Wydanie nr 271/2024, Piątek 27.09.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak zdobyć zatrudnienie w branży gier wideo?

Jak zdobyć zatrudnienie w branży gier wideo? fot. pixabay.com
Do produkcji gry wideo potrzebny jest nie tylko programista, ale też grafik, producent audio, scenarzysta, a nawet profesjonaliści, którzy zajmą się biurokracją.

Praca przy grach wideo to marzenie wielu osób. Wbrew powszechnemu mniemaniu jest ono jak najbardziej możliwe do spełnienia. Rynek gier elektronicznych rośnie w zawrotnym tempie na całym świecie, co skutkuje większymi możliwościami dla miejsc pracy i całych firm w tej branży. Co ważne, gama opcji jest naprawdę spora — możesz tworzyć gry wideo dla komputerów, gry na konsole (jak Playstation, czy też XBox), gry mobilne dla smartfonów albo gry hazardowe (jak choćby te dostępne w kasynie online Spin City). Jednak pomimo coraz większego zapotrzebowania na specjalistów, branża gier cyfrowych nadal ma trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby pracowników.

Problem polega bowiem na tym, że w tej branży nie wystarczy sama tylko chęć do pracy nad grami wideo. Trzeba też dysponować odpowiednim zestawem umiejętności. Z tego powodu podamy dzisiaj parę ważnych wskazówek dla każdego, kto zastanawia się nad wejściem w ten ciekawy rynek. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

 Droga do stania się jednym z twórców gier wideo

Polska to jeden z tych krajów świata, w którym najwięcej czasu spędza się na grach i jeden z najważniejszych rynków konsumenckich. Ale nasza branża gier wciąż cierpi na brak dobrych fachowców, głównie dlatego, że istnieją już u nas gigantyczne firmy, takie jak choćby CD Projekt RED, w której produkcje codziennie grają miliony osób na całym świecie. A to oznacza, że zapotrzebowanie na pracowników jest naprawdę spore. Dla tych, którzy teraz zdecydowali się wejść do tego sektora, droga do celu może wydawać się długa i żmudna. Ale tak naprawdę ważne będą determinacja i skupienie do podążania tą drogą. I choć nie ma tutaj żadnych skrótów, Ci, którzy wiedzą, w którym kierunku chcą podążać, szybciej dotrą do ostatecznego celu.

 Zacznij inwestować w swój poziom techniczny

 Lubienie gier nie oznacza od razu możliwości ich tworzenia. Tak jak obejrzenie wielu filmów nie uprawnia do ich reżyserowania, tak setki godzin spędzonych w League of Legends, Minecrafta, Cyberpunk 2077, czy jakiejkolwiek innej grze wideo nie czynią nikogo zdolnym do stworzenia gry lub pracy nad stworzeniem podobnych hitów.

Z drugiej strony droga rozwoju kariery jest podobna do opcji dostępnych dla tych, którzy poprawiają ranking lub „levelują” swoje postacie w grach online: to po prostu połączenie teorii i dużej ilości praktycznego zastosowania wiedzy. Gry wideo to produkty bardzo złożone wymagające integracji licznych obszarów technicznych, takich jak:

  • programowanie,

  • projektowanie grafiki,

  • tworzenie dźwięku,

  • opracowywanie scenariusza,

  • testowanie,

  • marketing

  • dystrybucja.

Zwykle profesjonaliści w branży specjalizują się w jednym obszarze działalności, a o pozostałych wiedzą tylko trochę, ale wystarczająco. Jest to tzw. profil umiejętności „T”, w którym dana osoba opanowuje swoje główne umiejętności w sposób wertykalnie i ma zarazem liniową wiedzę o pozostałych dziedzinach, z którymi na do czynienia.

Pierwszym krokiem do rozwijania tych umiejętności jest nauka rzeczy podstawowych. Wiele osób próbuje zrobić to samodzielnie, ale najskuteczniejszym sposobem na rozwój jest inwestowanie w dobre kursy techniczne, które otworzą przed Tobą szereg możliwości i ustanowią solidną strukturę wiedzy na kolejne etapy. Równolegle z nauką formalną interesujące może być poszukiwanie źródeł dodatkowych, takich jak kanały YouTube lub samouczki internetowe. Nie warto jednak zaniedbywać nauki w ramach sformalizowanego kursu.

 Opracuj portfolio, nawet jeśli nie jesteś jeszcze profesjonalistą

Rekruterzy w branży gier uwielbiają kandydatów do pracy, którzy prezentują dobre portfolio. Znajomość wcześniejszych prac takiej osoby jest niezwykle pouczające i pozwala zrozumieć, czy jego profil pasuje do dostępnych stanowisk. Jednak nie każdy, kto zaczyna szukać pracy w terenie, ma do zaprezentowania jakieś portfolio.

Powód wydaje się prosty i zrozumiały: każdy, kto nie miał okazji pracować wcześniej przy grach, teoretycznie nie będzie miał nic do pokazania w swoim portfolio. Ale w rzeczywistości to nie jest tak całkiem prawda. Profesjonaliści bez doświadczenia mogą i powinni stworzyć portfolio obejmujące projekty realizowane w wersji niekomercyjnej.

Grafik może na przykład stworzyć oprawę koncepcyjną dla gier, które nigdy nie istniały i być może nigdy nie będą istnieć, po prostu w celu zapełnienia swojego portfolio. Programista może utworzyć proste projekty na bazie darmowych zasobów i przesyłać swoje strony do serwisów branżowych, jak choćby itch.io lub Github. Prezentowanie portfolio jest niezbędne do zdobycia dobrej pracy w branży gier, dlatego nie ma tu miejsca na nieśmiałość. Wskazówka jest taka, aby wybrać najlepsze przykłady swojej pracy i umieścić je w gablocie. Ale niech to będzie maksymalnie kilka prac najwyższej jakości, a nie kilkadziesiąt przeciętnych!

 Bierz udział w wydarzeniach i nawiązuj kontakty branżowe

Solidne CV i dobre portfolio są ważne, ale nigdy nie należy lekceważyć wartości rekomendacji. Może wydawać się niesprawiedliwe, że niektórzy ludzie dostają dobrą pracę tylko dlatego, że otrzymali rekomendację ze strony innych, ale prawda jest taka, że takie wsparcie nie jest łatwe do uzyskania — zatem sporo znaczy.

Kiedy ktoś poleca jakąś osobę firmie, jest dla kandydata swego rodzaju poręczycielem, traktując swoją osobistą wiarygodność jako podstawę potwierdzenia możliwości kandydata. A jeśli osoba polecająca ma zaufanie do tych, którzy ubiegają się o zatrudnienie, znaczenie tego w procesie selekcji będzie uzasadnione.

Dla tych, którzy szukają swojej pierwszej szansy na rynku, uzyskanie poleceń może wydawać się bardzo trudne. W końcu poprzedni pracodawca nie może Cię polecić, bo nie pracowałeś nigdzie i nie masz żadnego doświadczenia, ani też kogoś, kto mógłby Cię polecić. Istnieje jednak inny sposób na poznanie ludzi i zdobycie rekomendacji: udział w wydarzeniach branżowych.

Oprócz pomocy w tworzeniu portfolio mogą być one doskonałym miejscem do poznania innych profesjonalistów z Twojej okolicy i być może zaprezentowania im swoich umiejętności. A dla tych, którzy myślą o założeniu firmy, takie imprezy branżowe to także dobra okazja, aby poznać ludzi o podobnych celach i zgromadzić w ten sposób zespół partnerów zdolnych do uruchomienia niezależnego studia.

 Działaj aktywnie i nie zniechęcaj się

Na koniec pamiętaj, że znalezienie odpowiedniej okazji może zająć trochę czasu. Jest bardzo prawdopodobne, że po drodze spotka Cię wiele niepowodzeń, a czasem nawet braku wsparcia ze strony bliskich Ci osób, ale nie powinien to być powód do zniechęcenia.

To jak łowienie ryb: czasami, nawet jeśli wędkarz robi wszystko dobrze, może minąć trochę czasu, zanim ryba złapie się na haczyk. Jednak gdy tak się już stanie, ważne jest, abyś wykorzystał tę szansę i nie pozwolił, aby łup przepadł w wodach jeziora. Kontynuacja nauki i rozwoju w międzyczasie jest także niezwykle ważną kwestią, nie zaniedbuj więc kolejnych kursów, wydarzeń branżowych i innych możliwości poszerzających portfolio i maksymalizujących szanse na sukces w przyszłości.

Praca nad grami wideo to marzenie wielu osób i ścieżka pełna możliwości, ale aby przekuć to w rzeczywistość, ważne jest zawsze się rozwijać. Wystarczy się skupić na dążeniu do celu, a prędzej czy później odniesiesz sukces!

Chcę pracować przy grach wideo — co zrobić, by zacząć?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.