Tegoroczne wydarzenie odbywające się w malborskiej twierdzy nie zawiodło oczekiwań entuzjastów Sportowych Walk Rycerskich. Ciągle rosnący poziom drużyn, różnorodność uzbrojenia i stylów walki oraz 26 reprezentacji z 6 kontynentów pozwoliły zaprezentować Sportowe Walki Rycerskie na najwyższym światowym poziomie. Dodatkowo zmienna pogoda, wpływająca na atmosferę prowadzonych starć oraz warunki na polu walki budowała niezwykły klimat tegorocznych Mistrzostw. Było to nie tylko unikatowe wydarzenie sportowe ale także wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy rycerzami z różnych państw oraz zawiązania nowych przyjaźni.
W tym roku starcia zdominowane zostały przez gospodarzy – reprezentację Polski, która sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.
Z bardzo dobrej strony zaprezentował się również zespół Anglii, z którym w walkach grupowych Polacy walczyli aż trzykrotnie a także drużyna USA, która w walkach grupowych jak na zeszłorocznego mistrza przystało stanowiła bardzo twardy orzech do zgryzienia.
W walkach indywidualnych bardzo dobrze oprócz Polski zaprezentowały się również Austria, Japonia, Nowa Zelandia, Hiszpania, Litwa, Estonia oraz Niemcy. Wyrównane pojedynki często kończyły się remisem a w pamięć z pewnością zapadnie finał broni drzewcowej pomiędzy Hiszpanią oraz Anglią, w którym potrzeba było aż 5 rund dogrywkowych aby wyłonić zwycięzcę. Pamiętny pozostanie też niezwykły styl walki oraz szybkość polskiego mistrza Marcina Waszkielisa, który zapewnił Polsce zwycięstwo w Mieczu i w Tarczy.
Nie można pominąć również roli publiczność, która tłumnie obserwując zmagania na żywo a także podczas transmisji on-line wspaniale i entuzjastycznie reagowała na zdarzenia w szrankach kibicując drużynom i zagrzewając zawodników do walki.
W pięknym słońcu towarzyszącym ceremonii zamknięcia mistrzostw zabrzmiały hymny narodowe zwycięzców zamykając ten najważniejszy dla rycerstwa turniej wzruszającą i podniosłą atmosferą. Ceremonię swoją obecnością uświetnili: Rafał Mańkus – Wicedyrektor Muzeum Zamkowego, Hubert Filipiak – Prezydent IMCF, Marek Charzewski – Burmistrz Miasta Malborka oraz Szymon Drej – Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Organizatorzy Mistrzostw: Muzeum Zamkowe w Malborku, Urząd Miasta Malborka, Federacja IMCF serdecznie dziękują za wsparcie firmom, bez wsparcia których impreza nie mogła by się odbyć: Przedsiębiorstwu NOGAT SA, Malbork Welcome Center, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem a także firmie Alegre. Wielkie podziękowania również dla wolontariuszy z ZHP Hufiec Malbork oraz z Młodzieżowej Rady Miasta Malborka.
Bardzo dziękujemy!
Podsumowując medale w wszystkich kategoriach:
KATEGORIA 1 vs 1 BRONI DRZEWCOWEJ
Kobiety:
1) Nowa Zelandia – Sophie Stockbridge
2) Polska – Kamila Henkelman
3) RPA – Christa Martin
Mężczyźni
1) Anglia – Paweł Kurzak
2) Hiszpania- Jose Martine Amodeo
3) Polska- Robert Szatecki
KATEGORIA 1 vs 1 MIECZ DŁUGI
Kobiety:
1) Quebec – Benedicte Robitaille
2) Polska – Agnieszka Lasota
3) Japonia – Kiyoka Kagawa
Mężczyźni
1) Polska - Wiesław Kurek
2) Austria – Joji Ishikawa
3) Litwa – Arturas Korpavicius
KATEGORIA 1 vs 1 MIECZ I TARCZA
Kobiety
1) Niemcy – Denise Brinkman
2) Quebec – Bénédicte Robitaille
3) Polska – Maja Olczak
Mężczyźni
1) Polska – Marcin Waszkielis
2) Anglia – Lukasz Kowal
3) Estonia – Jaan Murumets
KATEGORIA 3 vs 3 KOBIET
1) Polska
2) Anglia
3) Hiszpania
KATEGORIA 5 vs 5 MĘŻCZYZN
1) Polska
2) Anglia
3) USA
KATEGORIA 10 vs 10 MĘŻCZYZN
1) Polska
2) Anglia
3) Dania
KATEGORIA 16 vs 16 MĘŻCZYZN
1) Polska
2) USA
3) Dania
Opis: Muzeum Zamkowe w Malborku
Zdjęcia: P. SUMARA, www.tvmalbork.pl
Wspaniała impreza. bałam się trochę o pogodę ale słońce nie zawiodło, trochę popadało ale rycerze nie dali za wygraną. Piękna postawa Polaków !