Wydanie nr 333/2024, Czwartek 28.11.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Grzegorz, Lesław, Zdzisław, Gościrad, Lesława, Jakub, Rufin, Ginter, Guncerz, Gunter, Kwieta, Berta
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Śladem browarniczych tradycji

  • Wydanie nr 333/2024
  • 15 maja 2015, 10:55
  • Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A.
  • Wiadomości
Bolączką wielu przedsiębiorców jest brak pieniędzy "od ręki", kiedy wpadną na pomysł zrealizowania ciekawej inwestycji. Nie znaczy to, że znajdują się akurat w finansowych tarapatach - prowadzący firmę zazwyczaj nie trzymają środków w rezerwie na lokatach i kontach, pieniądze pracują, znajdują się w ciągłym obrocie. W takich przypadkach znakomitym - i opłacalnym! - wyjściem jest skorzystanie z pożyczek, udzielanych w ramach Inicjatywy JEREMIE. Oto przykład takiej inwestycji w Gościszewie, w znanym daleko poza granicami naszego regionu browarze, który stanowić może też wzór firmy rodzinnej, prowadzonej z powodzeniem już trzecią dekadę. Dodajmy, że Inicjatywa JEREMIE nadal jest kontynuowana siłami Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego w Dzierzgoniu. Warto spróbować!

Przypadkiem zabrali się za browarnictwo

Był rok 1990, kiedy w Gościszewie założono istniejący do dziś browar, staraniem braci Czarneckich. Tempo rozwoju firmy było szybkie, już w styczniu następnego roku uwarzono pierwszą warkę piwa. Co ciekawe, browar powstał ...przypadkiem.

- Żona brata przeczytała w jednej z ogólnopolskich gazet artykuł, którego autorami byli współpracownicy Instytutu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Zadawali w tekście pytanie, dlaczego w Polsce nie buduje się małych browarów, skoro takie, na lokalną skalę, są bardzo popularne w USA? Zainteresowało nas to, więc szybko znaleźliśmy kontakt do autorów, pojechaliśmy do nich, porozmawialiśmy o tym, co potrzeba do założenia takiego lokalnego browaru. Podstawowy warunek to 200 metrów kwadratowych pod dachem, z odpowiednim wnętrzem, glazurą i tak dalej. Obaj z bratem byliśmy budowlańcami, więc taki obiekt nie stanowił problemu. Tak zaczęła się nasza przygoda z browarnictwem - wspomina z uśmiechem Stanisław Czarnecki.

Pamiętajmy, że był to rok 1990, z wieloma średniej wielkości browarami na rynku, bez wielkich międzynarodowych kompanii, z powstającym dopiero wolnym rynkiem. Już na samym początku bracia Czarneccy napotkali mnóstwo barier. W mentalności urzędów nie mieściło się jeszcze, by prywatny właściciel mógł warzyć piwo. Niełatwo było o maszyny i urządzenia, choć produkowane w kraju. Lecz kiedy interes ruszył, okazał się sukcesem.

- Panowała wtedy niesamowita hossa, produkcja była sprzedawana wręcz na pniu - dodaje S. Czarnecki. - Kolejki odbiorców ustawiały się przed browarem. Wszystko się zmieniło dopiero po wejściu na rynek wielkich firm, z nową technologią produkcji, z beczkami innej wielkości. Musieliśmy się szybko przestawiać na nowe warunki konkurencji. Jednak przetrwaliśmy. Jako pierwsi w Polsce wypuściliśmy na rynek nowe piwo niefiltrowane, z osadem drożdżowym. Teraz niemal każdy browar ma takie w ofercie, wtedy była to absolutna nowość. Również jako pierwsi zdecydowaliśmy się na piwo pszeniczne, dość trudne w produkcji. Zdobywaliśmy nagrody na konkursach i wystawach, znakomite recenzje, ale ile nas to kosztowało pracy i wysiłku...

 



Firma rodzinna i lokalna

Od początku do dziś browar działa w Gościszewie. Można powiedzieć, że kontynuuje wielowiekowe tradycje browarnictwa na Żuławach i Powiślu. Wszak w Sztumie warzono przed laty piwo dla wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, w Malborku i Nowym Stawie całkiem niedawno jeszcze pracowały słodownie. Dziś gościszewski browar sprowadza słód z Niemiec.

- Na naszym z bratem przykładzie można powiedzieć, że nawet budowlańcy uwarzą dobre piwo - żartuje S. Czarnecki. - A tak na poważnie, to od lat procentuje nasze podejście z szacunkiem do klienta. Dbamy o dobrą wodę, o wysoką jakość wszystkich surowców, o zachowanie technologii, o kwalifikacje pracowników. Nie stronimy od nowości, przykładem piwo "Darz Bór" z dodatkiem słodu wędzonego. Tym sposobem zachowujemy swoje miejsce na rynku mimo ostrej konkurencji ze strony piwowarskich gigantów. Wielokrotnie przełamywaliśmy stereotypy i przyzwyczajenia. Dołożyliśmy swój udział do zmiany mentalności konsumentów w naszym kraju, którzy szukają ciekawych gatunków piwa. Powstają kolejne browary restauracyjne, ogromnie rozwija się piwowarstwo domowe. Pozostajemy rzemieślniczą firmą rodzinną - kiedy zmarł mój brat, jego udziały przejął bratanek i tak wspólnie radzimy sobie na rynku.


Doradztwo i unowocześnianie


Swój udział w rynkowym sukcesie gościszewskiego browaru ma również Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne. Współpraca obu stron trwa już kilka lat. Wcześniej polegała na doradztwie, udzielaniu gospodarczych informacji. Kiedy pojawiła się możliwość skorzystania z niskooprocentowanych pożyczek, piwowarzy nie zastanawiali się długo.

- Dzięki współpracy z RTI bardzo unowocześniliśmy nasz zakład - informuje Stanisław Czarnecki. - Wymieniliśmy sita w kadzi filtracyjnej, poprawiliśmy pracę ujęcia wody i hydroforni. Uzupełniliśmy wyposażenie sieci sprzedaży w rozmaite urządzenia, dzięki którym konsument otrzymuje piwo zawsze świeże i wysokiej jakości. Możemy dystrybuować piwo przenośnie, nawiązaliśmy współpracę z pubem "Spiżarnia" w Malborku, gdzie uczestniczymy w projekcie "Sklepy Cynamonowe". Dla nas oferta RTI oraz Inicjatywy JEREMIE była bardzo korzystna. Owszem, pożyczone pieniądze trzeba zwrócić, ale na dogodnych warunkach. Zawsze kierowaliśmy się zasadą gospodarności, bez szaleństw i przesadnie ryzykownych pomysłów. Przy takim podejściu Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne jest idealnym partnerem.

Wielokrotnie przewijała się już w treści artykułu nazwa Inicjatywa JEREMIE - czas wyjaśnić nieco bardziej szczegółowo, czym jest i dlaczego warto z niej skorzystać. Samo JEREMIE to nie imię bądź nazwa własna, lecz akronim, powstały od pierwszych liter angielskiej nazwy Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises, czyli "wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw". To mechanizm finansowy, który zamiast wcześniej dominującego wsparcia w formie dotacji stosuje mechanizm odnawialny - kredyty, pożyczki oraz poręczenia kapitałowe.


Jak to działa? JEREMIE powołano, by pomóc mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w kreowaniu swojej gospodarczej aktywności, zwłaszcza kiedy znajdują się w początkowej fazie działalności, jako tzw. start-upy. Tradycyjne instytucje finansowe nie są w stanie podjąć z takimi firmami współpracy lub wymagają spełnienia dodatkowych warunków, czasem wręcz zaporowych. Niewielkie przedsiębiorstwo, często jednoosobowe, dopiero startujące na rynku, nie posiada historii kredytowej i nie ma zabezpieczeń dla pozyskania tradycyjnego kredytu. Dla takiego przedsiębiorstwa idealnym wyjściem jest skorzystanie z inicjatywy JEREMIE.

Z jej środków może skorzystać przedsiębiorca zatrudniający od 1 do 49 pracowników; nieposiadający historii kredytowej; nieposiadający wystarczających środków finansowych na realizację zakładanego projektu; nieposiadający zabezpieczeń o wystarczającej wartości; mający obrót roczny w wysokości do 10 mln euro oraz posiadający sumę bilansową do 10 mln euro. Dochodzi do tego jeszcze jeden warunek - przedsiębiorca powinien posiadać siedzibę lub prowadzić działalność gospodarczą w województwie pomorskim.

W czym rzecz? W naszym kraju Inicjatywa JEREMIE realizowana jest na poziomie regionalnym w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, tak dzieje się też w województwie pomorskim. Utworzono Fundusz Powierniczy JEREMIE Województwa Pomorskiego, którego menadżerem został Bank Gospodarstwa Krajowego. Menadżer przekazuje środki do pośredników finansowych - jednym z nich jest Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne w Dzierzgoniu - pośrednicy zaś kierują instrumenty finansowe do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Pożyczki, kredyty i poręczenia są niskooprocentowane, lecz nie podlegają umorzeniom - środki wracają do pośredników finansowych i mogą ponownie służyć jako wsparcie dla kolejnych przedsiębiorców.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał 3 marca bieżącego roku umowę z Regionalnym Towarzystwem Inwestycyjnym na kwotę 5 milionów złotych (to trzecie porozumienie obu stron w dziedzinie pożyczek) i już trwa przyjmowanie wniosków o pożyczkę w ramach Inicjatywy JEREMIE. Pożyczka może być przyznana w kwocie od 5 do 40 tysięcy złotych, na okres do 36 miesięcy, bez opłat i prowizji, przy oprocentowaniu zaledwie 1 procent w skali roku. Wymagany jest wkład własny minimum 5 procent wartości nakładów inwestycyjnych, aczkolwiek w przypadku firm działających do 2 lat tego wymogu nie ma. O szczegółowych warunkach, na co przeznaczyć można uzyskane pieniądze i kto może ubiegać się o pożyczkę, dowiedzieć się można w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego.

 

Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A.
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.