Wydanie nr 203/2024, Niedziela 21.07.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Benedykt, Prokop, Daniel, Ignacy, Andrzej, Wiktor, Stojsław, Julia, Prakseda, Klaudiusz, Arbogast
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kiedy w końcu zostanie odbudowany historyczny most w Tczewie?

Kiedy w końcu zostanie odbudowany historyczny most w Tczewie? fot. Archiwum TvRegionalna24.pl
Zaniedbywany przez dziesięciolecia historyczny zabytek łączący Tczew z Malborkiem na dolnej Wiśle w październiku 2011 r. zamknięto dla ruchu samochodowego. Cztery lata później wprowadzono całkowity zakaz poruszania się po nim pieszym i rowerzystom. W międzyczasie podjęto się odbudowy tego unikatowego zabytku. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku wstrzymano prace remontowe, czego następstwem było zejście wykonawcy z placu budowy w roku 2020, a przebudowa całkowicie stanęła w miejscu. Jednak w roku 2022 r. pojawiło się światełko w tunelu na kontynuację inwestycji.

Temat remontu historycznego Mostu Tczewskiego wraca jak bumerang. Szczególnie przed wyborami politycy chętnie organizują konferencje z nim w tle obiecując, że zrobią wszystko, by przywrócić mu jego świetność. Tylko, że od momentu zamknięcia zabytkowego mostu minęło już kilkanaście lat, a jego remont został wstrzymany na dobre w 2020 r.

W lutym 2022 r. doszło do spotkania w Warszawie Starosty Tczewskiego z Generalnym Konserwatorem Zabytków i wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosławem Sellinem. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Pomorski Konserwator Zabytków, Igor Strzok oraz dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Grzegorz Berendt. Głównym celem spotkania było ustalenie wspólnych działań zmierzających do zakończenia przebudowy Mostu Tczewskiego, uwzględniając nie tylko inwestycję drogową, ale także utworzenie w Tczewie filii Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz decyzje konserwatorskie. Podczas spotkania podkreślano pełne zrozumienie dla konieczności kontynuowania prac zmierzających do zapewnienia przejezdności mostu oraz jego odbudowy w wersji historycznej ze środków rządowych. Zdaniem starosty Mirosława Augustyna, dzięki współpracy z Muzeum II Wojny Światowej Most Tczewski odzyska swoją świetność w ciągu najbliższych lat.

Według starosty przebudowa mostu w Tczewie ma kosztować około 200 mln zł. Dzięki II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład, Powiat Tczewski otrzymał dofinansowanie prawie 62 mln zł na dalsze prace remontowe mostu - na dokończenie etapu IIa i IIb. Jednak to w dalszym ciągu za mało, tym bardziej że w obecnym czasie cena materiałów budowlanych wciąż rośnie. W związku z tym starosta wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dodatkowe ponad 20 mln zł. A co z brakującymi środkami? Kiedy w końcu mieszkańcy usłyszą informację o tym, że zabytkowy most zostanie dla nich otwarty?

W tej sprawie na mównicy sejmowej apelowała posłanka Małgorzata Chmiel.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Ha ha ha.
Ha ha ha. 27.01.2023, 12:09
Poszukajcie w necie, ile obiecywał na temat Mostu Lisewskiego, w czasie kampanii wyborczej poseł Smoliński. Chyba nadszedł czas, aby go za te obiecanki rozliczyć.
AJB
AJB 27.01.2023, 08:42
Dopiero jak michaił się w to zaangazuje, to będzie... ;) Ps. Konia kują, a żaba nogę podstawia?
Michał
Michał 26.01.2023, 20:57
Zaangażowany był w to smoliński także wiadomo, że nie będzie odbudowany.
Barbara
Barbara 27.01.2023, 13:33 (odpowiedź do Michał)
Nie długo jak zacznie się kampania wyborcza, to wszyscy znowu będą się lansować na jego tle. Obiecankom nie będzie końca tak jak zawsze.
A później martwa cisza.