Upadłość konsumencka – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest upadłość konsumencka. Polega ona na oddłużeniu osoby fizycznej, a także na możliwie jak najwyższym zaspokojeniu zobowiązań wobec wierzycieli.
Na ogłoszenie upadłości konsumenckiej najczęściej decydują się osoby, które nie mają możliwości spłaty swoich zobowiązań finansowych, na przykład z uwagi na zbyt niskie dochody. Jeżeli dług jest znacznie większy niż wartość majątku, a dłużnik nie ma perspektyw na spłatę wszystkich zobowiązań – należy rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wskazać trzeba, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej i oddłużenie jest również możliwe w sytuacji, gdy dłużnik nie ma żadnego majątku.
Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Choć upadłość konsumencka bardzo często postrzegana jest jako sposób na "uporanie się" z posiadanymi zobowiązaniami finansowymi, a także na oddłużenie – częściowe lub całkowite – należy mieć świadomość, że takie rozwiązanie ma wiele poważnych konsekwencji.
Przede wszystkim ogłoszenie upadłości konsumenckiej skutkuje utratą prawa do zarządzania własnym majątkiem. Oczywiście – zgodnie z prawem – podstawowe potrzeby życiowe upadłego są zabezpieczone, jednak nie ma on możliwości, aby swobodnie dysponować posiadanym majątkiem. Jest to bardzo duże utrudnienie, dlatego należy wziąć to pod uwagę przy podejmowanie decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Wśród innych konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej wymienić należy wpisanie danych upadłego do jawnego rejestru Krajowy Rejestr Zadłużonych, a także utratę możliwości zawierania umów, które mogą zwiększać zadłużenie. Mowa tu na przykład o kredytach gotówkowych. Co więcej, banki mogą w przyszłości odmówić udzielenia kredytu osobie, która ogłosiła upadłość konsumencką. To również warto mieć na uwadze.
Więcej informacji na temat tego, z czym wiąże się ogłoszenie upadłości konsumenckiej, znajdziesz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/upadlosc-konsumencka-2/
Co możesz zyskać dzięki upadłości konsumenckiej?
Oczywiście w niektórych przypadkach ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być najlepszym możliwym rozwiązaniem. Osoby, które posiadają liczne zobowiązania finansowe i nie są w stanie ich spłacać, zyskują szansę na częściowe lub całkowite umorzenie długów. W dłuższej perspektywie czasowej jest to szansa na poprawę sytuacji finansowej upadłego, a także na odzyskanie przez niego płynności finansowej.
W tym miejscu warto dodać, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej skutkuje wstrzymaniem i następnie umorzeniem wszystkich toczących się wobec upadłego postępowań egzekucyjnych, a także umorzeniem całości lub części długów. Należy jednak pamiętać, że sama upadłość nie powoduje automatycznego oddłużenia. W większości przypadków sporządzany jest plan spłaty wierzycieli – dostosowany jest on do możliwości zarobkowych i kosztów utrzymania upadłego.
Podsumowanie
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest rozwiązaniem stworzonym z myślą o osobach, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i nie mają szansa na spłatę swoich długów. Ty również zastanawiasz się nad upadłością konsumencką? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową i przedstawi najkorzystniejsze rozwiązania. W ten sposób z pewnością podejmiesz najlepszą możliwą decyzję.