Wydanie nr 358/2024, Poniedziałek 23.12.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Wiktoria, Anatola, Sławomir, Sławomira, Dagobert, Anatolia
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uprawa bobu w tunelach foliowych

Uprawa bobu w tunelach foliowych fot. Meblobranie.pl
Bób to niezwykle zdrowa roślina, która uprawiana jest od starożytności. Szczególnie w basenie Morza Śródziemnego, Indiach i Afganistanie. Jej właściwości powodują, że są dobrym składnikiem diet przeznaczonych dla chorych na wątrobę, nerki i jelita. To dzięki dużej zawartości białka węglowodanów, witaminy C i karotenu. Dlatego też jest to uprawa, którą warto prowadzić w przydomowych tunelach foliowych. Jej dodatkowym atutem jest dość spora odporność na niskie temperatury. Jednak optymalne warunki dla bobu to 18 – 22 stopnie Celsjusza.

Jakie są wymagania uprawowe?

Choć jest to roślina mrozoodporna i wytrzymuje nawet temperatury do - 4 stopni Celsjusza, to jednak wzrost roślin zachodzi najszybciej przy temperaturach wahających się w granicach 18 – 22 stopnie. Dobrze jest wybrać odpowiednie stanowisko do uprawy. Mogą to być miejsca słoneczne lub półcieniste. Najlepszą glebą jest gleba ciężka i dobrze uwilgotniona o odczynie pH 6,5-7.  Wprawdzie da się uprawiać roślinę na glebach lżejszych, wymagać ona będzie wówczas większego nawadniania. Doskonałą kontrolę nad uprawą bobu będziemy mieli w tunelu foliowym. Łatwość w kontrolowaniu temperatury, utrzymanie odpowiedniej wilgotności czy nawadniania powoduje, że bób na pewno nam obrodzi.

Przygotowanie gleby i nawożenie

Musimy przede wszystkim zadbać o to, by gleba pod folią była pulchna. Tak, by umożliwić posianie rośliny na mniej więcej tej samej głębokości i przykrycie ich odpowiednią ilością ziemi. To zapewni nam równomierne wschody. Bób wymaga też odpowiedniej ilości azotu. Jednak zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest nieznaczne. Wystarczy 34-46 / 10 m2. (czyli ok. 100 g mocznika granulowanego lub saletry amonowej). Trzeba pamiętać, by zastosować go przed siewem. Ważne dla prawidłowego rozwoju bobu są też fosfor i potas. Te stosuje się późną jesienią. Można rozsiać 150–200 g superfosfatu potrójnego granulowanego oraz 200–300g siarczanu potasu lub soli potasowej 60%.

Prowadzenie uprawy

Najczęstszym sposobem uprawy bobu jest uprawa z siewu. Jeśli gleba na której będziemy siać bób jest cięższa i żyzna sieje się go po drugim lub trzecim roku po oborniku. Jeśli gleby są lekkie można posiać bób po kompoście rozrzuconym jesienią. Sieję się go w zależności od warunków klimatycznych. Przeważnie okres wypada pomiędzy końcem marca, a drugim tygodniem kwietnia. Stosując tę metodę nasiona rozsiewa się w rzędy co 45-50 cm, a w rzędzie co 10-15 cm.

Drugim sposobem uprawy bobu jest uprawa rośliny z rozsady. Ta metoda jest częstsza dla upraw właśnie w tunelu foliowym. Umożliwia ona zebranie wcześniejszych plonów. Nasiona wysiewa się już od połowy lutego. Żeby przyspieszyć ich kiełkowanie można namoczyć nasiona (przez 12 – 24 godziny) w wodzie o temperaturze 25 – 30 stopni Celsjusza. Rozsadę przygotowujemy w doniczkach z nawozem torfowym. Gotową rozsadę powinniśmy otrzymać po ok. 4 tygodniach. Daje nam to możliwość jej sadzenia już w połowie marca. Dobrym rodzajem folii do tunelu będzie folia perforowana, przepuszczająca powietrze.

Uprawa bobu w tunelach foliowych
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje