Wydanie nr 349/2024, Sobota 14.12.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Pompejusz, Sławobor, Alfred, Nahum, Arseniusz, Noemi, Izydor, Heron
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Pamięci najmłodszych ofiar Holokaustu - uczniowie Technikum nr 3 posadzili cebulki krokusów.

Malbork. Pamięci najmłodszych ofiar Holokaustu - uczniowie Technikum… fot. Technikum nr 3 w Malborku
Technikum nr 3 w Malborku po raz czwarty wzięło udział w międzynarodowym projekcie „Krokus”, polegającym na sadzeniu cebulek żółtych krokusów – upamiętniających dziecięce ofiary Holokaustu.

W czwartek, 24 października uczniowie z klas pierwszych i drugich Technikum nr 3 w Malborku w towarzystwie wicedyrektorki do spraw wychowawczych Agnieszki Jeromin i nauczycielki historii Iwony Krauze posadzili cebulki żółtych krokusów w ramach projektu „Krokus”.

Projekt „Krokus” to niezwykle ważna i wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland, a jej celem jest upamiętnienie dziecięcych ofiar Holokaustu. Wspólne sadzenie cebulek krokusów jest niestandardową lekcją historii, w czasie której uczniowie zapoznają się z tematyką Holokaustu, a także poruszają kwestie dotyczące nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia. 

- „Uczestnictwo w projekcie Krokus to bardzo konkretna szansa na zaznajomienie młodzieży z tematem Holokaustu oraz zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z rasizmem i nietolerancją. Uczy się ona o znaczeniu integracji, szacunku wobec wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności, orientacji seksualnej lub wyznania” - wyjaśnia Technikum nr 3 w Malborku.

Od wielu lat polskim koordynatorem projektu „Krokus” jest Żydowskie Muzeum Galicja. W ramach projektu organizatorzy przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów, które sadzi się jesienią dla upamiętnienia 1,5 miliona dzieci pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasach Holokaustu i tysięcy innych dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni. Żółte kwiaty przypominają żółtą Gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszani nosić pod rządami nazistów. Krokusy zakwitają na przełomie stycznia i lutego mniej więcej w okolicach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypadającego na 27 stycznia. Każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia.

- „W tym roku fundatorem cebulek żółtych krokusów jest Rada Rodziców Technikum nr 3” - dodaje szkoła.

Warto podkreślić, że celem tego projektu jest nie tylko ocalenie od zapomnienia historii, ale przede wszystkim pamięć o  Holokauście - największej tragedii XX wieku.

- „Wychowawcy klas pierwszych i drugich otrzymali materiały, przygotowane przez twórców projektu, do przeprowadzenia lekcji. Zanim kwiaty zakwitną na wiosnę, uczniowie pogłębią swoją wiedzę na zajęciach z wychowawcą i lekcjach historii na temat tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i Holokauście” - podsumowuje szkoła.


 

Informacja i zdjęcia: Technikum nr 3 w Malborku

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.