Wydanie nr 29/2023, Niedziela 29.01.2023
imieniny: pokaż (7 imion)Franciszek Salezy, Sulpicjusz, Ismena, Gildas, Konstancja, Waleriusz, Zdzisław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jeszcze pół roku wykopalisk na al. Rodła. Opóźnienia przez prace archeologiczne – 28.07.2016

  • Wydanie nr 29/2023
  • 28 lipca 2016, 16:00
  • Wawrzyniec Mocny, Robert Kaczmarkiewicz
  • WiadomościInterwencje TV
  • 12 komentarze
Jeszcze pół roku wykopalisk na al. Rodła. Opóźnienia przez prace… fot. W. Mocny
W Malborku budowa drugiej nitki mostu postępuje naprzód. Oczywiste było, że będzie się to wiązało z olbrzymimi korkami. Mieszkańcy Malborka mieli nadzieję, że przynajmniej budowa drugiego pasa jezdni – do skrzyżowania al. Rodła z pl. Słowiańskim, przebiegnie sprawnie. Nic bardziej mylnego, prace archeologiczne, które niedawno się tam rozpoczeły potrwają jeszcze przynajmniej pół roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi prace nie tylko związane z budową drugiej nitki mostu, ale także z rozbudową ulic i dróg dojazdowych do głównej inwestycji. Wszystko to na odcinku ok. 2 km.

 

Przez średniowieczne mury...

Po odsłonięciu ok. 300 m pasa jezdni w al. Rodła okazało się, że kryje ona relikty średniowieczne, najprawdopodobniej z okresu panowania Zakonu Krzyżackiego.

Poskutkowało to zorganizowaniem przetargu na prace archeologiczne. Do naszej redakcji dzwonią zdenerwowani mieszkańcy twierdząc, że na rozkopanej ulicy nie widać postępów prac.

Niestety prace archeologiczne, nie są zwykłymi pracami budowlanymi, ale żmudną pracą, polegająca na powolnym odsłanianiu pozostałości średniowiecznego miasta. Zapytaliśmy zatem co takiego odkryto, że będą one musiały się ciągnąć przez conajmniej sześć miesięcy? Początkowo próbowano nas nawet nie dopuścić do terenu wykopalisk...

 

Most zgodnie z planem

Zdaniem Roberta Marszałka, dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku prace archeologiczne po prostu postępują zbyt wolno. Archeolodzy są zdania, że takiego tempa wymaga ich profesja. Niestety efektem końcowym oprócz, miejmy nadzieję ciekawych odkryć, będą korki, które potrwają sześć miesięcy dłużej. Sam most przez Nogat, zgodnie z zapowiedzią dyrektora Marszałka, zostanie oddany do użytku zgodnie z planem do 14 grudnia br.

 

Szczegóły w załączonym materiale wideo.

Wawrzyniec Mocny, Robert Kaczmarkiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Antoni
Antoni 31.07.2016, 16:44
……………Sztum jeszcze nie zaczął budować ronda a na pewno skończy szybciej niż Malbork ! Bo Sztumem rządzi facet który ma jaja !
lec
lec 02.08.2016, 16:45 (odpowiedź do Antoni)
Nie porównuj budowy ronda do budowy mostu - trzy ronda ,zero świateł- jak żyć?
nielubiekorkow
nielubiekorkow 29.07.2016, 12:50
Mieszkańcy Malborka powinni pozwać Miasto za te gigantyczne korki. Za stracony czas, paliwo, za żużycie pojazdów... Skoro zmienili objazdów po kłótni z kilkoma prywaciarzami, można wygrać :) Czy alternatywne trasy zostały w ogóle zaplanowane żeby rozładować ruch? I to ma jeszcze się przedłużyć o pół roku... Katastrofa...
pot
pot 29.07.2016, 22:20 (odpowiedź do nielubiekorkow)
proponuję wnieść doniesienie spowodowanie zagrożenia życia na skrzyżowaniach dk22 z dw55 poprzez zaniechanie wprowadzenia sygnalizacji bądź ustawienia policjanta kierującego ruchem.
Malb
Malb 29.07.2016, 21:46 (odpowiedź do nielubiekorkow)
Sam se pozwij podkręcaczu. W Malborku nie ma tragedii. Pewnie Ty byś zbudował infrastrukturę bez żadnego problemu. Pozdro. I ogarnij się.
lmfao
lmfao 29.07.2016, 09:25
to jest żałosne!!!! kto wymyślił takie idiotyczne prawo i kawałek jakieś starej, śmierdzącej cegły nazywa zabytkiem?! takie śmieci są ważniejsze od wygody życia mieszkańców? nikt się nie liczy z tym, że przez te odpady codziennie marnowany jest nasz czas. A wszystko po to żeby wydać kupę kasy na jakieś pożal się boże "prace" nad "zabytkiem" tj. śmieciem, który dawno temu był zalany betonem. Wtedy jakoś nie nazywali gruzu zabytkiem.
Bolek op spychacza
Bolek op spychacza 29.07.2016, 08:22
Miasto z zabytkiem Klasy "O" znanym na całym świecie zatruwane codziennie przez tony spalin tylko po to aby nawiedzony naukowiec mógł sobie pogrzebać w gruzach ! A niech sobie grzebie w du.pie jak tak lubi grzebać ! I tego zagrożenia nikt nie widzi ! Skandal ! Gdzie jest milczący jak struś Dyrektor Zamku ze swoją świtą naukowców badaczy ? Już nie wspomnę, że most dalej nie rozwiązuje problemu bo miasto dalej będzie zatruwane spalinami przez lata ! I takich mamy naukowców którzy widzą tylko czubek własnego nosa. Z logiką to nie nic wspólnego !
Młody mieszkaniec
Młody mieszkaniec 29.07.2016, 07:50
…………….już niebawem mieszkańcy sami rozwiążą ten problem. Malbork zostanie zablokowany przez mieszkańców. Dosyć niekompetencji pseudo urzędników ! Pół roku grzebania w gruzach które zostały sprawdzone już wiele lat temu ! Lobby hobbystów ważniejsze od codziennego życia mieszkańców. To jakaś paranoja ! Dosyć tego !
toja
toja 28.07.2016, 21:24
to tak wygladaja badania archeologiczne? kilkanascie razy na dzien przejezdzam i nikt tam badan nie robi odkryli kilka cegiel i co dna robia ? czy powinno podkop sie jakis zrobic głębszy to jakies zjeban.... lesery ci archeolodzy czy chu j jak sie zwia te lesery takie badania i podejmowanie decyzji za granica trwa 2 tygodnie to jakas patologia sie tym zajmuje chyba
Anna
Anna 28.07.2016, 18:33
to jakaś kpina, najlepiej zróbcie na miejscu odkrywek muzeum a mieszkańcy niech toną w korkach