Wydanie nr 90/2023, Piątek 31.03.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Gwido, Beniamin, Kornelia, Dobromira, Balbina, Amos, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Zamków i Muzeów Nadbałtyckich.

  • Wydanie nr 90/2023
  • 1 lutego 2023, 15:27
  • Muzeum Zamkowe w Malborku
  • Wiadomości
Malbork. Posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Zamków i Muzeów Nadbałtyckich. fot. Muzeum Zamkowe w Malborku
Pod koniec stycznia br. reprezentanci krajów nadbałtyckich gościli w malborskim zamku. Celem wizyty było posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Zamków i Muzeów Nadbałtyckich, którego obrady poprowadziła prezydent Stowarzyszenia Ina Line z zamku Bauska na Łotwie.

Stowarzyszenie zostało założone w roku 1991, w zamku Malbork. Od tamtej pory działa nieprzerwanie. W tej chwili do Stowarzyszenia należą 53 zamki i muzea w Szwecji, Finlandii, Estonii, na Łotwie i Litwie, w Polsce, Niemczech i Danii. Po 24 lutego 2022 r. – na postawie decyzji Zjazdu Generalnego Stowarzyszenia – Rosja została wykluczona z grona państw reprezentowanych w organizacji.

W Malborku omawiano m.in. kwestie organizacyjne Stowarzyszenia i podjęto decyzje związane z wydaniem czwartej edycji książki o zamkach nadbałtyckich. Z bardzo żywym zainteresowaniem i pełną aprobatą został przyjęty program kilkuletniego programu badawczego, przedstawiony przez dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusza Trupindę, wiceprezydenta Stowarzyszenia.

- „Program ten jest w moim przekonaniu szansą na jeszcze większą integrację członków Stowarzyszenia, impulsem do jego dalszego rozwoju. Jego naukowym centrum będzie Muzeum Zamkowe w Malborku, a właściwie Centrum Badań na Dziedzictwem Pokrzyżackim, czyli nasze nowe, muzealne centrum kompetencji” – powiedział podczas spotkania Dyrektor MZM.

Spotkaniu Zarządu towarzyszyło zwiedzanie malborskiego zamku oraz wymiana doświadczeń z pracownikami wybranych działów Muzeum Zamkowego.

Muzeum Zamkowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.