Do naszej redakcji napisała strzelnica Trofeum, która wskazuje, że między nimi a Urzędem Miasta Malborka ustalono, że droga do nich prowadząca zostanie w końcu naprawiona. Strzelnica od wielu lat zabiega o to, by droga została naprawiona.
- „Droga jest w opłakanym stanie, tj. brak możliwości wymijania się pojazdów, liczne dziury, ubytki w drodze, wyboje na całej długości drogi, niewykoszone pobocza co stwarza realne zagrożenie w ruchu samochodowym i pieszym” - czytamy w liście przesłanym do nas.
Na terenie strzelnicy organizowane są różne imprezy, które przyciągają tłumy mieszkańców zarówno Gminy, jak i Miasta Malbork. Ze strzelnicy korzystają także służby mundurowe czy ochroniarskie.
Strzelnica interweniuje w sprawie drogi i wysyła pisma w sprawie jej naprawy od 2016 r. Jak do tej pory, nie wykonano żadnych prac modernizacyjnych. Co więcej – na drodze brak jest ograniczeń tonażowych transportu ciężarowego, co jeszcze bardziej powoduje pogarszanie się infrastruktury tej drogi. Warto pamiętać, że droga ta jest łącznikiem między Sztumem, Koniecwałdem, Gronajnami i Malborkiem. Coraz częściej jest uczęszczana przez mieszkańców i różne firmy.
- „Naprawa doraźna w postaci zasypywania ubytków frezowanym asfaltem nie przynosi rezultatów. Do Urzędu Miasta Malborka, Starostwa oraz do instytucji odpowiedzialnych terytorialnie za infrastrukturę drogową wysyłane były liczne petycje z prośbą o naprawę drogi, bezskutecznie” - czytamy dalej. - „Firma Trofeum prężnie się rozwija, w chwili obecnej zatrudnia 9 osób. Każdy z pracowników dojeżdża tą drogą do pracy. Firmy kurierskie odmawiają dostarczania paczek z powodu drogi. Podczas powstawania farmy fotowoltaicznej był wykorzystywany ciężki sprzęt budowlany, co spowodowało jeszcze większe pogorszenie stanu drogi”.
Strzelnica informuje, że droga miała być naprawiona przed wakacjami, a materiał na to miał być pozyskany z remontowanej ul. Grunwaldzkiej w Malborku.
- „W czerwcu 2023 r. materiał pozyskany z remontu drogi w Malborku przy ulicy Grunwaldzkiej miał być wykorzystywany do naprawy drogi ulicy Dąbrówki w Malborku (dojazd do miejscowości Gronajny). W nieznanych okolicznościach materiał do naprawy drogi zaginął” - czytamy.
Czy doszło do takiego porozumienia i droga miała być jeszcze w tym roku naprawiona? Jak to się stało, że materiał z odzysku z ul. Grunwaldzkiej w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął? Czy ta sprawa została zgłoszona na policję? Co dalej będzie z naprawą tej nieszczęsnej drogi? Z takimi pytaniami zwróciliśmy się do malborskiego magistratu.
Brak środków finansowych w budżecie na remonty dróg lokalnych?
W odpowiedzi Zastępca Burmistrza Miasta Malborka Jan Tadeusz Wilk wyjaśnia, że ze względu na realizację wcześniej zaplanowanych remontów i inwestycji drogowych na bieżący, 2023 rok, a także ograniczoną ilość środków finansowych w budżecie miasta - magistrat zmuszony był do zaniechania naprawy nawierzchni wspomnianej ulicy Dąbrówki.
- „Niemniej, poczynając od września br. dołożymy wszelkich starań, aby działania takie podjąć – renowacje punktowe i w najbardziej niebezpiecznych dla ruchu pojazdów miejscach” - informuje Jan Tadeusz Wilk. - „Odnosząc się do kwestii wykorzystania do tego destruktu asfaltowego pozyskanego z remontu ul. Grunwaldzkiej informuję, że został on zdeponowany na bazie spółki ZGKiM w Malborku. Jeśli okaże się, że jest zdatny do użytku, modernizacja ul. Dąbrówki będzie również tym materiałem wykonywana”.
Zapytaliśmy Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku, czy na terenie zakładu zdeponowany został destrukt asfaltowy, pozyskany z remontu ul. Grunwaldzkiej w Malborku? Kiedy został przywieziony? W jakiej ilości?
W odpowiedzi Marcin Jajkowski z ZGKiM w Malborku potwierdził, że na terenie bazy należącej do zakładu znajdującej się w Malborku przy ul. Gen de Gaulle'a 70 gromadzony jest frez asfaltowy będący własnością Urzędu Miasta Malborka.
- „Przedmiotowy destrukt asfaltowy wykorzystywany jest w celu wykonywania cząstkowych napraw nawierzchni dróg szutrowych znajdujących się na terenie administracyjnym Miasta Malborka” - wyjaśnia Marcin Jajkowski. - „Z uwagi na fakt, że destrukt asfaltowy jest własnością Urzędu Miasta Malborka, ZGKiM w Malborku nie prowadzi jego ewidencji. Ponadto informujemy, że pochodzenie dostarczanego destruktu asfaltowego nie jest nam znane”.
Jaki burmistrz taki wygląd miasta. Miasto od 8 lat umiera.
Ta droga jest tylko częściowo miejska, a jej dalsza część ,,należy" do Starostwa Powiatowego w Malborku.
to jest ul. Dąbrówki, a zobaczcie jak wygląda ul. Rolnicza od "Fidesu" w stronę dwóch domków i dawnego przejazdu kolejowego. Jest już nieprzejezdna nawet rowerem. - a jest to oficjalna droga i dojazd tamtych mieszkańców. - oczywiście na co dzień jeżdżą też ul. Dąbrówki.
był asfalt i go nima :)