocnych”, niniejszym uprzejmie proszę o przyjęcie stanowiska Ministra Zdrowia w przedmiotowej sprawie.
Nadzór nad działalnością aptek ogólnodostępnych sprawują – w zakresie przewidzianym ustawą z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.) – organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. W odniesieniu do kwestii wypełniania przez apteki dyspozycji normy zawartej w art. 94 ww. ustawy (tj. dostosowania rokładu pracy apteki do potrzeb miejscowej ludności również w porach nocnych i dniach wolnych od pracy) wskazuje się, że adresatem omawianej normy jest w istocie organ samorzadu powiatu w postaci rady powiatu, która ma ten rozkład ustalić w taki sposób, aby był on dostosowany do lokalnych potrzeb.
Oznacza to, że o braku zapewnienia dostępności pacjentów do leków przez konkretną aptekę można mówić jedynie w szerszym wymiarze, w przypadku gdy apteka ta niezaspokajałaby potrzeb pacjentów w spoób naminny, powtarzalny. W takim przypadku właściwy wojewódzki inspektor farmaceutyczny miałby możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej na podstawie art. 103 ust. 2 pkt 3 przywołanej ustawy, który stanowi, że wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostepnej, jeżeli apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych.
Powyższe uprawnienie organu należy jednak wyraźnie oddzielić od kwestii badania niestosowania się danej apteki do ustalonego na poziomie powiatu harmonogramu pracy aptek i ewentualnego wyciągania w związku z tym określonych konsekwencji. Żaden przepis analizowanej ustawy nie stanowi bowiem wprost o obowiązku stosowania się aptek do ustalonego dla nich rozkładu pracy, ani też nie przewiduje sankcji z tego tytułu. Tym samym o obowiązku stosowania się apteki do omawianych uchwał rad powiatu można mówić jedynie o tyle, o ile zgodnie z art. 87 ust. 2 Konstytucji RP „źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego”, natomiast ewentualność naruszenia przez aptekę obowiązku stosowania się do "harmonogramu" pracy aptek można rozważać co najwyżej jeżeli fakt niestosowania się apteki do harmonogramu skutkuje osiągnięciem stanu uporczywego niezaspokajania potrzeb ludności, o którym wspomniano powyżej.
Ponieważ rozkład pracy aptek określa rada powiatu, wydaje się być naturalnym, że również na poziomie powiatowym powinna odbywać się weryfikacja wykonania uchwały rady powiatu i ewentualne sankcjonowanie braku realizacji jej postanowień.
W kwestii ekonomiki pełnienia dyżurów aptek w porach nocnych oraz w dni wolne od pracy, Minister Zdrowia nie przewiduje możliwości wprowadzenia finansowania działalności aptek w takich dniach i porach dnia z Narodowego Funduszu Zdrowia. Działalność aptek, w szczególności usługodawstwo farmaceutyczne, nie polega bowiem na wykonywaniu świadczeń opieki zdrowotnej. Jako takie kwalifikować można co najwyżej tzw. "świadczenie zdrowotne rzeczowe" w postaci ordynowanych w związku z procesem leczenia leków, co ma miejsce w ramach szerszej kategorii tzw. "świadczeń opieki zdrowotnej". Jako świadczenie zdrowotne rzeczowe trudno natomiast traktować np. nabywanie w procesie samoleczenia leków dostępnych bez przepisu lekarza.
W kwestii ewentualności dofinansowywania działalności aptek w porach nocnych oraz dni wolne od pracy z poziomu samorządowego, jak również ustawowego upoważnienia organów powiatów do egzekwowania prawa stanowionego na ich terytorium, uprzejmie informuję, że kwestie tego rodzaju – jako dotyczące aspektów związanych z organizacją i zadaniami jednostek samorządu terytorialnego – wykraczają poza kompetencje Ministra Zdrowia.
Z upoważnienia
MINISTRA ZDROWIA
SEKRETARZ STANU
Sławomir Neumann
kx
kx 03.03.2017, 10:09
Apteka Centralna i inne w Sztumie nie są prowadzone niefachowo. Zawsze można uzyskać niezbędną poradę. Problem tkwi w czym innym. Na starostwa nałożono obowiązek ustalania dyżurów także 24 h i w dni wolne. Tymczasem powiat nie może w żaden sposób wyciągać konsekwencji. Prawo sobie, aptekarze sobie. A o konsekwencjach decyduje inna instytucja.
ulka
ulka 03.03.2017, 08:48
ja osobiście dwukrotnie się przekonałam ,ze taniej było w Centralnej. poza tym tam zawsze doradza i proponują tansze odpowiedniki .( wiem bo wykupujeę leki dla mojej cioci emerytki)
Ja
Ja 03.03.2017, 08:05
W Malborku jest dużo aptek i tez miałem problem z wykupieniem leku. Starostwo w Malborku tez nic z tym nie robi. Może niezaleznymalbork zajął by się problemem zamiast pisać o głupotach
Emerytka
Emerytka 03.03.2017, 07:00
Myślę, że przydały by się w Sztumie jeszcze z dwie Apteki i może wtedy sytuacja się poprawi. W tej chwili najtańsze leki w Sztumie są w Aptece przy Rossmanie.
kasia
kasia 03.03.2017, 20:20 (odpowiedź do Emerytka)
Pozdrawiamy pracownikow apteki przy Rosmanie
xxx
xxx 02.03.2017, 23:36
"sympatyczne i fachowe"?????? czy aby mowa o tej samej aptece????
mama
mama 02.03.2017, 23:35
Rok temu mielismy identyczna sytuacje. Nasza dwulatka około godziny 2 w nocy miała prawie 40 stopni gorączki. Pojechalismy na nocny dyzur. Dostalismy recepte z antybiotykiem. Tej nocy dyzur miala pelnic Apteka Centralna. Niestety nie odbywała swojego dyżuru nie zostawiając żadnej kartki. Musielismy jechac do Malborka. Kilka miesiecy pozniej po tym wydarzeniu mielismy kolejna sytuacje. Potrzebowaliśmy leków dla córki. Wtedy dyżur miała Apteka św. Anny. Również nie pełniła swojego dyżuru. Przy okazji wizyty u lekarza postanowilam spytac lekarza rodzinnego o dyzury aptek. Lekarz powiedział, że Apteki w Sztumie pełnią dyżur do godziny 22. Teraz już o tym wiemy i gdy jest taka sytuacja jedziemy do Malborka.Ale po co ustalane są dyżury całodobowe? Myśle że na wykazie dyzurow aptek powinna byc zamieszczona informacja ze dyzury sa prowadzone tylko do 22.
kx
kx 03.03.2017, 10:05 (odpowiedź do mama)
Wygląda na to, że sztumscy aptekarze (i nie tylko sztumscy) stoją ponad prawem i poza uchwałami powiatowymi z dyżurami uchwalają swoje własne grafiki dyżurów.
madzia
madzia 02.03.2017, 21:13
ja takze mialam taką niemiłą sytuacje jakos 2 lata temu o 4 rano jechalam z dzieckiem do malborka bo w sztumie byla zamknięta
Emila
Emila 02.03.2017, 21:05
mam w rodzinie aptekarza,ktory prowadzi aptekę w miescie gdzie są cztery apteki.Nie sa w stanie co 4 dni pracować całodobowo.-pacjęntów nocą jak na lekarstwo a magistrowi zapłacić trzeba.Starosta chce bezprawnie aby apteki za swoje dyżurowały.Wyobrazacie sobie żeby to od lekarzy oczekiwano aby za darmo dyżurowali? W miescie mojego wuja tez dyżurują do 22 i jest ok. A aptekę Centralną znam i b.polecam bo tak sympatycznych i fachowych magisterek nie ma w okolicy.
Emilia
Emilia 02.03.2017, 20:58
mam w rodzinie aptekarza,ktory prowadzi aptekę w miescie gdzie są cztery apteki.Nie sa w stanie co 4 dni pracować całodobowo.-pacjęntów nocą jak na lekarstwo a magistrowi zapłacić trzeba.Starosta chce bezprawnie aby apteki za swoje dyżurowały.Wyobrazacie sobie żeby to od lekarzy oczekiwano aby za darmo dyżurowali? W miescie mojego wuja tez dyżurują do 22 i jest ok. A aptekę Centralną znam i b.polecam bo tak sympatycznych i fachowych magisterek nie ma w okolicy.
Emerytka
Emerytka 02.03.2017, 19:26
…………..omijajcie tą Aptekę szerokim łukiem ! Najwyższe ceny ! Powinna zniknąć z rynku !
t
t 03.03.2017, 20:22 (odpowiedź do Emerytka)
Hmmm 3 komentarz emerytki haha ktora ciagle poleca apteke w rosmanie
azja
azja 02.03.2017, 18:46
W Dzierzgoniu również żadna apteka nie dyżuruje niestety
Zniesmaczony.
Zniesmaczony. 02.03.2017, 17:57
Myślicie ze to tylko Sztumu dotyczy? Na wielu grupach FB dotyczących Malborka i okolic użytkownicy piszą także o takim problemie w Malborku. Żadna z aptek nie przestrzega grafiku dyżurów. To temat rzeka :( starostwo nie reaguje. Ciekawe jak oni sobie radzą. A zapomniałem. Maja swój szpital.
Kasia
Kasia 02.03.2017, 17:04
HAHAmatka pisze ze musiała sie meczyc z dzieckiem cała noc . sory ale jesli moje dziecko w tak małym wieku jest chore to jade z nim do lekarza , na izbe przyjec cokolwiek a poza tym zawsze w domu mam dla takiego malucha leki przeciwgoraczkowe i przeciwbolowe
Anka
Anka 02.03.2017, 21:12 (odpowiedź do Kasia)
Nie zmienia to faktu, ze apteka gdy ma dyzur powinna byc czynna. Jeden ma leki a drugiemu sie wlasnie skonczyly.