Wydanie nr 202/2024, Sobota 20.07.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Paweł, Eliasz, Sewera, Hieronim, Małgorzata, Leon, Heliasz, Czesław, Leona
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rozbudowa DK22 w Malborku. Dlaczego wszystko musi trwać tak przerażająco długo i mozolnie?

Rozbudowa DK22 w Malborku. Dlaczego wszystko musi trwać tak przerażająco… fot. Co dalej z rozbudową DK22 w Malborku. Dlaczego wszystko musi trwać tak przerażająco długo i mozolnie?
Co dalej z rozbudową drogi krajowej 22 w Malborku? Czy w kwestii spornej dotyczącej zamontowania ekranów akustycznych w centrum Malborka władze miasta dojdą do porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad? Jaki werdykt wyda Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego GDDKiA w Gdańsku złożyła w lutym 2023 r. odwołanie od decyzji środowiskowej dla rozbudowy DK22 wydanej przez Burmistrza Miasta Malborka? Odcinek ten od wielu lat jest w opłakanym stanie – wiele przejść dla pieszych jest źle doświetlonych i bardzo niebezpiecznych, na drodze znajdują się równie niebezpieczne koleiny. Czy istnieje szansa, że sprawa będzie miała swój finał, a mieszkańcy naszego miasta doczekają się tego remontu? Czy – podobnie jak w przypadku obwodnicy Malborka – włodarze miasta „przespali” ten temat i znowu „spadliśmy na koniec kolejki”?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku w 2022 r. wydała warunki realizacji rozbudowy odcinka drogi krajowej w Malborku. Zgodnie z tymi uzgodnieniami, w centrum miasta wzdłuż DK22 miałyby być postawione ekrany akustyczne. Wstępnie była mowa o 21 ekranach, potem o 13. Mimo tej redukcji, sprawa ta stała się na dobre kwestią sporną pomiędzy włodarzami naszego miasta, zdaniem których ekrany jeszcze bardziej podzielą miasto a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zdania, że takie rozwiązanie będzie chroniło otoczenie przed uciążliwościami, głównie hałasem przejeżdżających tą drogą pojazdów.

Z początkiem lutego 2023 r. Burmistrz Miasta Malborka wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji na drodze krajowej nr 22. Po wnikliwej analizie dokumentu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła wnieść od niej odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku. Zdaniem GDDKiA, decyzja Burmistrza Miasta Malborka nie jest zgodna z postanowieniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które było wydane w trakcie procedury środowiskowej.

- „Decyzja wydana przez Burmistrza m.in. nie określa kompletnych rozwiązań z zakresu ochrony akustycznej. Powinny być one wskazane w wymaganiach dla dokumentacji, niezbędnej do wydania decyzji. Dodatkowo, warunki ochrony przed hałasem w przypadku nawierzchni są wzajemnie niespójne (w jednym miejscu jest mowa o tłumieniu hałasu o 3 dB, a w innym nawet o ok. 10 dB). W przypadku tej drugiej wartości, są niewykonalne, z uwagi na brak nawierzchni o tak wysokim poziomie redukcji hałasu, użytkowanej w rzeczywistych warunkach drogowych oraz przy sposobach zimowego utrzymania drogi” - tak wówczas argumentowała swoją decyzję GDDKiA.

Mimo upływu czasu, odnosi się wrażenie, że w sprawie rozbudowy tego odcinka drogi nastąpił impas. Warto wspomnieć, że malborski odcinek DK22 jest w opłakanym stanie – niektóre przejścia dla pieszych są niedoświetlone i stwarzają niebezpieczeństwo dla mieszkańców, a w wielu miejscach na drodze znajdują się równie niebezpieczne koleiny. Czy doczekamy się finału tej sprawy? Jaki będzie jego skutek?

W połowie stycznia tego roku wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do malborskiego magistratu.

- „W dniu 27 lutego 2023 r. wpłynęło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (SKO) odwołanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Gdańsku. Do tej pory sprawa rozpatrywana jest przez SKO, a do Urzędu Miasta nie wpłynęło żadne pismo w przedmiotowej sprawie, zarówno od SKO, jak i GDDKiA” - poinformowała Ewa Dąbrowska,
Sekretarz Miasta Malborka.

W podobnym tonie brzmiała odpowiedź z GDDKiA.

- „Jako GDDKiA Oddział w Gdańsku cały czas czekamy na wyrok Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). Decyzja środowiskowa wydana przez miasto nie daje możliwości dyskusji przed rozstrzygnięciem SKO. Co do stanu drogi krajowej nr 22 w przypadku wszelkich problemów podejmujemy działania doraźne w celu ich wyeliminowania. Przypominam, że bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi jest priorytetem wszystkich działań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad” - napisał Mateusz Brożyna z gdańskiego oddziału GDDKiA i dodał, że prognozowany/szacunkowy łączny koszt tej inwestycji w Malborku na 3,5 km odcinku szacowany był na 105 mln zł. Teraz mamy 2024 r. - to ile teraz wyniosłaby ta inwestycja?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że na wielu odcinkach drogi krajowej 22 prowadzone są prace remontowe lub zostały już zakończone. Na odcinku o długości 5,6 km Knybawa – Gnojewo prace mają zakończyć się we wrześniu tego roku. Odcinek Czarlin – Knybawa zakończony zostanie w październiku tego roku. Najdłuższy odcinek, mierzący 10,5 km Królewo – granica województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego ma być skończony w listopadzie tego roku. W 2022 r. przebudowany został także odcinek o długości 1,4 km Cisy – Malbork.

Dlaczego w Malborku wszystko musi trwać tak przerażająco długo i mozolnie?

Czekamy na państwa komentarze w tej sprawie.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
vbt
vbt 06.02.2024, 08:57
To nie są tzw.godziny szczytu.Jak widać na filmie ruch przebiega w miarę płynnie.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 04.02.2024, 19:29
Redaktor ktory to nagrywa juz powinien byc pozwany poniewaz tablice rejestracyjne powinny byc zamazane. Gdzie rodo panie redaktorze.
Nemo
Nemo 04.02.2024, 20:26 (odpowiedź do Mieszkaniec)
Jesteś w błędzie. Przeczytaj orzeczenie NSA w tej sprawie.
obserwator
obserwator 04.02.2024, 13:11
Obecna ekipa to tylko stracony czas na rozwój Malborka, wystarczy spojrzeć jak rozwinęły się sąsiednie miasta jak Sztum, Nowy Dwór Gdański czy Nowy Staw.
Średniowiecze
Średniowiecze 04.02.2024, 15:51 (odpowiedź do obserwator)
No powiedzm jak się rozwinęły? Masz na myśli mentalność mieszkańców czy rozwój gospodarczy miast?
Jarek z Żoliborza.
Jarek z Żoliborza. 04.02.2024, 12:05
Jak przez 8 ostatnich lat był traktowany Malbork i Tczew przez rządową GDDKiA , świadczy remontowany od 5 lat odcinek drogi nr 22 od Mostu Knybawskiego do Czarlina.
janek
janek 03.02.2024, 13:46
Smutne jest to, że władze miasta, nie współpracują z GDDKiA w przebudowie tego odcinka. Piętrzą problemy. A jak wyglądają drogi wyjazdowe i wjazdowe do Malborka? Widzimy i często sprawdzamy jadąc nimi. Co prawda, od strony Tczewa, jest dość dobrze. Ale już na kierunku Elbląg i Sztum, to już znacznie gorzej. No cóż, obwodnica odeszła w jakimś nieokreślonym terminie, to i droga wylotowa na Elbląg, też nie może być chyba realizowana. Choć do granicy Malborka jest w realizacji. I jak to będzie wyglądało, gdy remontowana droga zetknie się z odcinkiem wjazdowym na piaskach? To jest kolejny przykład, jak władze Malborka dbają o mieszkańców.
Nemo
Nemo 03.02.2024, 21:11 (odpowiedź do janek)
Osiem lat rządzili pisowcy z planktonem i kto nie był z nimi ten nie miał nic.
Mal
Mal 03.02.2024, 13:04
W obu kierunkach , droga dwu jezdniowa , do granicy miasta i bez ekranów.
Może nowa władz GDDKiA się tym zainteresują.


htw
htw 06.02.2024, 09:02 (odpowiedź do Mal)
Nie licz na cuda. To decydują tzw.doły a nie władza.Nauczcie się wreszcie że do tzw.władzy rwą się ludzie, którzy chcę się dostać do tzw.koryta i załatwić swoje sprawy. A wyborców mają w ...poważaniu.Jak zawsze zresztą.
Jan
Jan 02.02.2024, 18:47
Będzie wyrok SKO, będzie dalszy ciąg i dlaczego podpisuję się redakcja, a nie rajca?. Amen
Piotr
Piotr 02.02.2024, 22:14 (odpowiedź do Jan)
jasiu bo to artykuł TvMalbork
Jan
Jan 03.02.2024, 21:07 (odpowiedź do Piotr)
piotrusiu krytykanctwo to domena tzw. rajcy. Nie wiedziałem, że TvMalbork to to samo.
Jan
Jan 02.02.2024, 18:49 (odpowiedź do Jan)
Będzie wyrok SKO, będzie dalszy ciąg i dlaczego podpisuje się redakcja, a nie rajca?. AmenKorekta literówki
Kat
Kat 02.02.2024, 18:27
Bo się kupy nie rusza bo brzydko pachnie