Wydanie nr 206/2024, Środa 24.07.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Olga, Antoni, Kinga, Wojciecha, Kunegunda, Krystyna, Zyglinda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zakończyła się przebudowa dworca w Szymankowie. Zobacz zdjęcia.

  • Wydanie nr 206/2024
  • 16 stycznia 2024, 15:01
  • Polskie Koleje Państwowe S.A.
  • Wiadomości
  • 2 komentarze
Zakończyła się przebudowa dworca w Szymankowie. Zobacz zdjęcia. fot. Polskie Koleje Państwowe S.A.
Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły przebudowę dworca w Szymankowie. Obiekt po metamorfozie zyskał odtworzoną na wzór historycznej ceglaną elewację oraz piękne zabytkowe wnętrza. Stał się także komfortową przestrzenią obsługi podróżnych.

Dworzec kolejowy w Szymankowie został przebudowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obiekt znajduje się przy linii nr 9 z Warszawy do Gdańska, między Malborkiem a Tczewem. Powstał w 1906 r. i jest ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków. To także ważny świadek historii Polski. 1 września 1939 r. pełniący służbę w Szymankowie kolejarze skierowali na boczny tor pociąg do Tczewa, w którym znajdowali się żołnierze niemieccy mający opanować most w Tczewie. Dzięki temu saperzy polscy zyskali czas by go wysadzić. W odwecie hitlerowcy wymordowali kolejarzy i celników wraz z rodzinami. O tych tragicznych wydarzeniach przypomina tablica pamiątkowa znajdująca się na dworcu.

 

Głównym celem przebudowy dworca kolejowego w Szymankowie było dostosowanie przestrzeni dworca do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wejście frontowe (od strony ul. Bohaterów Września 1939) pozbawiono progu, a przy schodach wewnętrznych zamontowano barierki. Osobom poruszającym się na wózkach zapewniono dostęp do dworca, budując dla nich specjalną pochylnię przy wejściu do budynku od strony peronów. Elewacja dworca, po wojnie pozbawiona detalu i otynkowana, została odtworzona w cegle na wzór historycznej. W części pasażerskiej dworca wymienione zostały posadzki. Zgodnie z programem prac konserwatorskich renowację przeszły boazerie oraz drewniane sufity w hali dworca. Na wzór historycznej wykonano nową, energooszczędną stolarkę okienną i drzwiową.

 

Przestrzeń obsługi podróżnych stanowi hol pełniący funkcję poczekalni. Znajdują się tu również pomieszczenia kas biletowych oraz toalety, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W pomieszczeniu przyległym do poczekalni urządzony został kącik zabaw dla dzieci.

 

 – Modernizacja obiektu w Szymankowie to kolejna inwestycja zrealizowana przez Polskie Koleje Państwowe w województwie pomorskim. W sumie w tym regionie, w ramach aktualnego Programu Inwestycji Dworcowych realizujemy aż 21 inwestycji. Część z nich została już zakończona, a nowoczesne i bezpieczne dworce zostały już udostępnione podróżnym. Warto tu przypomnieć o zakończonej latem ub.r. przebudowie dworca Gdańsk Główny, która była największą inwestycją realizowaną w ramach programu – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

W obiekcie zamontowano energooszczędne oświetlenie, ogrzewanie z użyciem pompy ciepła, a także system BMS (Building Management System) sterujący instalacjami i urządzeniami oraz optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Na dworcu jest również bezpieczniej dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu.

 

Zmieniło się także najbliższe otoczenie dworca. Na placu przed budynkiem powstały m.in. miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz strefa kiss&ride. W pobliżu miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnością zainstalowana została także tablica z planem dworca. Nie zapomniano także o rowerzystach – na peronie obok dworca znajduje się wiata ze stojakami na rowery. Plac dworcowy zyskał nowe chodniki oraz elementy małej architektury, w tym m.in. kosze, ławki etc.

 

Całkowity koszt przebudowy dworca w Szymankowie wyniósł ponad 14,1 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą prac budowlanych była firma 3JM Michał Bryłka z Kwidzyna. Dokumentację projektową opracowała pracownia projektowa An Archi Group Sp. z o.o. z Gliwic.

Polskie Koleje Państwowe S.A.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
emeryt
emeryt 17.01.2024, 12:20
Cieszę się z modernizacji dworca,ale bardziej przydatne dla ludzi tego regionu było by przywrócenie połaczenia do NDG i dalej na Mierzeje Wiślaną.Korzystałem z tego połaczenia ze Stegny do Warszawy w latach 63-68 bo było to w tamtym czasie jedyne połaczenie do światem.Czy prawdą jest że zadaszenie peronów w Szymankowie pochodzi z przedwojennego dworca w Braniewie?.
MÓJBOŻE
MÓJBOŻE 17.01.2024, 08:32
donek tego i inne dworce kazal wyburzyc ....w berlinie tez jest dworzec ..PO co nam dworzec w SZYMANKOWIE ??????