Wydanie nr 34/2023, Piątek 3.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Błażej, Oskar, Ignacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Szlaban na ryzyko. Stop wypadkom na przejazdach kolejowo-drogowych - 15.04.2016

Brawura, pośpiech, niepotrzebne ryzyko – to najczęstsze przyczyny zdarzeń do których dochodzi na przejazdach kolejowo-drogowych. Aby ograniczyć liczbę wypadków i kolizji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują infrastrukturę, szkolą pracowników oraz konsekwentnie prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. W ciągu ostatnich lat PLK wyremontowały ponad 100 przejazdów na terenie województwa pomorskiego.

98% wszystkich kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowane jest nieostrożnością uczestników ruchu drogowego. Brawura, pośpiech, skłonność do ryzyka, niekiedy alkohol. Oto główne przyczyny tragicznych zdarzeń. Na terenie województwa pomorskiego znajduje się 600 przejazdów i każdy z nich umożliwia bezpieczne przekroczenie linii kolejowej w chwili zastosowania się do przepisów ruchu drogowego. W pierwszym kwartale ubiegłego roku doszło na Pomorzu do 3 zdarzeń na przejazdach, w tym, do 1. – mówi Bartłomiej Drobotowicz z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Gdańsku. SOK stale monitoruje to, co dzieje się na przejazdach, prowadzimy kontrole także przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, na przykład samochodów z systemem mobilnych kamer, jednak żaden sprzęt nie zastąpi zdrowego rozsądku u kierowcy.

 

Większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym zapewniają zmodernizowane przejazdy. W ciągu ostatnich lat Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły 70 milionów złotych na podniesienie bezpieczeństwa na terenie województwa pomorskiego. Od 2014 roku zmodernizowano
 

107 takich miejsc. Na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych zainstalowano nową samoczynną sygnalizację przejazdową ostrzegającą kierowców. Odnowiono nawierzchnię, oświetlenie i tory, co poprawiło płynność ruchu drogowego. W tym roku wyremontowanych zostanie kolejnych
 

12 takich miejsc. 8 na linii od Redy do Helu, 3 pomiędzy Swarożynem a Rytlem i 1 na trasie Działdowo-Chojnice.

 

Ignorowanie znaku stop oraz brak poszanowania przepisów ruchu drogowego to nadal najczęstsze przyczyny zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Prowadzona przez Polskie Linie Kolejowa kampania Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” od 11 lat uświadamia kierowcom, jak ważne jest poszanowanie przepisów przy przekraczaniu linii kolejowych. Ta jedna z największych kampanii społecznych w Europie buduje kulturę bezpieczeństwa nie tylko wśród posiadaczy czterech kółek, ale także wśród rowerzystów oraz pieszych. To w jej ramach w ciągu roku przeprowadzane są setki spotkań z dziećmi, czy rozdawane ulotki na przejazdach w celu poprawy bezpieczeństwa.

 

O tym jak ważne jest bezpieczeństwo przy przekraczaniu linii kolejowych, kierowcy powinni pamiętać szczególnie teraz, w chwili, gdy pogoda zachęca do częstszych wyjazdów. Względnie lepsze warunki na drogach, mogą powodować rozkojarzenie u kierowców. Tym bardziej należy uważać i zwracać większą uwagę szczególnie zbliżając się do przejazdów kolejowo-drogowych.

 

Informacja:

Ewa Symonowicz-Ginter

Zespół prasowy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.