Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pełna integracja podczas polsko – francuskiej wymiany młodzieży – 04.08.2016

Pełna integracja podczas polsko – francuskiej wymiany młodzieży – 04.08.2016 fot. 82-200.pl
Wspaniała integracja, świetna zabawa, ćwiczenie języków obcych. Był też czas na chwile refleksji. Młodzież z obu krajów: Gimnazjum nr 3 w Malborku i szkołą w Margny les Compiegne, wspólnie przeżywała tragiczny zamach w Nicei.

Do naszego miasta przyjechało 16 osób, w tym 3 opiekunów. Uczniowie klasy I e z "trójki" pod kierunkiem wychowawczyni Jagody Dyl powitali gości w poniedziałek, 11 lipca, już na lotnisku w Gdańsku, a wieczorem przygotowali dla nich ognisko na OSiR.

 

Na sportowo nad Nogatem

Drugi dzień był dniem sportowym, a więc wędrówka nad Nogatem, rowery wodne i piłka siatkowa na plaży miejskiej i próba sił na ściance wspinaczkowej.

W środę wszyscy uczestnicy wymiany odwiedzili burmistrza w Urzędzie Miasta w Malborku. Rozmawiali z nim na tematy dotyczące: spraw młodzieży, rządzenia miastem czy współpracy partnerskiej. Zasiedli nawet w fotelu włodarza. Prosto z urzędu udali się na Zamek Malborski, a potem mieli okazję pojeździć konno i postrzelać z łuku.

14. lipca obchodzono we Francji Narodowe Święto. Z tej okazji goście malborczan przygotowali program dla gospodarzy - gry i zabawy integracyjne oraz grilla, pokazy tańca i zajęcia zumby.

Niestety piątkowy poranek zasmucił wszystkich tragicznymi doniesieniami z Nicei, w wyniku którego zginęło ponad 80 osób. Polska młodzież z burmistrzem Charzewskim w symbolu jedności przypięła czarne kokardki i wyraziła wyrazy współczucia, jednak atmosfera podczas warsztatów ceramicznych w Szkole Łacińskie była początkowo dość smutna. Na szczęście wspólne zajęcia i rozmowa szybko zmieniły nastrój uczestników, a efekty pracy były naprawdę imponujące.

 

Piosenka francuska

Pod znakiem zapytania stanął także udział młodzieży z Marny les Compiegne na Spotkaniach z Piosenką Francuzką. Francuzi jednak stwierdzili, że nie mogą poddać się presji, a występując na koncercie, oddadzą hołd ofiarom zamachu. Tak też się stało. Po minucie ciszy francuscy chłopcy odśpiewali hymn - Marsyliankę, a dziewczęta zaśpiewały piosenkę. Na koncercie wystąpiła także młodzież z Gimnazjum nr 3. Cała wymiana świetnie się bawiła, wciągając do wspólnej zabawy licznie zebraną publiczność.

Niezwykle ciekawym doświadczeniem zarówno dla gości jak i polskich uczestników był wyjazd do Grunwaldu na inscenizację bitwy z Krzyżakami z 1410 r. Po zwiedzeniu muzeum, obozu rycerskiego i udziale w apelu przyszedł czas na spektakl, który na wszystkich zrobił ogromne wrażenie, szczególnie ze względu na ilość uczestniczących w nim rycerzy.

W poniedziałek, 18 lipca młodzież pojechała na kolejną wycieczkę, tym razem do Sopotu. Tam obowiązkowy spacer po Monciaku i na Molo. Był to ostatni dzień wymiany w Malborku, wieczorem odbyło się więc pożegnalne ognisko. Nie było jednak smutnej atmosfery, ponieważ większość malborskich uczestników we wtorek udała się z grupą francuską do stolicy.

W Warszawie zwiedzano Starówkę, Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Centrum Kopernika, Muzeum Powstania Warszawskiego. Podróż windą na ostatnie piętro Pałacu Kultury i Nauki, pozwoliła na podziwianie panoramy stolicy. Po trzech dniach niestety przyszedł czas rozstania. Były łzy i obietnice kontynuowania znajomości. A w przyszłym roku rewizyta w Margny les Compiegne.

http://www.82-200.pl

 

http://www.82-200.pl
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.