Wydanie nr 172/2024, Czwartek 20.06.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Bożena, Bogna, Rafał, Edburga, Gemma, Florentyna, Franciszek, Hektor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dni Malborka 2023 a prohibicja

Dni Malborka 2023 a prohibicja fot. Urząd Miasta Malborka
Stan finansów miasta Malborka jest bardzo zły. To fakt powszechnie znany. Ma to także wpływ na organizację tegorocznych Dni Malborka. A jakie? O tym poniżej.

Pieniędzy na Dni Malborka 2023 nie ma. Sięgnięto więc po inne pieniądze, aby tę imprezę zorganizować. Władze postanowiły zmienić Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Miasta Malborka na lata 2023-2025 i skorzystać z pieniędzy z tzw. „kapslowego”, przeznaczonych na działania profilaktyki uzależnień. To taki „myk prawny”, jednakże przez przepisy dopuszczalny. W związku z powyższym podczas najważniejszej części Dni Malborka czyli koncertu gwiazdy (w tym roku już zapowiedziano występ zespołu IRA) będzie zorganizowany Dzień Trzeźwości.

Kontrowersje takiego wykorzystania pieniędzy przeznaczonych na działania profilaktyki uzależnień są dwojakie. Po pierwsze radni na sesji podnosili problem jednorazowego wydania sporych środków na jednodniową organizację imprezy Dnia Trzeźwości (pod płaszczykiem Dni Malborka) zamiast rozplanować je na dłuższy okres i w organizację włączyć podmioty działające w zakresie kultury, sportu czy rekreacji. Myślę, że wiele malborskich organizacji ucieszyłoby się z dodatkowych środków finansowych…

Druga kontrowersja dotyczy organizacji Dnia Trzeźwości podczas Dni Malborka. Wiążą się z tym konkretne ograniczenia zarówno dla organizatora, jak i dla mieszkańców, którzy na koncert gwiazdy przyjdą. Mianowicie tego dnia nie będzie sprzedawany żaden alkohol podczas imprezy. Nie będzie punktów dystrybucji piwa, miejsc przeznaczonych na jego konsumpcję. Nie będzie sponsora strategicznego imprezy, którym zazwyczaj był jakiś browar. Tym samym nie będzie można podczas koncertu gwiazdy legalnie wypić piwa. Osoby, które zakupią alkohol i zabiorą go na koncert narażą się na mandat karny za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. No, bo za alternatywę nie uważam, jak władze naszego miasta, że zamiast piwa na koncercie zespołu IRA będzie można skorzystać z porady psychologa w zakresie profilaktyki uzależnień…

Podsumowując, pustki w kasie miejskiej przekładają się bezpośrednio na ograniczenie prawa mieszkańców naszego miasta do legalnego „wypicia piwka” na koncercie gwiazdy podczas tegorocznych Dni Malborka.

Adam Ilarz – RAJCA miejski

PS. Źródła jakie wykorzystałem:

  1. Projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr LVII/445/2023 Rady Miasta Malborka z dnia 30 stycznia 2023 r. w sprawie przyjęcia na lata 2023-2025 Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Miasta Malborka.

 

Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
gość
gość 05.05.2023, 14:54
Zabawa w tamtym roku była bardzo fajna, na stoiskach mydło i powidło ale nie ważne, po prostu impreza, żeby się spotkać i ochamić bez zbędnego ąę
Tadeusz
Tadeusz 03.05.2023, 08:30
Ten zakaz to na wodzie pisany. Nie będzie gdzie usiąść i kupić - wszędzie w gminach i miastach dookoła będzie można, w Malborku nie. Niedaleko jest żabka, druga żabka, sokół ludzie kupią w puszkach i butelkach przyjdą i tak z piwem - albo czymś gorszym - będzie syf, bałagan i jeszcze będą latały puszki i butelki - zobaczycie, że będzie odwrotnie do zamiaru. Po drugie dziwi mnie kwota. 300 tysięcy za Ire i tego DJ-a z lat 90-tych, którego już mało kto pamięta? To chyba żart. Skoro zleca się wszystko RMF to po co zatrudniać ludzi w MCKIE, którzy wszystko wypchnęli za grubą kasę zewnętrznej firmie i nic przy tej imprezie nie zrobią? Proponuje aby TV Malbork zadzwoniło do kilku agencji koncertowych i sprawdziło zza ile można zrobić koncert IRY i Shaun Baker? Bo mam wrażenie, że ktoś tu kogoś w konia robi.
mieszkaniec
mieszkaniec 02.05.2023, 07:53
pijak z południa zakazuje picia hehe,ciekawe
Telewidz
Telewidz 01.05.2023, 20:59
Najlepiej wszystko obśmiać i skrytykować. Zrobić źle nie zrobić jeszcze gorzej. Co Pan Rajca proponuję?
ToJa
ToJa 01.05.2023, 20:19
Ja przyniosę piwo w... brzuchu.
Anty do rajca
Anty do rajca 01.05.2023, 20:03
A pan szanowny rajca ustawę o imprezach masowych zna??

Na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5% alkoholu.
Czyli cieniutkie piwko.
Skoro się pan martwi stanem kasy to może wyegzekwuje pan od swojego kolegi radnego, syna pana pracodawcy by zaczął na sesje się stawiać i kasy bez podstaw nie pobierać?
Tomi
Tomi 30.04.2023, 21:51
Czy to już koniec rozwoju Malborka? Wybraliście to nie płaczcie!
ks. Teofil.
ks. Teofil. 30.04.2023, 21:32
Bardzo dobrze, że bez alkoholu. Wystarczy już rozpijania Polaków przez rząd (wiadomo VAT + akcyza). Dobrze, że władza zrezygnowała z browaru. Będzie mniej śmieci i pawi na chodnikach. Jeśli rajca martwi się finansami miasta to proponuję ograniczyć ilość rajców i wysokość ich diet za bezproduktywność.
jj
jj 30.04.2023, 15:34
ale jaja
Nemo
Nemo 30.04.2023, 15:05
Bicia piany przez tzw. "Rajcę" ciąg dalszy.