Wydanie nr 326/2024, Czwartek 21.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Janusz, Twardosław, Maria, Elwira, Albert, Rufus, Regina, Konrad, Wiesław, Heliodor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork: Podróż w przeszłość na kartach dokumentów i dawnych zdjęć. Wystawa plenerowa na pl. Jagiellończyka – 27.04.2016

Malbork: Podróż w przeszłość na kartach dokumentów i dawnych zdjęć.… fot. Wawrzyniec Mocny
Wystawa plenerowa: "Malbork na przestrzeni wieków" na pl. Jagiellończyka była doskonałą okazją na poznanie mało znanych szczegółów z życia Malborka XIX i XX w. Mieszkańcy od 27 kwietnia mogą tam zapoznawać się z planszami ze zdjęciami i skanami dokumentów Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku.

Wystawę zorganizowano dla uczczenia 730-lecia nadania praw miejskich Malborkowi.  Z tej samej okazji przygotowano także 300 egzemplarzy książek: „Nowy dzień. Powojenna rzeczywistość Malborka 1945 – 1947”, w której na ponad 100 stronach zawarto reprodukcje archiwaliów z pierwszych lat powojennych. Pierwszych 100 osób, które przybyło na otwarcie wystawy otrzymało bezpłatny egzemplarz tego wydawnictwa. 


Malbork w XIX i XX w.
Na otwarciu znalazło się wielu miłośników historii Malborka. Dominowały osoby starsze, ale nie zabrakło też paru młodych osób. 
Głównym autorem publikacji oraz kuratorem wystawy był pracownik malborskiego archiwum – Tomasz Kukowski. 

- Na naszej wystawie zamieściliśmy sporo historycznych skanów dokumentów – mówiła Małgorzata Janusz, dyr. Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku. - Po dokonaniu selekcji stwierdziliśmy, że warto skupić uwagę na XIX i XX w. W XIX w. Malbork dynamicznie się rozwijał na wielu płaszczyznach. Pojawiły się też zaczątki przemysłu. Zapraszam Państwa do naszej instytucji, by zapoznać się z naszą bogatą historią. Jesteśmy do państwa dyspozycji. 

Na spotkaniu pojawił się także burmistrz Malborka Marek Charzewski:

- Cieszę się, że zorganizowano tę prezentację, która świetnie oddaje charakter naszego miasta, które  miało w swej przeszłości różne okresy, świadczące o wielokulturowości – stwierdził burmistrz Malborka. - Miasto było przecież raz w rękach krzyżackich, polskich, pruskich i ponownie polskich...  

Manifestacja z okresu plebiscytów
Wystawa, mimo że skupia się głównie na najnowszej historii, prezentuje także materiały archiwalne od czasów krzyżackich - przywileju nadania praw miejskich. Najstarszym dokumentem zaprezentowanym na wystawie jest właśnie potwierdzenie przywileju miasta z 1286 r., pochodzącego z 1304 r., a wystawionego przez Konrada Sacka. Warto też zwrócić uwagę na zdjęcia z okresu plebiscytów na Żuławach i Powiślu. Na jednym z nich uwieczniono manifestację tłumu przy Bramie Sztumskiej w 1920 r. Na planszach możemy zobaczyć też armaty na placu obok kościoła pw. Jana Chrzściciela, zdobyte przez Niemców w bitwie pod Tannenbergiem.  
Z wystawy możemy się też dowiedzieć o wielkim pożarze Malborka pod koniec XIX w., którego
zarzewie znajdowało się u pewnego niemieckiego rzeźnika...

- Wystawa jest bardzo ciekawa, a samo archiwum malborskie od jakiegoś już czasu prowadzi działalność edukacyjną, prezentując mieszkańcom przeszłość Malborka – zauważyła pani Roma Włodarczak. - Jestem rodowitą malborczanką, a dowiedziałam się paru ciekawych rzeczy... Najbardziej zainteresował mnie fragment wystawy poświęconej początkom Malborka. Pamiętam jak datowało się prawa miejskie miasta na 1276 r. , a później prace jednego z profesorów uczelni toruńskiej i później gdańskiej określały ją na 1286 r.  Dzięki takim wystawom wiele takich rzeczy wychodzi...      

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.