Wydanie nr 2/2025, Czwartek 2.01.2025
imieniny: pokaż (16 imion)Abel, Bazyli, Narcyz, Aspazja, Grzegorz, Sylwester, Sylwestra, Izydor, Makary, Odylon, Telesfor, Jakubina, Hortulana, Telesfora, Achacy, Achacjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

In Memoriam XXIII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego - Tczew 24 sierpnia 2024 r.

  • Wydanie nr 2/2025
  • 13 sierpnia 2024, 08:17
  • Józef Golicki
  • Wiadomości
In Memoriam XXIII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego - Tczew 24 sierpnia… fot. In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się od 2002 roku w Tczewie, rodzinnym mieście artysty. Na koncerty festiwalowe przyjeżdżają ludzie z okolicznych województw, a fani Republiki pielgrzymują z całej Polski i zagranicy.
In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się od 2002 roku w Tczewie, rodzinnym mieście artysty. Na koncerty festiwalowe przyjeżdżają ludzie z okolicznych województw, a fani Republiki pielgrzymują z całej Polski i zagranicy.

W ramach Festiwalu od 2006 roku ma miejsce również Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego rozmaici artyści prezentują własne interpretacje utworów tej nietuzinkowej postaci polskiej muzyki. Piosenki te wchodzą na stałe do repertuaru uczestników.

Na festiwalowych scenach w różnych salach, klubach i na świeżym powietrzu słyszeliśmy wykonawców grających alternatywne odmiany rocka, metal, hip hop, muzykę klasyczną, jazz, blues a nawet chór i DJów prezentujących style IDM, house i techno. Na ulicach, placach i w parkach miały miejsce rozmaite formy artystyczne takie jak czytanie poezji, happeningi i flash moby, parady pieszych, rowerzystów i motocyklistów, spacery ze zwierzętami. Wszystko to w biało czarnych kolorach Republiki, skutecznie reanimowało niezwykły klimat twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

W koncertach finałowych Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zagrało 200 różnych solistów i zespołów, a cały Festiwal stworzył przestrzeń dla występu ponad 500 artystów. Z muzyką i poezją lidera Republiki zmierzyli się znani artyści tacy jak m. in.: Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Myslovitz, Ralph Kaminski, KAYAH, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Muchy, Maciej Maleńczuk, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Jorgos Skolias, Tymon Tymański, Krzysztof Kiljański, Tomek Makowiecki, Cool Kids of Death, Damian Ukeje, Adam Wendt, Vienio, Sztywny Pal Azji, Piotr Bukartyk, Titus (Acid Drinkers), Krzysztof Jaryczewski (Oddział Zamknięty), Krzysztof Antkowiak, a także młode polskie wokalistki: Kasia Lins, Zuza Jabłońska, Marta Gałuszewska, Alicja Szemplińska, aktorzy scen trójmiejskich, krakowskich i warszawskich, Dobrawa Czocher z Hanią Rani oraz Orkiestra Kameralna Progress.

W przygotowaniu Festiwali wzięło udział ponad 100 wolontariuszy, a o imprezie informowały ogólnopolskie radia i gazety, portale internetowe i telewizje. W organizację imprezy włączyli się muzycy związani z Grzegorzem Ciechowskim, tacy jak perkusista Republiki Sławomir Ciesielski, czy Adam Wendt.

In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego od 2002 roku wspiera Samorząd Tczewa, który jest głównym sponsorem imprezy. Bez środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt. "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego" organizacja Festiwalu byłaby niemożliwa.

PROGRAM

24 VIII 2024 r., godz. 16:30 - 17:00

Fabryka Sztuk, Tczew, ul. 30 Stycznia 4

40 lat albumu Republiki „1984” (foto-ścianka, muzyczna

winda, działania plastyczne, biało-czarny poczęstunek)

godz. 17:15 - 17:45

uliczne zdarzenia artystyczne

(start Fabryka Sztuk, finisz Centrum Kultury i Sztuki)

 

24 VIII 2024 r., godz. 18:00

sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki

Tczew, ul. Stefana Wyszyńskiego 10

 

KONCERT FINAŁOWY

XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Czarny Bez, Luiza Ganczarska, Michał Miegoń, Wojan Trocki, Chrust, Zuza Wiśniewska, Grupa Ż, Flosy, Maria Sol, Aeroplan

 

KONCERT SPECJALNY „Wielki hipnotyzer”

Eurazja, Katarzyna Groniec, Ania Rusowicz, Mariusz Lubomski, Michał Sarnowski

 

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny.

 

UCZESTNICY KONCERTU FINAŁOWEGO XVIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PIOSENEK GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO

 

CZARNY BEZ - zaprasza w muzyczną podróż do czasów często nieznanych lub zapomnianych, opowieści  o pierwotnych słowiańskich zwyczajach, wierzeniach, lękach i odwadze ale też, refleksji nad współczesnym światem. Mocne gitarowe riffy, folkowy kobiecy głos z elementami białego śpiewu, industrialna elektronika i przeszywająca perkusja to znak rozpoznawczy grupy.  Stroje sceniczne nawiązujące do futurystycznego klimatu rave, goth, steam punk oraz dehumanizujące maski męskiej części grupy są elementem wizualnym

nawiązującym do alternatywnej historii grupy. To motyw fantastyczny, osadzony w dystopijnej apokaliptycznej przyszłości. Świecie, gdzie po wielu kataklizmach i wojnach ludzie znów wracają do plemiennego ustroju,  bliskości z naturą i powrotu więzi międzyludzkich. Czas zatoczył kolejny krąg a przyszłość i przeszłość jest tu i teraz. 

 

LUIZA GANCZARSKA - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyki. Absolwentka Produkcji i Realizacji Muzyki w Łodzi oraz Akademii Menedżerów Muzycznych w Warszawie. Wielbicielka kotów, motocyklistka. Autorka i producentka najnowszego utworu Edyty Górniak – I REMEMBER. Laureatka takich festiwali jak m.in. Festiwal Fama, Stacja Kutno, Festiwal Garaże, Miligramy, Carpathia Festival, Rockowa Noc. Producentka muzyczna w takich projektach jak m.in.: MaMalarka (film dokumentalny), Stacja Kutno (Festiwal Jeremiego Przybory) Delphy Records (wytwórnia muzyczna), AVON Polska (kampania społeczna), oraz artystów takich jak m.in.: Edyta Górniak, Jan Majewski, Michał Jurkiewicz.

MICHAŁ MIEGOŃ – gdyński muzyk i animator kultury, związany muzycznie jako lider z zespołem Kiev Office, współpracował m.in. z Jerzym Mazzollem, The Shipyard, Sunday Pagans, Human Analog. W swojej twórczości porusza się na skraju miejskiego elektronicznego folku, mitologii kaszubskiej, post-punka i rocka, mieszając style tak jak to w Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej od dekad bywa. Na co dzień pracownik Muzeum Miasta Gdyni, z którym zainicjował nowe wersje klasycznych płyt lokalnej sceny z Trójmiasta - „Gdynia” oraz „Fala II”. Miłośnik natury w przestrzeni i natury w dźwiękach. Michał Miegoń w konkursie wystąpi ze swoim trzyosobowym zespołem.

WOJAN TROCKI - pieśniarz, autor tekstów piosenek, aktor wykształcony w Akademii Teatralnej w Warszawie. Wielokrotnie doceniany przez krytykę teatralną za swoje kreacje, meloman i pasjonat o nieprzeciętnej wyobraźni z niedokończonym jeszcze wykazem ról. Wojanowi Trockiemu towarzyszyć będzie Hipolit Woźniak niezwykle utalentowany multi-instrumentalista z charakterystycznym dla siebie brzmieniem gitarowym.

CHRUST - to nieoczywista mieszanka charakterów, emocji i oczekiwań. Trójka przyjaciół pragnących nadać nowy, niespotykany dotąd kierunek muzyce słowiańskiej. Ich twórczość - choć silnie inspirowana pieśniami ludowymi przybiera kształt oryginalnej, współczesnej podróży wgłąb siebie. Splot doświadczeń i przeżyć całej trójki spowodował, że w muzyce aspirują do wyzwolenia w ludziach tego, co naturalne i głęboko zakorzenione, tym samym zacierając granicę między

twórcą, a odbiorcą. Konsekwencją wspólnej drogi jest debiutancka płyta “CHRUST” wydana w maju 2022 roku.

 

ZUZA WIŚNIEWSKA - to pochodząca z Torunia songwriterka, tekściarka,

wokalistka i performerka. Tworząc myśli najpierw o słowach i historii, dopiero później o muzyce, która ma je dopełnić. Dlatego każdy jej projekt brzmi nieco inaczej. Jej muzykę łączy jednak jeden pierwiastek - szczera potrzeba tworzenia muzycznych obserwacji otaczającego świata. Laureatka głównych nagród polskich i międzynarodowych festiwali piosenki artystycznej m.in. 48. Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, 57. Studenckiego Festiwalu Piosenki, Międzynarodowego Festiwalu „Szlakiem Bardów” i SMAK-u w Myśliborzu.

 

GRUPA Ż - istnieje od 2021 roku, od kilku miesięcy gra w zmienionym składzie. Z końcem 2023 roku własnym staraniem wydała debiutancki album. Posiada nagranych kilka teledysków, które są do zobaczenia na kanale YT Grupa Ż - YouTube (jest tam także dostępny debiutancki album „Kły”).

 

FLOSY - licealistka z Warszawy i bardzo uzdolniona młoda wokalistka mająca już za sobą koncerty oraz występy w wielu konkursach a nawet wykonanie piosenki do filmu kinowego, szkoli głos i grę na pianinie a także pisze teksty oraz przygotowuje się do egzaminu do szkoły wokalno-aktorskiej w Gdyni. Flosy na scenie wystąpi z towarzyszeniem czteroosobowego zespołu.

 

MARIA SOL - pianistka, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Jej twórczość charakteryzują niebanalne harmonie, oryginalny sound tworzony na bazie instrumentów vintage podrasowanych nowoczesnymi efektami brzmieniowymi, niezwykle intymne i zmysłowe teksty śpiewane z wolno rozpalającą się ekspresją ubrane w stopniowo nasycane napięciem aranżacje. Artystka w konkursie wystąpi ze swoim zespołem.

 

AEROPLAN - zespół pasjonatów muzyki. Przez 6 lat pasjami grali utwory Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Teraz skupiają się na komponowaniu własnych kawałków, które grają im w sercach i duszach. Mają na koncie jedną płytę "Zaraz wracam".

 

W koncercie finałowym XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego każdy wykonawca będzie prezentować dwa utwory, jeden z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego i Republiki oraz drugi własny.

 

JURORZY XVIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PIOSENEK GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO

 

Barbara Jackiewicz – redaktorka naczelna Telewizji Tetka oraz Radia Tczew, którego była także pomysłodawczynią. Autorka audycji muzycznej Jazzowanie, producentka programów telewizyjnych Kinotetka i Bezdomniaki, fanka muzyki, zwłaszcza polskiej oraz koncertów, a także miłośniczka zwierząt.

 

Kamil Wicik – dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu „Młoda polska muzyka”, organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim „Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego”, producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

Sławomir Ciesielski – polski muzyk. W latach 80 współzałożyciel, perkusista i autor muzyki niektórych utworów legendarnego zespołu Republika, którego liderem był Grzegorz Ciechowski. Grał w takich zespołach jak Opera, Kobranocka i wielu innych rockowych zespołach. Był założycielem i liderem zespołu perkusyjnego Kije. Od 2011 roku współpracował z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Obecnie razem z wokalistką Eurazją Srzednicką współtworzy zespół Eurazja.

 

Eurazja Srzednicka – polska wokalistka, kompozytorka muzyki i autorka tekstów. Zwyciężczyni jednego z odcinków popularnego programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”.W latach 90 wyróżniona na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie. Od roku 2011 związana była z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego gdzie poznała Sławka Ciesielskiego byłego perkusistę Republiki z którym obecnie współtworzy zespół Eurazja.

 

Kajetan Golicki – (ur. 1990) - krytyk muzyczny, znawca muzyki rozrywkowej, entuzjasta i popularyzator muzyki eksperymentalnej i alternatywnej. Od 2002 roku związany z Festiwalem Grzegorza Ciechowskiego.

 

Mariusz Rolka - z wykształcenia prawnik z zamiłowania wydawca i poligraf.  Twórca grupy Republikanie,  zrzeszającej ponad 4 500 fanów zespołu Republika


 

NAGRODY W XVIII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PIOSENEK GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO

1. Grand Prix (8000 zł) – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego

2. I Miejsce (5000 zł) – Nagroda Prezydenta Tczewa

3. Nagroda Specjalna Grand Club Paris (10 000 zł)

4. Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (3000 zł)

5. Nagroda Specjalna firmy Flex (3000 zł)

6. Nagroda Specjalna Fanów Republiki i Grzegorza Ciechowskiego (2000 zł)

 

UCZESTNICY KONCERTU SPECJALNEGO "WIELKI HIPNOTYZER"


 

ZESPÓŁ EURAZJA

Sławomir Ciesielski, współzałożyciel, perkusista zespołu "Republika". Autor muzyki do utworów: "Układ sił", "Zielone usta" "Noc Wampira", "Witamina X" "Pornografia", oraz współautor muzyki do wielu innych utworów "Republiki". Grał również w "Operze", "Kobranocce" i innych formacjach rockowych . Wydał autorską płytę zespołu perkusyjnego "Kije". Współpracował z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Obecnie razem z wokalistką Eurazją Srzednicką współtworzy zespół EURAZJA.

Eurazja Srzednicka wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Zwyciężczyni jednego z odcinków popularnego programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”, wyróżniona na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie. Związana była z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Tam poznała Sławomira Ciesielskiego, z którym obecnie współtworzy zespół EURAZJA.

Zespół EURAZJA powstał z inicjatywy Sławomira Ciesielskiego i Eurazji Srzednickiej. W repertuarze zespołu są własne poetyckie kompozycje, jak i piosenki z repertuaru "REPUBLIKI". Skład zespołu dopełniają muzycy ze sceny trójmiejskiej. Sławomir Ciesielski i Eurazja Srzednicka, oprócz działań z zespołem EURAZJA, zapraszani są do projektów muzyki awangardowej , m.in. Teatru Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Występowali w widowiskach, oratoriach i koncertach wspólnie z: Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Bogusławem Raatzem, Jorgosem Skoliasem, Markiem Piekarczykiem, Stevem Kindlerem (The Mahavishnu Orchestra). Eurazja Srzednicka i Sławek Ciesielski są też producentami muzyki i videoclipów.

Skład zespołu:

Eurazja Srzednicka - wokal, kompozycje, teksty

Sławomir Ciesielski - instrumenty perkusyjne, instrumenty klawiszowe, wokal , kompozycje, teksty

Michał Stryniewski -gitary, kompozycje, chórki Kasia Maliszewska-instrumenty klawiszowe, flet, chórki

Paweł Falbin-gitara basowa, chórki.

 

Katarzyna Groniec

Laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988); debiutowała rolą Anki w musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym (1991). W 1997 roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix, Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy, gdzie zaśpiewała „Zdemaskowanie piosenki” Hemara oraz „Amsterdam” Brela. W kwietniu 2008 roku Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego – za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej. Laureatka Fryderyka 2024 w kategorii Piosenka Literacka i Poetycka za ,,Konstelacje”, czyli zjawiskowe dzieło pełne emocji i głębi. W 2000 roku Katarzyna Groniec otrzymała nominację do Fryderyków w kategorii fonograficzny debiut roku i album roku poezja śpiewana za płytę „Mężczyźni”, której producentem muzycznym i autorem niektórych tekstów był Grzegorz Ciechowski.

 

Ania Rusowicz

wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i psycholog sceny, znana przede wszystkim fanom muzyki retro. Jej twórczość nawiązuje do kolorowych lat 60. i 70. Laureatka czterech Fryderyków, której dwie z czterech płyt okryły się złotem. Jej twórczość charakteryzuje lekkość i pogoda ducha, a przede wszystkim – wysoki poziom artystyczny, który spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Aktualnie Artystka wydała nowy Album pt. „Dziewczyna Słońca”.

 

Mariusz Lubomski

Artysta jest związany z piosenką studencką, kabaretową i autorską. W latach 80. i 90. XX wieku zdobył wiele nagród i wyróżnień na różnych ogólnopolskich festiwalach i przeglądach. W 1986 roku związał się z muzykami zespołu „Republika”, tworząc grupę „Opera”. Nagrał siedem płyt studyjnych i koncertowych. Wielokrotnie występował w programach telewizyjnych i estradowych z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego i „Republiki”. Mariusz Lubomski tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów WeillaBrechta i Toma Waitsa.

 

Michał Sarnowski

Muzyk zdobył w 2012 roku z zespołem „Popsysze” Grand Prix VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Na co dzień jest wokalistą grupy „Czarne Kwiaty”. Wielokrotnie brał udział w koncertach specjalnych „Wielki Hipnotyzer” w ramach Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego. Na zdjęciu: Michał Sarnowski podczas koncertu specjalnego „Wielki Hipnotyzer” na In Memoriam XVII Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w 2018 roku.

 

DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE "FABRYKI SZTUK"

Tegorocznym motywem przewodnim działań Fabryki Sztuk jest 40-lecie albumu Republiki "1984". Świętowanie jubileuszu odbędzie się 24 sierpnia w godz. 16:30 - 17:00 poprzez foto-ściankę, muzykę w republikańskiej windzie i różne działania animacyjne. O godz. 17:15 rozpoczną się uliczne zdarzenia artystyczne. Ich uczestnicy przejdą ulicami Tczewa z Fabryki Sztuk do Centrum Kultury i Sztuki. Na trasie przemarszu znajdować się będą różne plastyczne i fotograficzne elementy nawiązujące do postaci Grzegorza Ciechowskiego i jego twórczości.


 

SPONSORZY

Festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt. „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”.

Sponsorami ponadto są:

ZWiK Tczew, ZUOS Tczew, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Apator-Metrix, Grand Club Paris, Flex, Przychodnia Rogowscy, Fontanna Marzeń, WestRock.


 

WSPÓŁPRACA

Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa”, Hotel „Carina”


 

MEDIA:

TvTetka, Radio Gdańsk, Radio Tczew, portal TCZ.PL, Panorama Miasta, Wrota Tczewa, Dziennik Bałtycki, Radio Malbork, TV Malbork, Kurier Tczewski, Gazeta Tczewska, Wieści z Kociewia, portal zawszepomorze.pl, Portal Pomorza, tczewska.pl.

Józef Golicki
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.