Wydanie nr 12/2025, Niedziela 12.01.2025
imieniny: pokaż (16 imion)Antoni, Arkadiusz, Wiktorian, Bonet, Arkady, Benedykt, Bonitus, Czesława, Bonita, Ernest, Tacjan, Tacjana (Tatiana), Wiktoriana, Wiktorianna, Tygriusz, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

IV Zlot Pamięci "Szlakiem Polskich Inspektorów Celnych Wolnego Miasta Gdańska" - 12.09.2015

W dniu 12 września 2015 r. mimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych odbył się IV Zlot "Śladami Polskich Inspektorów Celnych Wolnego Miasta Gdańska" zorganizowany przez odział przewodnicki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stefana Dubyny.

Udział w Zlocie wzięło ok. 40 turystów zarówno na rowerach jak i pieszych. Wśród piechurów gościliśmy kilkunastu harcerzy z 2 Malborskiej Drużyny Harcerskiej "Watra" działającej przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Krasickiego w Malborku pod opieką Katarzyny Orszykowskiej. Trasa wiodła przez malownicze tereny Wielkich Żuław Malborskich.  Zlot rozpoczęliśmy od złożenia wiązanki kwiatów i zapalenia zniczy przy pomniku Celników w Kałdowie. 

Piechurzy z Kałdowa do Szymankowa udali się polnymi drogami przez Kapustowo pokonując dystans ok. 11 km. Turyści rowerowi dotarli do Szymankowa przez Nowy Staw i Lichnowy pokonując dystans ok. 30 km. W Szymankowie złożyliśmy wiązanki kwiatów pod pomnikiem Celników i Klejarzy, który znajduje się na Szymankowskim cmentarzu oraz pod pamiątkową płytą znajdującą się na budynku dworca PKP w Szymankowie. W trakcie Zlotu odwiedzili miejsca związane z trochę zapomnianą historią bohaterskiej działalności polskich Inspektorów Celnych na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920-1939 uświęconą 1 września 1939 r. krwią i cierpieniem wielu z nich. Odwiedziliśmy Kałdowo, Nowy Staw i Szymankowo. Miejsca gdzie mieściły się niektóre z polskich placówek celnych. 

W dniu 1 września 1939 r. tragiczny los spotkał obsadę placówki w Szymankowie. Tu wojna rozpoczęła się już o godz. 2:00 kiedy to został zastrzelony kierowca - plut. Eugeniusz Jarszyński. Podobny los spotkał niedługo potem pozostałych inspektorów celnych, kolejarzy i ich rodzin. Łącznie w Szymankowie Niemcy zamordowali 21 Polaków. Na pozostałych placówkach obyło się bez ofiar, lecz kilku inspektorów zostało rannych a wielu bestialsko pobito.

Po wędrówce uczestnicy odpoczywali przy ognisku i pieczonych kiełbaskach przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymankowie. Piechurzy do Malborka wrócili pociągiem a kolarze na rowerach pokonując kolejnych 11 km.  
Organizatorzy zapraszają za rok!

Zlot dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Malborku.
Informacja i zdjęcia: Organizatorzy rajdu

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.