Wydanie nr 196/2024, Niedziela 14.07.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Marcelin, Ulryk, Kamil, Tuskana, Franciszek, Dobrogost, Kosma, Marceli, Izabela, Damian, Angelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Najważniejszy jest uczeń. Jubileusz 60-lecia działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Malborku. Wideo

Najważniejszy jest uczeń. Jubileusz 60-lecia działalności Specjalnego… fot. TvRegionalna24.pl
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Malborku w tym roku obchodzi 60-lecie swojej działalności. Z tej okazji zorganizowano uroczystą galę, w której uczestniczyli m.in. byli i obecni wychowankowie i nauczyciele. Przez wszystkie te lata placówka prężnie się rozwijała, by działać na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Początki SOSW w Malborku sięgają 1962 r. Wówczas funkcjonowały tylko dwie klasy specjalne utworzone przy Szkole Podstawowej nr 5. Z dniem 1 września 1963 r. powołano do życia Szkołę Podstawową nr 10 z siedzibą w budynku Zakładu Wychowawczego przy ul. Jagiellońskiej. Naukę w 8 oddziałach podjęło wówczas 159 uczniów. Pierwszym kierownikiem placówki był Edward Zientara. Rok później placówkę przeniesiono do nowo wyremontowanego budynku znajdującego się na ul. Jagiellońskiej 94. I ten stan trwa po dziś dzień.

Początki funkcjonowania szkoły nie należały do łatwych. Panował ogólny chaos, bez podstawy programowej, bez pomocy naukowych i co najgorsze – bez zrozumienia środowiska lokalnego. Wszystkiego brakowało – nawet krzeseł i tablic. Mimo przeciwności, nikt się nie poddawał.

W roku 1970 powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna z dwiema klasami i 47 uczniami o specjalności murarz tynkarz i krawiec odzieży przemysłowej. Wówczas też zmieniona została nazwa na Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2. Rozpoczęła się również kompleksowa modernizacja i rozbudowa Ośrodka. Piece kaflowe zastąpiono ogrzewaniem elektrycznym, a także doprowadzono gaz. W latach 80. Ośrodek doczekał się kolejnej rozbudowy – tym razem powstał budynek internatu na 150 miejsc, sala gimnastyczna i zaplecze gospodarcze, a także kompleks boisk do gry w piłkę, skocznia, rzutnia i bieżnia. Utworzono kolejne kierunki zawodowe.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w 1993 r. otrzymał imię Marii Grzegorzewskiej, a 10. lat później – sztandar. Od 2010 r. funkcję dyrektorki Ośrodka pełni Małgorzata Bychawska.

Placówka prężnie się rozwija. Obecnie 57 pedagogów kształci 180 dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach edukacyjnych – od przedszkola, szkolę podstawową do branżowej szkoły I stopnia i szkoły przysposabiającej do pracy. Realizuje także zajęcia terapeutyczne w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz rządowy program „Za życiem”.

SOSW organizuje wiele prestiżowych imprez, m.in. „Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”, Międzywojewódzki Konkurs Tańca „Malbork Dance” czy Międzywojewódzka Wytwórnia Talentów. Z kolei uczniowie placówki biorą udział w wielu festiwalach, konkursach, olimpiadach i wydarzeniach sportowych, również na szczeblu międzynarodowym.

W piątek, 27 października odbyła się uroczystość jubileuszu 60-lecia Ośrodka. Były wspomnienia i podziękowania zarówno dla dyrekcji Ośrodka, jak i zaproszonych gości, którzy na co dzień wspierają działalność SOSW. Nie zabrakło części artystycznej, podczas której uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i teatralne.

Jubileuszową galę poprowadzili nauczyciele SOSW – Lucyna Banaszewska i Piotr Olbryś.

Więcej szczegółów w materiale wideo.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.