Wydanie nr 206/2024, Środa 24.07.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Olga, Antoni, Kinga, Wojciecha, Kunegunda, Krystyna, Zyglinda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Malbork. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. fot. źródło: internet
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 r. W naszym kraju 1 marca upamiętniamy żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

O Żołnierzach Wyklętych głośno zrobiło się dopiero na początku lat 90-tych XX wieku, głównie dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej na Uniwersytecie Warszawskim przez Ligę Republikańską w 1993 r. Przez dekady zapomniani, wymazani z historii, jakby w ogóle nie istnieli. W końcu historia i naród upomnieli się o nich.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, w rocznicę stracenia w roku 1951 w więzieniu mokotowskim przy ulicy Rakowieckiej członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość": ppłk. Łukasza Cieplińskiego, mjr. Adama Lazarowicza, por. Józefa Rzepki, kpt. Franciszka Błażeja, por. Józefa Batorego, por. Karola Chmiela i mjr. Mieczysława Kawalca.

Obchody w Malborku

W piątek, 1 marca br. o godz. 16:00 odbędą się uroczystości przed Kamieniem „Inki” przy Rondzie im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, o godz. 16:40 pod Kamieniem Żołnierzy Wyklętych na Skwerze Żołnierzy Wyklętych oraz o godz. 17:00 pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego za budynkiem Urzędu Miasta Malborka.

 


 

Źródło: materiały prasowe UM Malborka

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.