Wydanie nr 114/2024, Wtorek 23.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy, Gabriela, Gerarda, Lena
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Malbork. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. fot. zdjęcie poglądowe
Samorząd powiatowy kontynuuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy, którzy w powiecie malborskim znaleźli schronienie przed wywołaną przez Rosję wojną. Wkrótce zmniejszy się jednak wysokość dziennego wsparcia finansowego, udzielanego uchodźcom przez polski rząd.

Obywatele Ukrainy w powiecie malborskim znaleźli schronienie w prywatnych domach mieszkańców, a także w ośrodkach pobytowych, które znajdują się pod nadzorem samorządu powiatowego. Zgodnie z decyzją polskiego rządu uchodźcy mogą liczyć obecnie na dzienne wsparcie finansowe w wysokości nie większej niż 70 złotych, powiększonej o należny podatek od towarów i usług. Daje to gościom zza wschodniej granicy szansę na samodzielne utrzymywanie się w Polsce.

We wtorek, 7 lutego Zarząd Powiatu Malborskiego odebrał od wojewody pomorskiego polecenie, by nadal, do odwołania, realizować pomoc dla obywateli Ukrainy, jednak od 1 marca stawka dzienna pomocy finansowej zmaleje do 50 procent obecnej kwoty (w stosunku do osób, które przebywają w Polsce od co najmniej 120 dni i posiadają numer PESEL), a od 1 maja do 25 procent (co do osób, które przekroczyły granicę Polski co najmniej 180 dni temu i posiadają numer PESEL).

Starosta malborski i członkowie Zarządu Powiatu Malborskiego na bieżąco troszczą się o komfort pobytu 360 uchodźców, którzy są zakwaterowani w miejscowych ośrodkach pobytowych, zlokalizowanych na terenie miasta Malborka, gminy wiejskiej Malbork oraz gminy Stare Pole. Organizowane są spotkania okolicznościowe i świąteczne.

Rada Powiatu Malborskiego przekazała do tej pory uchodźcom z Ukrainy 90 tys. zł na organizację Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz udostępniona została na ich potrzeby kuchnia w Centrum Edukacji Zawodowej, aby w święta mogli przygotować sobie swoje tradycyjne potrawy. Na Dzień Dziecka oraz mikołajki dzieci otrzymały owoce i słodycze oraz drobne prezenty świąteczne. Ta tradycja będzie kontynuowana.

- „Cały czas dbamy o to, by uchodźcy z Ukrainy czuli się u nas komfortowo i bezpiecznie” - mówi starosta malborski Mirosław Czapla. - „Nie mamy niestety wpływu na decyzję polskiego rządu odnośnie wysokości stawek finansowego wsparcia, co pomaga Ukraińcom utrzymywać się w tym trudnych dla nich czasie. Zauważamy, że część uchodźców powoli wraca do swojej ojczyzny, chcą odzyskać swoje dawne życie. Ja mogę zapewnić, że cały czas będziemy się starali w miarę naszych możliwości wspierać naszych sąsiadów w kwestiach lokalowych, edukacyjnych czy też zawodowych”.

Jedną z form takiego wsparcia, które pomagają choćby na chwilę zapomnieć o wojennej tragedii, są przyjacielskie gesty. Najbliższy będzie miał miejsce 16 lutego, czyli w Tłusty Czwartek.

- „Przygotowujemy symboliczny poczęstunek dla naszych gości. Zakupimy potrzebne produkty, a młodzież ucząca się w Centrum Edukacji Zawodowej usmaży pączki i faworki, które następnie przekażemy w formie drobnego prezentu dzieciom i dorosłym uchodźcom, którzy przebywają w placówkach znajdujących się pod naszym nadzorem. Myślę, że będzie to miły gest” - mówi starosta Mirosław Czapla.

 

 

 

 

Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Malborku

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Krzyżak
Krzyżak 09.02.2023, 17:22
Za mało tych środków trzeba je podnieść może starosta że swoich pieniędzy coś by dołożył tak jak to robi burmistrz.
też Krzyżak
też Krzyżak 10.02.2023, 07:39 (odpowiedź do Krzyżak )
Lansik burmistrza będzie trwał do wyborów, bo ludzie w Malborku są na tyle głupi, że to łykają. Jak przeznaczam jakieś kwoty na cele dobroczynne to nie chwale się tym publicznie. Niech burmistrz przeznaczy część swojego uposażenia na spłatę długu, którego narobił w trakcie swoich "rządów"