Wydanie nr 203/2024, Niedziela 21.07.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Benedykt, Prokop, Daniel, Ignacy, Andrzej, Wiktor, Stojsław, Julia, Prakseda, Klaudiusz, Arbogast
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powyborcze sprzątanie - kiedy plakaty i banery znikną z naszych ulic?

Powyborcze sprzątanie - kiedy plakaty i banery znikną z naszych ulic? fot. TvRegionalna24.pl
Wybory parlamentarne za nami, jednak krajobraz „po bitwie” widoczny jeszcze jest na słupach informacyjnych, płotach czy wiatach przystankowych. Mowa o banerach i plakatach wyborczych. Komitety wyborcze mają 30 dni na ich usunięcie z miejskiej przestrzeni – nieruchomości należących do samorządu i państwa.

Zgodnie z kodeksem wyborczym różnego rodzaju plakaty, banery i hasła wyborcze powinny zostać usunięte przez komitety wyborcze w ciągu 30 dni od dnia przeprowadzenia wyborów. W tym przypadku, gdy wybory były przeprowadzone 15 października, powinny być usunięte do 14 listopada. Jeżeli nie zostaną usunięte, wówczas ten fakt można zgłosić do władz gminy. Materiały wyborcze usuwane są wtedy na koszt odpowiedniego komitetu wyborczego przez właściwe służby komunalne.

Jeżeli w terminie 30 dni od dnia wyborów nie zostaną usunięte plakaty, hasła i banery wyborcze - traktowane jest to jako popełnienie wykroczenia z art.199a ust.2 p.1 ordynacji wyborczej, za które grozi grzywna w wysokości od 20 do 5 tys. zł (art.42 §1 kodeksu wykroczeń).

Kiedy baner wyborczy może wisieć dłużej niż 30 dni?

O tym mówi kodeks wyborczy w art. 110 par. 6a.

- „Obowiązek, o którym mowa w § 6, nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu, o którym mowa w § 6, nastąpi za zgodą właściciela”.

Zatem na prywatnych posesjach plakaty, banery i hasła wyborcze mogą wisieć dłużej. Za ich usunięcie odpowiada właściciel posesji.

Co można zrobić z banerami wyborczymi?

Po wyborach najczęściej banery wyborcze są bezużyteczne i rzadko kiedy wykorzystywane są przy kolejnych kampaniach. Wiele schronisk dla bezdomnych zwierząt zgłasza się do komitetów wyborczych z prośbą o przekazanie im tych banerów. Ze względu na grubość i materiał, z jakiego są wykonane banery, doskonale nadają się na ocieplanie bud na zimę czy budowanie osłon przy legowiskach. Z każdymi kolejnymi wyborami rośnie liczba komitetów i kandydatów, którzy odpowiadają na takie apele i oddają banery potrzebującym.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
gość
gość 21.10.2023, 13:16
powinien być ogólny zakaz tego, albo chociaż lokalny... na prywatnych budynkach niech sobie robią co chcą, ale na balustradach drogowych, zasłaniając widok? - a taki porwany latający baner porysował mi auto.