Wydanie nr 52/2025, Piątek 21.02.2025
imieniny: pokaż (3 imiona)Eleonora, Piotr, Gumbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Działania wojenne na terenie Malborka w 1945 r. - Muzeum Miasta Malborka zaprasza na wykład dr hab. Moniki Tomkiewicz.

W ramach cyklu „Spotkania z historią”, Muzeum Miasta Malborka zaprasza na wykład dr hab. Moniki Tomkiewicz, która opowie o działaniach wojennych prowadzonych na terenie Malborka w 1945 roku.

W czwartek, 13 marca o godz. 17:00 w Muzeum Miasta Malborka odbędzie się wykład dr hab. Moniki Tomkiewicz pt. „Działania wojenne na terenie Malborka w 1945 r. i kwestia masowego grobu ponad dwóch tysięcy cywilnych ofiar wojny”.

Spotkanie organizowane jest w ramach „Roku obchodów zakończenia II Wojny Światowej i powrotu Malborka do Polski”.

- „W czerwcu 1944 r., kiedy Niemcy rozpoczęli przygotowania do obrony Malborka, miasto zostało ogłoszone twierdzą. W mieście zorganizowano centralne miejsce koncentracji uciekinierów z Prus Wschodnich, w którym cywilna ludność niemiecka oczekiwała na dalszą ewakuację w kierunku zachodnim. Informacje o zbliżających się do miasta oddziałach armii sowieckiej wywołały panikę wśród mieszkańców i uciekinierów, którzy w pośpiechu zaczęli przemieszczać się dalej. W czasie wędrówki byli świadkami przerażających aktów agresji ze strony żołnierzy sowieckich. Prace porządkowe po wojnie trwały przez wiele lat. W październiku 2008 r., podczas prowadzonych prac rozbiórkowo-wyburzeniowych dawnego kina „Włókniarz” przy ul. Solnej (obecnie Sierakowskich), odnaleziono szczątki blisko 2 000 osób. Stało się to podstawą do wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową w Malborku. Po zakończeniu prac ekshumacyjnych, 22 stycznia 2009 r. śledztwo zostało przekazane do dalszego prowadzenia prokuratorom z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Po zakończeniu w lipcu 2009 r. ich prac odnalezione szczątki cywilnych ofiar narodowości niemieckiej zostały przekazane Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ostatecznie, 14 sierpnia 2009 r. niemiecka fundacja „Pamięć”, współpracując ze Związkiem Opieki nad Niemieckimi Grobami Wojennymi w Kassel (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge), zorganizowały uroczysty pogrzeb na niemieckim cmentarzu wojennym w miejscowości Glinna, w gminie Stare Czarnowo koło Szczecina”.

Monika Tomkiewicz – dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwentka historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stypendystka na Johannes Gutenberg Universität Mainz, absolwentka podyplomowych studiów Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu, pracownik Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. Specjalizuje się w historii najnowszej, w szczególności dotyczącej okresu II wojny światowej na Pomorzu i na północno-wschodnich Kresach II RP. Autorka i współautorka dziesięciu monografii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych w Polsce, na Litwie, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

 

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatora wydarzenia do wzięcia udziału w tym spotkaniu.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.