Wydanie nr 135/2025, Czwartek 15.05.2025
imieniny: pokaż (14 imiona)Strzeżysław, Robert, Cecyliusz, Atanazy, Zofia, Dionizja, Czcibora, Nadzieja, Izydor, Jan, Kasjusz, Florencjusz, Florenty, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Marienburg–Malbork. 1945. Koniec i początek – wystawa o losach miasta i ludzi na historycznym zakręcie. Wideo i zdjęcia

Marienburg–Malbork. 1945. Koniec i początek – wystawa o losach miasta… fot. TvRegionalna24.pl
W Muzeum Miasta Malborka odbył się wernisaż niezwykłej wystawy „Marienburg–Malbork. 1945. Koniec i początek”. Ekspozycja ukazuje przełomowy moment w historii miasta – rok 1945 – oczami zarówno Polaków, jak i Niemców. To opowieść o rozstaniach, nowych początkach i nadziei, która przetrwała mimo tragedii wojny.

W czwartek, 9 maja w Muzeum Miasta Malborka odbył się uroczysty wernisaż wystawy pt. „Marienburg–Malbork. 1945. Koniec i początek”. Ekspozycja powstała z myślą o ludziach – tych, którzy musieli opuścić swoje domy i nigdy już do nich nie wrócili, i tych, którzy w poszukiwaniu nowego życia trafili do miasta nad Nogatem.

– „To wystawa o ludziach, ich tęsknocie, stracie, ale i nadziei. Marienburg–Malbork – tymi słowami chcemy oddać hołd wspólnej, choć trudnej historii” – powiedział Tomasz Agejczyk, dyrektor muzeum, otwierając wernisaż.

Rok 1945 to czas głębokich przemian. Dla niemieckiego Marienburga oznaczał on koniec, dla polskiego Malborka – początek. Przez dramatyczne wydarzenia wojny, przejęcie miasta przez Armię Czerwoną i administrację polską, przez ból przesiedleń i początek nowego życia – prowadzi zwiedzających wystawa przygotowana z niezwykłą starannością.

Wyjątkowość ekspozycji podkreśla jej dwuperspektywiczność – została przygotowana zarówno z polskiego, jak i niemieckiego punktu widzenia.

Wystawa została zorganizowana w ramach Roku obchodów zakończenia II Wojny Światowej i powrotu Malborka do Polski, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Malborka. Projekt wsparły m.in. Ministerstwo Kultury Niemiec, Archiwum Państwowe w Gdańsku oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających od 10 maja. To wyjątkowa propozycja nie tylko dla miłośników historii, lecz także dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć, jak dramatyczna przeszłość wpływa na dzisiejszą tożsamość Malborka i jego mieszkańców.


Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z tego wyjątkowego wydarzenia.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.