Wydanie nr 206/2024, Środa 24.07.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Olga, Antoni, Kinga, Wojciecha, Kunegunda, Krystyna, Zyglinda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Uroczyste odsłonięcie Pomnika Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego i Sowieckiego.

Malbork. Uroczyste odsłonięcie Pomnika Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego… fot. TvRegionalna24.pl
W sierpniu 2022 roku, po 77. latach pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Sikorskiego w Malborku zniknął z przestrzeni publicznej. Na długo plac w tym miejscu nie pozostał pusty – w grudniu ubiegłego roku postawiono Pomnik Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego i Sowieckiego z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, który pokrył w całości koszty inwestycji.

Po zakończeniu II wojny światowej w Malborku, podobnie jak w wielu miastach naszego kraju, wzniesiony został sowiecki obiekt propagandowy, ufundowany przez mieszkańców miasta w 1945 roku ku czci „bohaterów Armii Czerwonej poległym o wyzwolenie Malborka”. Na mocy Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego […] został usunięty z przestrzeni publicznej przez BUWiM IPN 9 sierpnia 2022 r. Pusty plac w tym miejscu pozostał do grudnia zeszłego roku, kiedy to postawiono nowy pomnik upamiętniający ofiary zbrodniczych ideologii, niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu.

W czwartek, 22 lutego o godz. 16:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie Pomnika Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego i Sowieckiego w Malborku przy ul. Sikorskiego z udziałem m.in. Zastępcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, włodarzy miasta, mieszkańców i zaproszonych gości.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
rybałt
rybałt 22.02.2024, 11:34
IPN tworzący nową historię powinien zostać natychmiast zlikwidowany!