Czym jest gładź?
Gładź to specjalna masa budowlana wykorzystywana na końcowym etapie prac wykończeniowych. Jej użycie służy uzyskaniu perfekcyjnie gładkiej, wolnej od niedoskonałości powierzchni. Dzięki niej pozbędziesz się wszelkich rys, pęknięć, nierówności oraz drobnych ubytków. Za pomocą gładzi wyrównuje się zarówno zupełnie nowe, jak i wymagające odnowienia ściany i sufity. To niezbędny krok przed malowaniem czy tapetowaniem ścian.
Każdy typ gładzi na pierwszy rzut oka daje podobny efekt, jednak musisz wiedzieć, że różnią się one przeznaczeniem oraz właściwościami. Poniżej znajdziesz omówienie gładzi gipsowej, polimerowej i cementowej. Mamy nadzieję, że ułatwi Ci to wybór optymalnych w Twoim przypadku materiałów!
Gotowa gładź polimerowa, czyli nowoczesne rozwiązanie w wykończaniu wnętrz
Gładź polimerowa (znajdziesz ją m.in. tutaj: https://www.castorama.pl/materialy-budowlane/gipsy-i-gladzie/gladzie-gipsowe-gotowe/polimerowe-gotowe.cat) to innowacyjny materiał wykończeniowy, który zapewnia niezwykle dokładny rezultat. Za sprawą elastyczności jest odporniejsza na pękanie w porównaniu do tradycyjnych gładzi gipsowych. Gotowa do użycia formuła nie wymaga mieszania, co znacznie ułatwia i przyspiesza prace remontowe. Co więcej, gładź polimerową wyróżnia bezproblemowa aplikacja, co zdecydowanie ułatwia prace remontowe. Na uwagę zasługuje także świetna przyczepność do wielu podłoży. Gładź doskonale współpracuje z tynkami cementowymi, gipsowymi, a nawet betonem.
Gdzie sprawdzi się najlepiej? Jej cechy czynią ją trafionym rozwiązaniem do wykańczania ścian i sufitów w miejscach narażonych na drobne ruchy konstrukcji, takich jak nowe budynki czy mieszkania w blokach. Poza tym nadaje się do wykorzystania właściwie w każdym pomieszczeniu – sypialni, salonie, przedpokoju, ale i w kuchni czy łazience ze względu na wyższą odporność na wilgoć niż tradycyjne gładzie gipsowe.
Uniwersalna gładź szpachlowa gipsowa
To często wybierane, uniwersalne rozwiązanie, łatwe w użyciu i stosunkowo niedrogie. Dobrze spisuje się przy usuwaniu wszelkich nierówności, dziur oraz pęknięć. Z jej użyciem na pewno odpowiednio przygotujesz ściany do malowania. Do rozrobienia szpachlowej gładzi gipsowej potrzebujesz wody. Po jej dodaniu należy ją dokładnie mieszać, aż do uzyskania wygodnej do nakładania konsystencji.
Gładź wapienna – tradycyjne rozwiązanie w Twoim domu
Gładź wapienna to prawdziwy klasyk, który stanowi ciekawy powrót do przeszłości. Jej główny składnik to wapno, które nadaje wykończeniu naturalny charakter. Sprawdzi się w starych (czy stylizowanych na takie) obiektach, a także w domach i mieszkaniach, w których dąży się do stworzenia ekologicznego klimatu. Gładź wapienną ceni się za zdolność do regulowania wilgotności w pomieszczeniach, co sprawia, że ściany „oddychają”. Dzięki temu minimalizuje ona ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, co jest szczególnie ważne w wilgotnych wnętrzach, takich jak łazienki czy kuchnie.
Gładź to nieodzowny element wykończenia wnętrz. Odpowiednio dobrana pozwala idealnie wygładzić sufity czy ściany. Za sprawą wysokiej jakości gładzi zapewnisz sobie trwały i profesjonalny efekt, który będzie cieszył oko przez wiele lat.